clanek-1

Porážka rozdílem třídy s posledním týmem tabulky

10.09.2023, 17:00
hř. Svépomoc

FC SILON Táborsko

6:1

(4 : 1)

6. kolo, B-tým 2023/2024 - ČFL Skupina A

FK Dukla Praha B

Sestava domácí:

Kerl – Šplíchal (83. Novák), Brabec, Kopřiva, Schindler (67. Vysušil) – Schramhauser (67. Svatek), Javorek, Nešický (K) – Zeman (63. Kalousek), Matoušek (83. Škrleta), Dordič

Sestava hosté:

Gothard – Ulman, Krejčí, Krenciv (K), Fojt (82. Lopatář) – Nikl, Bačinský (52. Kocman), Hudec – Hübl, Mikeš (75. Jelínek), Magdi (75. Grunnet Jensen)

  • Branky: Matoušek 2 (20. a 43. min.). Schramhauser (11.min.), Zeman (31. min.), Dordič (56.min.), Svatek (75.min.) - Mikeš F. (40. min.) ŽK: bez karet ČK: , Rozhodčí: Rejžek - Toucha, Matyš
V šestém kole ČFL, sk. A zavítala rezerva B-týmu Dukly do Tábora na hřiště Svépomoc, kde hraje svá mistrovská utkání družstvo FC Táborsko akademie. V uplynulém, pátém kole podzimní části ročníku 2023-24 B-tým Dukly získal tři body za vítězství 2:0 na FC Písek. Domácí B-tým Táborska podlehl v Karlových Varech domácí Slavii 2:3. Rezervní tým Dukly využil v tomto zápase z A-mužstva pouze J. Hudce v záloze a doplněn byl o hráče z dorostu U-19, pro které to byl debut v soutěžním zápase v ČFL. Od začátku zápasu nastoupil na hrotu útoku F. Mikeš a v průběhu zápasu z lavičky pak J. Lopatář, když na lavičce byli ještě připraveni z dorostu P. Uher a F. Vácha. Domácí zkušenější tým, jehož věkový průměr byl 24,3 roku, tedy o 5,5 roku více než u Dukly, posílený výrazně z kádru A-mužstva na postu brankáře, na krajích obrany, ve středu zálohy a v celé útočné vozbě, předvedl fotbal s rychlým přechodem do útoku, podpořený hrou zkušené osy: brankář Kerl – vysoký stoper Brabec, střední záložník Schindler a Javorek, ofenzivní záložník Nešický (K) a tři hráči v útoku, pravé křídlo Zeman, levé křídlo Dordič a centrforward Matoušek. Celkem 7 hráčů A-mužstva v základu plus dva na lavičce.

V zápase, za letního počasí, Dukla začala lépe než soupeř a ve 3. minutě si připravil míč H. Hübl a z 20 metrů jeho ostrá střela šla jen půl metru nad domácí branku. Pak již začali „pracovat“ zkušenější domácí, kteří přesnými křížnými pasy rychle přenášeli hru a dostávali se do nebezpečných prostorů a střeleckých pozic a zakončení i individuálními akcemi, kdy využívali plně své zkušenosti a v případě potřeby i dovolený důraz v soubojích o míč proti méně zkušeným hráčům Dukly.

