PORTRÉTY Z JULISKYDaniel Kozma
    FANSHOP

ALDIN ČAJIČ

narozen 11. září 1992, záložník

Vyrůstal v městečku Konic poblíž Sarajeva. Bydleli v malém domku a on v jeho okolí neustále hrál s partou kluků fotbal. Když se však setmělo a máma zavolala „Aldine, domů!“, nedovolil si neuposlechnout, i když se mu třeba nechtělo. Kvůli škole byl občas smutný, protože mu ubírala čas na fotbal, ale učil se dobře a vlastně i rád. Táta byl také fotbalista, a i když Aldina hodně naučil, stejně se mu synek smál, že hrát neumí. Táta pracoval v kanceláři, maminka se starala o domácnost. V rodině měla hlavní slovo, byla přísnější, táta povolil všechno. To už měli za sebou těžký válečný čas. Bosenská válka o nezávislost vypukla v roce 1992, to se Aldin právě narodil. Trvala tři roky. Táta každé ráno za svítání vstal a vydal se shánět jídlo pro rodinu. Ostatní čekali uzamčení doma, žili ve věčném strachu. Nakonec musel táta odejít na dva roky do války a prožil toho tolik, že mu dodnes připadá jako zázrak a štěstí, že celá rodina zůstala naživu. Babičky a dědové bydleli kousek od jejich domu, víkendy trávili společně. Když se Aldin v současnosti dostane dvakrát za rok domů, už na něj všichni čekají.

Bylo mu patnáct let, když s týmem FK Radnik Hadzici hráli na turnaji v Praze na Strahově. Právě tam si ho všimli trenéři Sparty a oslovili rodiče, že by o něj měli zájem. Táta byl pro, máma proti, rozhodnutí bylo na Aldinovi. Tak se ocitl v šestnácti letech úplně sám, bez znalosti češtiny, na internátě v Praze. Studium gymnázia v Sarajevu nepřerušil, učil se individuálně a jednou za půl roku odjížděl na tři dny do školy na přezkoušení. Všechno obdivuhodně zvládl a úspěšně odmaturoval. Na internátě jich bydlelo šest hráčů na pokoji. Byli mezi nimi Kadeřábek, Krejčí, Skalák a další. Jeho „učitelé“ češtiny. Dodnes spolu komunikují. Tréninky byly náročné, velká konkurence, ale trenér v dorostu chtěl, aby hráli všichni, vždycky alespoň poločas. Hodně mu to pomohlo. Dostal přímo z dorostu nabídku od A týmu Teplic, vstoupil rovnou mezi muže. Tušil, že do A-týmu Sparty by se hned tak nedostal, Teplice mu daly příležitost stát se prvoligovým hráčem. Svými výkony si řekl o nabídku Dukly Praha, která přišla v roce 2014. Měl za sebou reprezentační starty za Bosnu a Hercegovinu v kategorii U17 i U21,  věděl, do jakého týmu jde, dnes Duklu považuje za „svůj“ klub.

Celá jeho rodina má hluboké, zelené oči. Máma, táta i o tři roky mladší sestra. Se sestrou si vzájemně pomáhají, jezdí za ním do Prahy, aby se mohli vidět, protože bez ní by se mu stýskalo a možná by ani to brzké odtržení od rodiny nevydržel. Všechny své nápadníky musí představit nejdříve jemu, aby je schválil. Několikrát za ním přijeli i rodiče, viděli například zápas s Teplicemi, ve kterém dal gól. Po utkání v Jihlavě byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Maminka ho v takových chvílích objímá a má hned slzy na krajíčku. Táta je stejně jako on v citových projevech zdrženlivější, ale pochválit umí. 

Když se Aldin Čajič v utkání prosadí, patří k nejvýraznějším hráčům na hřišti. Zápas odehraje v nejvyšší rychlosti, je dynamický, výborný v práci s míčem, silný v zakončení. Je nadprůměrný nejen rychlostně, ale i kondičně. Kamarádský, ochotný pomáhat. V týmu má dnes dva spoluhráče z Balkánu, o oba se stará jako o své bratry. A i když jsou ze zemí, které se spolu střetly ve válce, jsou generace, která už tyto boje v sobě nenese. Naopak. Drží vzájemně pohromadě. Dobře si vzpomíná, jak bylo jemu, když se ocitl v neznámém prostředí. Každý den skypoval domů. Jen jednou řekl, že je mu smutno, a hned viděl máminy slzy. Víckrát už to nevyslovil. Vždyť pro rodiče to bylo taky těžké.

Jeho výborná čeština mu umožňuje cítit se nejen v Dukle, ale v Praze vůbec, jako doma. Rád chodí do přírody, třeba do Stromovky, miluje kino a filmy, trénuje s radostí a naplno, protože jeho herní předpoklady z něj dělají jednoho z nejnadanějších fotbalistů Dukly, který má svůj vrchol teprve před sebou.

září 2015

V lednu 2017 přestoupil do tureckého Elazigsporu.

Fotogalerie


Zpět na výpis galerie hráčů
 

Fotogalerie


Partneři klubu

×
Dnes v 10:15
FK Dukla Praha
FK Ústí nad Labem