PORTRÉTY Z JULISKYMohamed Doumbia

Drtivý útočný tlak vyrovnání nepřinesl

29. 4. 2012 | Redakce

Drtivý útočný tlak vyrovnání nepřinesl

Teprve druhou jarní porážku si připsala Dukla v zápase s Mladou Boleslaví. Ambicióznímu středočeskému celku podlehla ve 27. kole Gambrinus ligy 1:2.

27. kolo, neděle 29. 4. 2012
Mladá BoleslavMladá Boleslav

Dukla Praha: Rada - Hašek, Božič (82. Marek), Švejdík, Vrzal - Podrazký (60. Svatonský), Gedeon, Hanousek - Malý, Lietava, Pázler (60. Engelmann).
Mladá Boleslav: Šeda - Janíček, Rolko, Johana, Šírl (60. Táborský) - Kúdela, Ščuk - Štohanzl, Fillo, Mareš (76.Kulič) - Chramosta (67. Bulut).
Branky: 87. Lietava - 11. Chramosta, 34. Mareš z pen. Rozhodčí: Paták - Jiřík, Nádvorník. ŽK: Gedeon, Lietava, Malý - Šírl, Chramosta, Fillo, Bulut, Šeda.

Do utkání nemohl zasáhnout stoper Jan Vorel, který si odpykával jednozápasový trest za čtyři žluté karty. Ze stejné příčiny chyběl Mladé Boleslavi Kysela. Hned od úvodního hvizdu se na Julisce hrálo atraktivní utkání. Ve 4. minutě Tomislav Božič podklouzl, míč sebral Fillo a postupoval sám na brankáře Radu. Ten jeho zakončení tečoval a míč směřující do branky pak definitivně odkopl vracející se Božič. A vzápětí zahrozila také Dukla: po nahrávce z pravé strany se nejprve tlačil do zakončení Lietava, ale podklouzl a střela Marka Hanouska byla zblokována.

V 11. minutě se dostala Mladá Boleslav do vedení. Martin Fillo zakončil nůžkami a míč směřující k brance pak tečoval hlavou Jan Chramosta – 0:1.

Uběhly jen tři minuty a málem bylo vyrovnáno, když po Haškově centru hlavičkoval Hanousek jen těsně vedle levé tyče. Domácí hráči pak sevřeli Středočechy na jejich polovině a bojovali o srovnání stavu. Ve 22. minutě opět zahrozili po centru z pravé strany a hlavičce. Lietava minul jen o kousek. I soupeř si vypracoval podobnou příležitost, když ve 27. minutě hlavičkoval na zadní tyči nabíhající Chramosta. V pádu branku netrefil. Nic to nezměnilo na aktivitě Dukly, která držela míč více na kopačkách a tlačila se do útoku. Po půlhodině hry měla dokonce kopat pokutový kop, když po Gedeonově centru zahrál jeden z hostujících hráčů rukou v pokutovém území. Ale rozhodčí Paták měl jiný názor.

Snahu domácích pak ještě více zkomplikovala penalta na druhé straně. Ve 34. minutě zatlačil Gedeon tělem do Štohanzla, který upadl, přičemž předkopnutý míč by zřejmě nedoběhl. Nabídnutou šanci využil Mareš. V závěrečných minutách prvního poločasu si ještě svěřenci trenéra Kozla vypracovali velký tlak, po němž brankář Šeda vyrazil Pázlerovu střelu z úhlu, k dorážce se pak žádný z domácích hráčů nedostal.

Ve druhém poločase byla Dukla výrazně aktivnějším týmem, měla územní převahu a Mladá Boleslav spoléhala na rychlé protiútoky. Hned v jeho úvodu zahrávala rohový kop, po němž střílel z rohu vápna Petr Malý, pro jehož ránu si doskočil brankář Šeda. Boleslavský gólman sebral také centr ze standardní situace ve 48. minutě. Proti střele Petra Malého z 51. minuty pak zasahovat nemusel, přízemní rána proletěla vedle pravé tyče.

V 60. minutě nastoupil na hřiště Svatonský a vzápětí předvedl krásnou akci, když nasadil jesličky obránci a nahrál před branku. Následná střela Petra Malého trefila obránce. V 65. minutě si svou první vážnější příležitost ve druhém poločase vypracovala Mladá Boleslav, když Chramostovu hlavičku vykopával z lajny Gedeon.

V závěrečných minutách utkání se Dukla dostala do velkého tlaku. A dočkala se zasloužené branky! V 87. minutě si Lietava zpracoval míč ve vápně a napálil jej pod břevno – 1:2! V další dobré příležitosti byl Engelmann, jehož tvrdá rána z hranice vápna proletěla těsně vedle pravé tyče. Ani závěrečný tlak pak už vyrovnání nepřinesl.

Luboš Kozel (trenér Dukly): „Dnešní utkání poznamenalo to, že jsme soupeři nabídli vedení, přičemž jednu chybu jsme udělali už dříve. Boleslav se dostala do vedení, čehož jsme se chtěli vyvarovat, protože se jedná o soupeře, který vyniká rychlým protiútokem a přechodem do útoku. Ale myslím, že jsme dokázali zvednout hlavu a od 15. minuty mít více ze hry. Dostávali jsme se do tlaku a druhým rozhodujícím momentem pak byla neodpískaná ruka na jedné straně, která jako penalta posouzená nebyla, a minutu na to jsme bohužel z penalty inkasovali. To pro nás byla druhá rána. Ještě do půle jsme pak měli Pázlerem gólovou šanci, pokud bychom ji proměnili, tak věřím tomu, že jsme neprohráli. Bohužel se to nepodařilo, takže se celý druhý poločas nesl v duchu naši snahy o zdramatizování utkání. Ale těžko jsme se tam dostávali, protože soupeř bránil docela dobře. Na druhou stranu musím říct, že ani my jsme ho – až na jednu situaci – do žádného brejku nepustili. To je s takhle silným soupeřem poměrně pozitivní. Cením si také toho, že jsme gól nakonec vstřelili a v závěru jsme si vypracovali drtivý tlak, hráli jsme na tři obránce a dva hrotové útočníky. Vypracovali jsme si akce, které mohli vést k vyrovnání, a to by podle mě bylo vzhledem k průběhu utkání spravedlivější. Bohužel se nám to nepodařilo. Po zápase jsem se díval do statistik a stav 18:7 na střely je dobrý a proti takovému soupeři cenný. Nejsem zklamaný z výkonu, ale samozřejmě jsem zklamaný z výsledku, protože jsme prohráli, i když jsme nemuseli.“