Noc a den – dva rozdílné poločasy, ale na body to nestačilo

25. 4. 2023 | ing. Jiří Uldrich

Noc a den – dva rozdílné poločasy, ale na body to nestačilo

Ve třiadvacátém kole ČFL, sk. A zavítala rezerva B-týmu Dukly na hřiště B-týmu Bohemians, do Uhříněvsi. V podzimní části, v osmém kole béčko Dukly na domácím hřišti v Přední Kopanině B-tým Bohemians porazilo 3:1, když dvě branky vstřelil Quadri a jedna byla vlastní (Kadlec). Rezervní tým Dukly v minulém týdnu nejprve doma porazil Slavii Karlovy Vary 2:0 a pak v dohrávce 20. kola remizoval ve středu 19. dubna 2023, také na domácím hřišti, se Zbuzany 0:0. Po odehrání tohoto zápasu B- tým Bohemians postoupil na druhé místo tabulky ČFL, sk. A se ziskem 47 bodů a béčko Dukly se ziskem 27 bodů zaujímá 10. místo, když ale čtyři celky pod dejvickým týmem mají jen o bod méně a příští soupeř Dukly, Motorlet Praha, ve vyrovnané tabulce má na sedmém místě jen o bod více. Rezervní tým Dukly využil v tomto zápase hráče z lavičky A-týmu Dukly k udržení zápasové praxe a k rozehrání po zranění. V brance tak využil J. Čtvrtečku, v obraně F. Matouška, v záloze J. Uhlíře a v útoku O. Ullmana. Domácí „klokani“ využili služeb zkušeného pětatřicetiletého Barteka na postu levého obránce a třicetiletého levého záložníka Nového. V zápase na sebe narazila mužstva vyznávající rychlý ofenzivní fotbal. V prvním poločase na hřišti „kralovali“ domácí bohemáci, kteří z jisté obrany dirigovali rychlé přechody do útoku a zejména kombinacemi v poslední, útočné třetině hřiště, si vytvářeli gólové situace, které také v první půli třikrát svými křídelními útočníky proměnili. Dukla v první půli se v útočné fázi neprosazovala, (kromě „polobrankové“ příležitosti O. Ullmana dvě minuty před koncem poločasu, jehož střelu z otočky z 8 metrů brankář domácích kryl), a „okénky“ v obranné činnosti umožnila domácím v podstatě rozhodnout celý zápas. Ve druhém poločase však nastal ve vývoji zápasu zlom, Dukla zrychlila hru, těsněji atakovala domácí při kombinacích a výsledkem byla nastřelená tyč hned v první minutě druhého poločasu F. Lehkým a zasloužené snížení na 1:3 po sedmi minutách hry druhého poločasu. Dukla byla v průběhu druhé půle lepší, vypracovala si i další brankové příležitosti jako např. v 60. a v 61. min., které ale neproměnila. Přesto ještě v 81. min. vykřesala jiskérku naděje, když Jelínkem snížila na 2:3 a v 87. min. dokonce sahala po bodu, když neúnavný J. Hudec v gólové pozici po centrovaném míči zakončoval hlavičkou ze 6 metrů vedle…. V závěrečném čtyřminutovém nastavení se sice Dukla tlačila k zakončení do pokutového území domácích, ale ti již své vedení udrželi, a oplatili tak Dukle podzimní porážku ze hřiště v Přední Kopanině.23. kolo, neděle 23. 4. 2023, 10:15, Uhříněves
Bohemians 1905 B Bohemians 1905 B
3:2
(3 : 0)
Dukla Praha BDukla Praha B

Bohemians 1905 B:

Kouba – Lehovec, Dostál, Kadlec, Bartek – Vrána, Farkaš (K), Nový (70. Koutský) - Novák, Zeman, Mužík (70. Müller)

Dukla Praha B:

Čtvrtečka – Ulman F. (65 Nikl), Čížek, Matoušek, Fojt – Hudec, Krenciv (K), Uhlíř (85. Štefančin) – Ullman O. (46. Jelínek), Lehký, Mládek (46. Bačinský)

Branky: Novák 2 (15. a 41. min.), Mužík (16.min.) - Fojt (52.min.), Jelínek (81. min.) ŽK: Zeman (89.min.) - Fojt (90+3.min.) ČK: , Rozhodčí: Černý - Švorc, Andras

