• A-tým

• 18.04.2016

Dohrávka 19. kola SYNOT je tady! Přivítáme Spartu!

Derby s druhým z pražských „S“ sehrajeme na domácím stadionu ve středu 20. dubna 2016. Odložené utkání, které odkryje skutečné průběžné pořadí v tabulce, začne v 19,30 hodin a vysílá ho ČT Sport.

V původním termínu, tedy před 29. únorem byla Sparta na druhém místě se ztrátou na vedoucí Plzeň pouhé 3 body, dnes už jich ztrácí jedenáct. Body v lize jí nedávno sebralo Slovácko, na jehož hřišti prohrála 0:2 a v posledním ligovém utkání Bohemians Praha 1905, kde remizovala 2:2.

Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný k zápasu uvedl: „Snad ani nebudu říkat komplikace. Dá se říct, že je v podstatě rozhodnuto. Měli jsme obrovskou touhu vyhrát tady, na Dukle a doma porazit Plzeň. Touha zůstává dál, ale z hlediska titulu je to patrně ztraceno. Chyběl nám větší důraz hlavně v úvodu první půle, kdy jsme jakoby kontrolovali hru, ale soupeř hrál na brejky a my jsme ho nedostupovali. Okamžitě první útok, který založili přes Čížka, skončil brankou. Další věcí je neproměňování šancí. Pak už to neberu za stavu 2:2, kdy to bylo hodně otevřené a soupeř se také dostal do šancí. My jsme ten zápas měli mít dávno pod kontrolou.“

Je pravda, že titul se díky porážce na Slovácku a remíze proti Bohemians Praha 1905 o hodně vzdálil. Plzeň má náskok jedenáct bodů a Sparta pouze jedno utkání k dobru.

Přesto je třeba říci, že v tomto ročníku zazářila a to nejen na domácí půdě. V Evropské lize se jako jediné mužstvo z české ligy dostala až do čtvrtfinále a výkon, který předvedla v závěrečném boji o postup proti španělskému Villarrealu, byl obdivuhodný.

„Se Spartou to bude jiné utkání než s Jabloncem. Ač vypadla v Evropské lize, proti Villarrealu hrála velmi slušně, nebude to utkání jen o nás, kvalita Sparty daleko výš. Ale každé utkání začíná za stavu 0:0 a my se budeme prát o to, abychom body získali,“ uvedl trenér Luboš Kozel.

Co se týče pohybu v kádru během zimní přestávky, našim fanouškům nejznámější pohyb v kádru letenských je změna působiště Michala Breznaníka, který přišel ze Sparty hostovat k nám do Dukly. Mezi další tváře, které opustily řady svěřenců trenéra Ščasného, patří Josef Hušbauer, který zamířil do Slavie, Adam Jánoš, který přestoupil do Boleslavi, nebo Ondřej Karafiát, který se upsal Liberci. Franci Litsingi a Marco Paixao zamířili do zahraničí, když první jmenovaný hostuje v Turecku a druhý odešel do Polska. Poslední změnou v kádru Sparty je změna působiště Matěje Hybše, který na Julisku zavítá hned ve čtvrtek spolu s Jabloncem, kde bude rok a půl hostovat.

Posílit Spartu do jarní části sezony přišli Josef Šural z Liberce, Ondřej Zahustel z Mladé Boleslavi a také Ondřej Mazuch, který byl volným hráčem.

Vzájemná bilance se Spartou pro Duklu moc příznivá není. Hned po návratu do nejvyšší soutěže dokázal „žlutý balet“ třikrát za sebou s letenskými remizovat, pak ale přišlo celkem pět porážek, které narušilo jediné domácí vítězství našeho celku na začátku minulé sezony.

Poslední vzájemný zápas s Duklou sehrála Sparta koncem srpna na Letné, kde svěřence Luboše Kozla porazila 2:0. O branky se tehdy postarali nejprve Krejčí ve 41. a následně Lafata v 56. minutě. Podrobnější statistiky z tohoto utkání hledejte v našem zápasovém bulletinu přímo na stadionu.

Poslední utkání soupeře

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 10. Acosta, 50. Šmíd - 35. Lafata, 63. Dočkal.
Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Urban.
ŽK: Jirásek - Konaté, Brabec.
Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians Praha 1905: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta, Lulič (65. Gajič), Jirásek, Mosquera - Čížek (86. Prošek). Trenér: Pivarník.

AC Sparta Praha: Bičík - Konaté, Kováč (62. Juliš), Costa, Frýdek - Šural (74. Fatai), Dočkal, Mareček, Matějovský (58. Brabec), Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

Poslední vzájemné utkání

AC Sparta Praha - FK Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 41. L. Krejčí, 56. Lafata.
Rozhodčí: Zelinka - Kotík, J. Paták.
ŽK: Lafata, Mareček - Štetina, Berger, Marek Hanousek, Miloševič.
Diváci: 9 142.

AC Sparta Praha: Bičík - Steinhöfer, Holek, Costa, Hybš - Frýdek, Mareček, Dočkal, Matějovský (78. Litsingi), L. Krejčí - Lafata (87. Fatai). Trenér: Ščasný.

FK Dukla Praha: F. Rada - Jurendič, Štetina, Jeřábek, Vrzal - Čajič (59. Daniel Tetour), Marek Hanousek (78. Miloševič), Považanec - Berger, Beauguel, Jakub Mareš (61. Néstor). Trenér: Kozel.