PORTRÉTY Z JULISKYFilip Rada
    FANSHOP

Daniel Kotek

narozen 12.září 1972, masér
Táta přijel do Prahy z Mohelnice na vojnu. Na ulici potkal pěknou ženu a hned ji oslovil. Uspěl, s ženami to uměl. Měla už z předcházejícího nešťastného manželství dvě děti, a tak když se narodil Daniel, měl starší nevlastní sestru a bratra. Už jako kluk vnímal, že ho táta před sourozenci upřednostňuje, ale nemohl s tím nic dělat. Tátova máma pocházela ze třinácti dětí a chudých poměrů, nikdo se s tátou příliš nemazlil, a tak i on ve vztahu s Danielem dával lásku najevo jiným způsobem. Zato máma mu pořád opakovala, že se narodil z lásky, jako to dnes on říká své dceři.

Vyrůstal v činžáku na Žižkově, v Riegrových sadech jich běhala banda dvaceti "chuligánů", většina byla z rozvrácených rodin, tak byl jeho táta svým způsobem tátou všech. Tykali mu, hrál s nimi fotbal a skoro všichni pak společně hráli ve Viktorii Žižkov. Táta, brankář Čechie Karlín, s ním kopal od čtyř let. Daniela to bavilo, ale nastal problém. Po půl roce, co byl ve Viktorce, se táta začal angažovat a stal se jeho trenérem. Nebyl však dobrý psycholog. Křičel na něj, nadával mu, Danielovi doslova svazoval nohy. Byl typ, co potřebuje spíš povzbudit, pochválit. Ale především se rodiče neustále hádali. Když prosil tátu, aby nekřičel a nebyl na mámu zlý, neslyšel ho. Nemohl pak čekat, že Daniel bude na hřišti poslouchat jeho. Taky "neslyšel." Dělal tátovi naschvály, a i když se flákal, stejně hrál. Takže byl protekční kluk, trpěl tím, ale neuměl si s tím poradit. Když mu bylo patnáct, máma podala žádost o rozvod. Utekl z domova, a i když ho ještě ten den našli, bylo to vyústění nehezkého období. Táta se však rozvádět nechtěl. Nakonec jsou spolu dodnes a zvládají život lépe, než kdyby byl každý sám. Přestože často mámu chránil a byl na její straně, tátu má rád a také mu to před pár lety řekl. Otec to s ním prostě jen neuměl. Nebyl diplomat.

Když ve Viktorce zrušili B tým mužů, odešel hrát za Jikev a po půl roce přišla nabídka z třetiligové Roudnice. Měl velkou radost, dařilo se mu, pracoval na sobě, když ho viděl táta hrát, měl slzy v očích. Dokonce se o něj zajímala Sigma Olomouc, ale věděl, že začínat vrcholovou kariéru už je pozdě. Svou fotbalovou dráhu tak zakončil ve třetí lize v Horních Počernicích. Byl vyučený instalatér, v patnácti netušil, co by chtěl dělat, táta dostal tenhle nápad, ale byl to omyl. Spoluhráč v Roudnici, který se zajímal o modeling, se ho zeptal, jestli by to taky nechtěl zkusit. Tak to zkusil. Navíc začal chodit s modelkou a její agentura mu dala příležitost. Nastal nový život. Přehlídky, focení, cestování, v Athénách točil dokumenty pro MTV - a holky. Ty ho bavily víc než móda. Máma se sestrou ho chodily podpořit, třeba na galavečery slavných značek - Versace, Calvin Klein a další. Poznal krásná místa, nikdy nebyl sám, ale najednou cítil, že už do tohoto světa nechce patřit. Důležitým okamžikem pro něj bylo setkání s MUDr. Petrem Králem, ke kterému se dostal po ročním trápení s ramenem. Pomohl mu během týdne. A byl to on, kdo ho navedl na novou cestu. Udělal si masérský kurs, potom další, nebylo jednoduché se prosadit, ale cítil, že pomáhat lidem se zdravotními problémy ho naplňuje radostí a také vede k lepšímu poznání sebe sama. Čím dál víc se vydává na duchovní cestu, přitom ví, že svým vzhledem klame a může působit na první dojem povrchně. V Dukle začínal jako masér juniorky, s mladými hráči byl rád, jsou otevření, nechají si poradit. Věnoval se jim tři roky, s některými se potkává v dnešním A týmu.

Svou manželku potkal ve čtyřiceti letech. Za půl roku vztahu čekali dítě, řekl: "Ano, ale nejdříve se vezmeme, abychom byli rodina." Žena Viktorka je z Ukrajiny, říká jí "bílá čarodějka", protože se zajímá o byliny a psychosomatiku. Mají dceru Anežku, nechce, aby zůstala jedináčkem. Jeho "holky" jsou pro něj vším. Se svými sourozenci neměl úplně důvěrný vztah, byli k němu chladnější, taky už měli jako starší své životy. Navíc on byl ten nejvíc rozmazlovaný a upřednostňovaný. Přesto drželi při sobě jako rodina. Nedávná smrt jeho bratra ho hluboce zasáhla. Vzal si život, ve kterém se marně snažil najít pevný bod. Bratrův biologický otec byl alkoholik, bratr šel v jeho stopách. Po celý život bojoval se závislostí, alkohol střídaly deprese, nevěděl si rady. Když viděli trenéři Dukly Daniela v slzách, zachovali se moc hezky. Objali ho, poslali domů. Odjel za mámou, která pláče dodnes. Je přesvědčen, že všechno zlé nás posune dál. A taky, že fotbal je sice krásná hra, ale zároveň je to jen hra na vojáky beze zbraní. Vidí zničené kotníky, kolena, záda a někdy i charaktery. Čím dál víc ho naplňuje ulevit nejen tělu, ale i mysli a duši toho, kdo k němu s důvěrou přichází.

srpen 2017

V lednu 2019 ukončil svou práci v Dukle.

Fotogalerie


Zpět na výpis galerie hráčů
 

Fotogalerie


Partneři klubu

×
Dnes v 10:15
FK Dukla Praha
FK Ústí nad Labem