Komentář

V úvodní „oťukávací“ patnáctiminutovce obě mužstva se snažila rychlými přechody do útoku prověřit obranu protivníka, první střelu vyslala Dukla v 7. minutě, ale střelecký pokus R. Fojta z 20 metrů skončil 1,5 metru vedle domácí branky. Stejně dopadla střela domácího středního útočníka Zemana z 8 metrů ve 13. minutě. Když pak ani hlavička J. Uhlíře z levé spojky z 8 metrů po centru z pravé strany od F. Ulmana nemířila mezi tyče domácí branky, roztočili domácí „kolotoč“ na levé straně útoku a po rychlé kombinaci po levé straně a přihrávce od Zemana na malé vápno, zakončil v 15. min. v náběhu na bližší tyči domácí pravý útočník Novák křížnou přízemní střelou, která se od tyče bezmocného Čtvrtečky v brance Dukly odrazila do sítě, 1:0.

Hned o minutu později, v 16. min. využili domácí fotbalisté psychickou výhodu a v akci „jako přes kopírák“ po kombinaci v levé straně a následné přihrávce na malé vápno, kam si naběhl další z útočníků Mužík a nikým „nenavázán“ v pohybu z 8 metrů, zvýšil na 2:0 pro Bohemku.

Dukla v následujících 5 minutách zvýšila úsilí, ale výsledkem byly jen dva rohové kopy, které obrana domácích bez problémů odvrátila.

Domácí, zejména v útočné fázi hýřili pohybem a kreativitou a výsledkem byla ve 40. min. gólová šance, opět po kombinaci na levé straně útoku domácích, když po stříleném přízemním centru z levé strany skluzující Zeman na míč jen o pověstný „fous“ nedosáhl. Domácí se nakonec dočkali dalšího gólu, a to ve 41. minutě, když z levé strany z prostoru zálohy využil svoji kopací techniku levý obránce Bartek, poslal falšovaný míč do levé spojky ve velkém vápně, kde náběh domácího útočníka Nováka obrana Dukly nezachytila a ten sám proti Čtvrtečkovi nezaváhal a zvýšil na 3:0.

Dukla odpověděla ve 43. min. gólovou „pološancí“ O. Ullmana, který po kombinaci J. Uhlíře a T. Mládka střílel v těžké pozici z levé spojky z 8 metrů z otočky, ale polovysoká střela šla do míst, kde byl připravený domácí brankář Kouba.

Ve 44. min. pak ještě jednou vyzkoušel pozornost domácího brankáře O. Ullman, kterého našel přihrávkou F. Lehký a Ullmanovu prudkou ránu z 24 metrů pod břevno brankář Kouba nadvakrát kryl.

Do kabin se tak šlo za jasného stavu 3:0 pro domácí, kteří zejména v útočné fázi předváděli jednoduchý přímočarý fotbal v pohybu, ukázali, jak může být hra líbivá i účelná zároveň a jak je fotbal jednoduchý……

Do druhého poločasu Dukla vystřídala dva hráče, O. Ullmana, který se rozehrával po zranění, nahradil v útoku O. Jelínek a T. Mládka Ch. Bačinský. Po poločasové přestávce a dílčích změnách v rozestavení Dukla vstoupila do druhé půle jakoby politá živou vodou. Byli to mladící z Julisky, kdo určoval tempo zápasu, kdo byl aktivnější a nebezpečnější…

Hned ve 46. min. po přihrávce O. Jelínka střílel F. Lehký z 15 metrů, jehož přízemní střelu stačila ještě obrana Bohemians mírně vytlačit na tyč.

Po rohovém kopu Dukly Bohemians odpověděli rychlým protiútokem taženým po pravé straně krajním záložníkem Vránou, po jehož centrovaném míči zakončoval hlavičkou u bližší tyče nabíhající Zeman, který tísněný obránci Dukly mířil nad branku Dukly.

Pak již převzala otěže zápasu Dukla. Ve 49. min. pronikl do pokutového území Bohemians z levé strany J. Hudec, ale jeho přihrávku do nebezpečného prostoru malého vápna na nabíhající útočníky Dukly domácí brankář Kouba kryl. V 52. min. již bylo na lavičce Dukly a mezi jejich příznivci v hledišti veseleji, to po přihrávce čerstvého Ch. Bačinského vystřelil z levé spojky z 15 metrů R. Fojt a jeho křížná střela k pravé tyči po zemi rozvlnila síť za zády brankáře Bohemians a znamenala snížení na 3:1.

