PORTRÉTY Z JULISKYJiří Piroch

Z derby máme cenný bod!

9. 5. 2012 | Redakce

Z derby máme cenný bod!

Velmi cenný bod do tabulky si připsala Dukla ve 29. kole Gambrinus ligy. V posledním domácím zápase této sezony remizovala se Spartou Praha 1:1.

29. kolo, středa 9. 5. 2012
Sparta PrahaSparta Praha

Dukla Praha: Rada - Hašek, Vorel, Božič, Vrzal - Podrazký (54. Pázler), Gedeon, Hanousek - Malý (80. Pospíšil), Lietava, Svatonský (71. Engelmann).
Sparta Praha: Vaclík - Vidlička, E. Brabec (80. Grajciar), Jarošík, Pamič - Holek - Přikryl, Matějovský, Hušbauer, Krejčí - Kerič (71. Sionko).
Branky: 63. Lietava - 53. Hušbauer. Rozhodčí: Královec - Filípek, Mencl. ŽK: Lietava, Rada - Hušbauer, Přikryl.

Už před zápasem začala zaplněná Juliska bouřit ve skvělé atmosféře. Tribuny stadionu se zaplnily tak, jak mohla Dukla před pár lety pouze snít. Sparta přijela bojovat o mistrovský titul a za tímto cílem vykročila dvojicí rohových kopů v úvodu utkání. V 7. minutě zahrávali hosté standardní situaci zpoza pokutového území, Hušbauer branku netrefil. V první čtvrthodině byli favorizovaní hosté aktivnější, ale kromě nahrávky z pravé strany do malého vápna, s níž si poradil Filip Rada, už žádnou velkou šanci neměli.

Sparta držela míč více na kopačkách i v dalším průběhu, ale její snaha k žádné velké šanci dlouho nevedla. Dvojici rohových kopů ve 23. minutě Dukla ubránila. Po tom druhém z nich ještě přilétl do vápna další centr, z něhož zakončoval Jarošík. Filip Rada zachytil míč těsně před lajnou.

Ve 27. minutě poprvé vážně zahrozila Dukla. Po rohovém kopu vyskočil nejvýše Marek Hanousek a jeho hlavička prolétla jen těsně vedle tyče. O pět minut později si připsal další úspěšný zákrok Filip Rada, který si poradil s Krejčího přízemní střelou. Stejně dobře si gólman Dukly vedl proti Hušbauerově ráně z druhé strany. Závěrečné minuty prvního poločasu se obešly bez výraznějších příležitostí. Do kabin tak hráči odešli za bezbrankového stavu.

Úvodní minuty druhého poločasu se odehrávaly na polovině Dukly. Pozorná obrana domácích však nepouštěla sparťany ke střelám ani do nebezpečných šancí. V 52. minutě měla naopak „gólovku“ Dukla. Po rychlém protiútoku nasadil Marek Hanousek obránci jesličky a byl sám proti Vaclíkovi. Ten včasným vyběhnutím zmenšil střelecký úhel a připsal si úspěšný zákrok.

V 53. minutě se Letenští radovali. Přikryl dostal centr na zadní tyč, odkud vypálil z voleje. Filip Rada jeho pokus zneškodnil, na penaltě se ale dostal k odraženému míči Hušbauer a napálil ho do sítě – 0:1.

Po inkasované brance začala Dukla bojovat o vyrovnání. V 60. minutě měla možnost rohového kopu – hosté jej odvrátili. O minutu později pálil Petr Malý, jehož dělovka se protáhla těsně vedle šibenice. Tečovaná Lietavova střela pak skončila v zámezí. Po následném rohu už ale Dukla slavila! Ivan Lietava hlavičkoval a brankář Vaclík se po míči natahoval marně – 1:1!

V 68. minutě pálil Hušbauer. Po jeho tečované střele měla Sparta roh, který skončil nepřesnou hlavičkou. Dvacet minut před koncem nastoupil na hřiště Engelmann, a hned o minutu později střílel zpoza vápna na vzdálenější tyč – jen těsně minul.

V dalších minutách si Sparta snažila vytvořit tlak, což ji ale obrana domácích dlouho nedovolovala a naopak sama vyrážela do nebezpečných protiútoků. Deset minut před koncem zápasu zahrávala Sparta rohový kop, Filip Rada jej vyboxoval a následná rána Matějovského proletěla vysoko nad brankou. Výraznější tlak si hosté vypracovali až v samém závěru, kdy vrhli všechny síly do útoku, jenže rány Hušbauera a Jarošíka branku netrefili. A tak Dukla slavila remízu 1:1!

Luboš Kozel (trenér Dukly): „Do utkání daleko lépe vstoupila Sparta, a v tomto duchu se pak nesla celá první půle. Já jsem nebyl spokojen s výkonem, byl na něm znát zbytečný respekt a tíha okamžiku. Přišel plný stadion a s ním očekávání, že teď ukážeme, jak jsme se zlepšili a jsme schopní hrát i se Spartou. Minimálně na polovině hráčů to bylo strašně znát - pasivita ve hře, zbytečně jsme couvali, prohrávali souboje ve středu hřiště a vesměs jsme celý poločas odehráli v defenzivě. I když musím říct, že kolem pokutového území jsme bránili důsledně a poctivě, do žádných velkých šancí jsme Spartu nepustili. Ale už o půli jsem říkal, že když takhle budeme hrát dál, tak je to jenom čekání na gól, což se potvrdilo ve druhé půli. Dostali jsme branku, která nám paradoxně pomohla. V té chvíli to z hráčů spadlo a najednou jim to šlo, měli lehčí nohy a byli jsme vyrovnaným soupeřem, a možná i lepším. Ale zase jenom do té chvíle, než se nám podařilo vyrovnat. Ten závěr, kdy Sparta musela hrát na vítězství, riskovala, přesunula Jarošíka dopředu a nakopávanými míči nás dostala pod tlak, jsme přežili trošku se štěstím. Ale disciplínou a bojovností jsme bod získali. A je to samozřejmě cenný bod. Jsem rád, že když po takové době přišlo na Julisku tolik lidí, tak naši fanoušci a neutrální diváci neodcházeli zklamaní.“

Odehráno v 10:15
FK Dukla Praha