Domácí tým nebezpečně vystřelil pravým útočníkem Zemanem v 6. minutě z 22 metrů, ale jeho ostrou ránu L. Gothard v brance Dukly stačil vyrazit a pak ještě i opakovanou střelu z 15 metrů. Již v 11. minutě ale šli domácí po centru z pravého křídla na malé vápno po zakončení záložníka Schramhausera do vedení 1:0. Ve 20. minutě pak navýšili domácí svoje vedení na 2:0 středním útočníkem Matouškem, opět po centru z pravé strany na malé vápno. Dukla neskládala zbraně a ve 27. min. šel sám na domácího brankáře levý útočník Dukly A. Magdi, tísněný zezadu dobíhajícím obráncem, ale domácí brankář Kerl zmenšil útočníkovi Dukly střelecký úhel a jeho střelu 12 m před brankou stačil vyrazit. Když pak ve 31. min. po protiútoku do otevřené obrany Dukly zvýšil po úniku pravý křídelník Zeman na 3:0, potvrdilo se tím známé úsloví „nedáš – dostaneš“. Dukla však nesložila zbraně a ve 40. minutě snížila F. Mikešem na 3:1, když přihrával z pravé strany na malé vápno Š. Nikl. Dukla povzbuzena gólem, si vypracovala ve 41. minutě další gólovou příležitost, kdy se do zakončení 6 metrů před brankou táborských dostal Š. Nikl, ale přihrávku z pravé strany od A. Magdiho a H. Hübla nedokázal nasměrovat do branky, ale mířil metr nad. Domácí však nepřipustili komplikace a ještě do poločasu ve 43. minutě důrazný střední útočník Matoušek 7 metrů před brankou Dukly „prošlápl“ odkop obránců Dukly a míč od jeho kopačky se odrazil do branky bezmocného L. Gotharda 4:1 pro Táborsko.

O přestávce žádný z trenérů nestřídal a domácí uklidněni tříbrankovým vedením se nepouštěli do bezhlavých akcí a trpělivě si připravovali své útočné výpady, které obrana Dukly odvracela jen s vypětím všech sil a hráči Dukly se již nedostávali k ohrožení domácí branky. Naopak domácí v 56. minutě Dordičem z malého vápna po centru z pravé strany od středního útočníka Matouška zvýšili na 5:1 a v 75. min. Svatkem, který po průniku domácích po pravé straně dostal přihrávku „proti noze“ a zakončoval z 9 metrů, upravil na konečných 6:1 pro domácí rezervu Táborska. Dukla za celý druhý poločas získala pouze dvakrát výhodu rohového kopu, naproti tomu domácí jich zahrávali ve druhé půli třináct.

Rezerva Dukly proti skvělému výkonu domácích nestačila a po zásluze prohrála 1:6.

Pro domácí tým to byla první výhra v ČFL v sezóně 2023-2024, kterou se odpoutali z posledního místa v tabulce se ziskem 5 bodů na předposlední místo, dva body před poslední Králův Dvůr. Dukla B se ziskem 10 bodů je na šestém místě průběžné tabulky ČFL, sk. A. 

Hodnocení trenéra:

Hodnocení zápasu trenérem B-týmu Dukly A. Majerem:

„Tak, samozřejmě, porážka je vysoká, to je jednoznačné, a i vlastně vypovídá o průběhu zápasu. Domácí nastoupili ve velice silné sestavě, hlavně v ofenzivě a tam jsme někdy nestačili zachycovat situace, hlavně v přechodové fázi. Nás trápily ztráty ve středu pole, což pak domácí využívali k rychlým protiútokům. Na druhou stranu, paradoxně mně víc štve druhý poločas než ten první. V prvním poločase jsme po úvodních patnácti minutách se dostali do hry a vlastně v momentě, kdy jsme snížili na 3:1, jsme neproměnili vyloženou příležitost na 3:2, která ještě mohla nějak zápas zdramatizovat, naopak z protiútoku po našem rohovém kopu domácí dali čtvrtý gól.

Druhý poločas bych řekl, že jsme nezvládli jak mentálně, už to nastavení nebylo takové, tak fyzicky. Navíc v týdnu jsme se nemohli úplně na 100% připravovat, měli jsme tam více zdravotních problémů a to se pak projevilo i na hráčích, kteří pak nastoupili v průběhu, že nebyli optimálně připraveni na ten zápas. Takže mrzí nás vysoká prohra, na druhou stranu bych dnes řekl, že ty karty zápasu byly rozdané pro nás velice složitě. Neměli jsme optimální čas na přípravu v týdnu a domácí útočná trojka plus za nimi Nešický s Javorkem, to je tak dohromady 500 prvoligových a druholigových startů, takže na to jsme dnes nestačili.“