V 60. minutě centroval z levé strany útočně naladěný levý obránce R. Fojt, ale ani nabíhající O. Jelínek ani F. Matoušek se k míči na malém vápně nedostali včas a tak tato branková příležitost Dukly zůstala nevyužita.

V téže minutě střelecký pokus F. Lehkého z 28 metrů z levé spojky skončil hodně vedle domácí branky. Nebezpečnější pak byla gólová šance O. Jelínka, který v nelehké pozici po centru F. Ulmana z pravé strany, střílel v 61. min. z 10 metrů z otočky jen metr vedle domácí branky.

Po tomto čtvrthodinovém náporu Dukly získali domácí Bohemians mezi 63. a 66. min. sérii tří rohových kopů, ale obrana Dukly zapracovala tentokrát spolehlivě. V dalších deseti minutách opět měla hru pod kontrolou Dukla, jejíž záložní i obranná řada nedávala domácím ani metr prostoru zadarmo. V 67. min. střílel F. Lehký z 21 m doprostřed brány, brankář Kouba jeho střelu kryl a v 73. min. další střela F. Lehkého z pravé spojky z 18 m skončila 2 m vedle.

Mezitím domácí zahrozili v 75. min. když po pressinku rozehrávky Dukly získal míč domácí čerstvý Müller, ale jeho samostatný nájezd na J. Čtvrtečku domácí nevyužili, následně vyražený míč odcentrovali z prostoru pravého křídla domácí Novákem a centr zakončoval z rohu malého vápna zprava další domácí čerstvě vystřídaný hráč Koutský, ale jeho střela ze 6 metrů skončila vedle branky Dukly.

V 81. min. Dukla snížila na rozdíl jediného gólu, a to po kombinaci J. Hudec, J.. Uhlíř, Š. Nikl, který našel vlevo nabíhajícího R. Fojta, jehož střílený centr na malé vápno protlačil do branky domácího brankáře Kouby O. Jelínek, sníženo na rozdíl jediného gólu, 3:2.

v 87. min. si ještě Dukla stačila vytvořit další brankovou příležitost, a to když F. Matoušek z pravé strany zakombinoval s N. Krencivem a Ch. Bačinským, který „kolmicí“ našel F. Lehkého, ten vpravo F. Matouška a ten přihrávkou našel Ch. Bačinského, který zprava odcentroval do velkého vápna na J. Hudce, který předskočil vyššího bránícího útočníka Zemana a hlavičkoval ze 6 metrů, hlavička skončila jen těsně vedle !!!!

V 89. min. dostal ŽK za faul na J. Hudce domácí útočník č. 10 Zeman.

Dukla se pak snažila dostat do dalšího zakončení, ale domácí tým útočné snahy Dukly odvracel a nakonec ve třetí minutě nastavení se dostal z tlaku Dukly po úniku po pravém křídle Vránou, jehož zastavil jen za cenu taktického faulu R. Fojt, za což obdržel žlutou kartu.

Na více již nezbyl čas, a tak Dukla, i když ve druhé půli napravila matný dojem z prvního poločasu, nakonec na body nedosáhla.

Ohlasy trenérů

Hodnocení zápasu trenérem B-týmu Dukly A. Majerem:

„Já si myslím, že dnes se hrálo takové fotbalové utkání, v zápase se bylo celkem na co koukat, samozřejmě v prvním poločase hlavně ze strany Bohemians tam bylo hodně nebezpečných situací, na druhou stranu bych řekl, myslím si, že to bylo vyrovnané celé utkání, ale my jsme naopak v prvním poločase nebyli nebezpeční, na rozdíl od Bohemky. Ve druhém poločase už jsme byli nebezpečnější. I hráči, kteří do druhé půle vstoupili, nám to oživili vepředu a skoro jsme ještě ten zápas potom vyrovnali. Na druhou stranu si myslím, že přeci jenom Bohemka o kousek lepší byla a to její vítězství považuji za zasloužené, ale jsem rád, že jsme přispěli, myslím si, k hezkému utkání.“ 

 


Fotogalerie


Partneři klubu