Michal Šmarda posílil trenérský tým Pavla Šustra na konci března letošního roku. Pozici asistenta po něm nyní v realizačním přebírá Jakub Harant, který v uplynulé sezóně vedl rezervní tým Dukly Praha v ČFL. Osmatřicetiletý kouč měl na starosti mladý tým složený převážně z klubových odchovanců od října minulého roku a dovedl jej ke dvanácté příčce v třetiligové skupině A. Jak byl se sezónou spokojený?
„Základní cíl, tedy udržení soutěže i pro další sezóny, jsme splnili. Myslím si ale, že zejména na jaře jsme mohli být výsledkově ještě úspěšnější. Snažili jsme se do týmu zapracovat zahraniční hráče i některé hráče ročníku 2007, na které bude mužstvo spoléhat v příští sezóně,“ hodnotí Harant uplynulý ročník.
Vedle výsledků vidí hlavní přínos rezervního týmu především v rozvoji hráčů a jejich posunech do vyšších soutěží. „Jsme rádi, že se do přípravy s A-týmem zapojí brankář Dan Bašta společně s Lukášem Kostkou a Denisem Zamazalem. Do týmů hrajících druhou ligu by se měli posunout Štěpán Bárta a Tomáš Kolský. Už v zimě odešel Matěj Šelicha do Jihlavy a Leoš Prior do lotyšské Jelgavy. Právě to je jedna ze stěžejních rolí B-týmu. Z posunů kluků máme radost a přejeme jim, aby se dokázali prosadit,“ říká.
Nyní jej čeká nová výzva po boku hlavního trenéra Pavla Šustra. „S Pavlem jsme se poznali až na Dukle. Na spolupráci se těším a doufám, že svojí prací přispěji k návratu A-týmu do první ligy. Díky působení u B-týmu zároveň svoji roli vnímám jako další propojení mezi A-týmem, rezervou a akademií,“ vysvětluje nový asistent.
„Vím, jaká práce mě čeká. Letní příprava do prvního mistrovského utkání bude trvat šest týdnů, takže máme dost času jednotlivé role doladit. První dva týdny budou především o kondičním a herním poznávání hráčů. V tréninkovém procesu budeme hodně pracovat v herním prostředí, aby každý dostal prostor ukázat své kvality,“ dodává Harant.
SK Slavia Praha
AC Sparta Praha
FC Viktoria Plzeň
FK Jablonec
FC Hradec Králové
FC Slovan Liberec
SK Sigma Olomouc
FK Pardubice
MFK Karviná
Bohemians Praha 1905
FC Zlín
1.FC Slovácko
Dukla šla do rozhodujícího utkání o záchranu s vědomím, že jí proti Baníku stačí remíza. Na Julisce se ale od úvodu hrálo opatrně a zápas dlouho svazovala nervozita i množství soubojů. Ve 37. minutě ale skóroval Baník – Plavšićův centr si nešťastně srazil do vlastní branky Marios Pourzitidis a Ostrava šla do vedení. Krátce před koncem poločasu si vytvořili obrovskou příležitost hosté, když po rychlém brejku trefil Gning z bezprostřední blízkosti břevno.
Dukla po změně stran zvýšila aktivitu a snažila se dostat soupeře pod tlak, jenže místo vyrovnání přišla další rána. Po standardní situaci Baníku prodloužil Plavšićův centr do vlastní sítě Mouhamed Tidjane Traoré a domácí ztráceli už o dvě branky.
Definitivní rozhodnutí přinesla 74. minuta a další smolný moment pro domácí celek. Sinjavskij poslal míč před branku, Bačkovský jej vyrazil pouze do Lukáše Penxy a balón skončil potřetí v síti Dukly. Baník tak paradoxně rozhodl utkání bez vstřelené branky, protože všechny tři góly si Pražané srazili do vlastní sítě. V závěru už hosté kontrolovali hru a Dukla přes snahu nedokázala výsledek zdramatizovat.
Porážka 0:3 znamená pro Duklu pád do druhé nejvyšší soutěže. Baník si naopak vítězstvím zajistil účast v baráži o udržení mezi elitou, ve které narazí na Táborsko.
Tisková konference:
Pavel Šustr
Marcel Čermák