Sportovní ředitel Staněk: Sezona byla neúspěšná, pozitivem je rozvoj mladíků

24. 5. 2022 | Lukáš Šonský

Sportovní ředitel Staněk: Sezona byla neúspěšná, pozitivem je rozvoj mladíků

Dukla obsadila v letošní sezoně FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY deváté místo, což je daleko za cíli, které jsme si před startem ročníku stanovili. V následujícím rozhovoru zhodnotil sezonu svým pohledem sportovní ředitel klubu Jan Staněk.

Jak se hodnotí uplynulá sezona? Asi se shodneme, že vzhledem k devátému místu skončila neúspěchem…
Určitě je to neúspěch. Na druhou stranu se ukázalo v průběhu roku, že barážový cíl byl vlivem různých okolností asi i mimo naše možnosti. Myslím, že reálně bylo v našich silách být řekněme do pátého až šestého místa. Bohužel naše ekonomická situace nám neumožnila ani v létě a ještě méně v zimě mužstvo posílit podle našich představ. Až na Ondru Rumla přišli v létě na přestup hráči, kteří jsou spíše příslibem pro budoucnost, než okamžité posily. Pokud jde o zimu, tak tam proti třem příchodům byly nějaké odchody a zranění. Na druhou stranu je určitě úspěchem rozvoj našich mladých hráčů, kteří získali řadu zkušeností.

Start sezony nám přitom vyšel na jedničku, proč se pak mužstvu přestalo dařit?
Musíme si uvědomit, že pokud jde o skutečné tahouny hlavně do ofenzivy, reálně máme pouze pár rozdílových hráčů, ostatní se hlavně učí. Jakmile nám někdo vypadne z formy, máme problémy ho nahradit. K tomu jsme začali dostávat góly ze standardek. V prvních šesti kolech jsme z nich nedostali ani jeden gól. Těžko se to zpětně hodnotí, ale zdá se, že klíčový zápas sezóny byla prohra s Příbrami 2:3 v osmém kole. Sice jsme předtím prohráli v Líšni 0:3, ale utkání bylo na šance vyrovnané, pak jsme doma prohrávali 0:2 s Příbramí, vyrovnali jsme a měli jsme šance na otočení zápasu, místo vstřelené branky jsme hloupě inkasovali, a to nás asi hodně poznamenalo do zbytku ročníku. Od zápasů s Líšní nám pak v podstatě vypadl Sunday Faleye, který nás docela táhl prvních šest kol. Fábrymu se přestalo dařit střelecky a nebylo, jak tyto hráče nahradit.

Byl tým vzhledem výsledkovým výkyvům slabý mentálně?
Bylo to hodně o těch zmiňovaných standardkách. A taky jsme neměli střelce, který by nás táhl. Samozřejmě, že po několika utkáních, kde jsme hráli dobře a nepodařilo se nám uspět výsledkově, začalo být mužstvo labilní. Pokud jsme dali první gól, už jsme většinou vyhráli. Pokud tomu bylo naopak, těžko jsme se zvedali. Proti tomu je v kontrastu několik otočených zápasů, ale bohužel jich bylo málo.

Mužstvo prošlo poměrně velkou obměnou, byl ale kádr vhodně doplněný?
Některé příchody se povedly více, některé méně. Někteří hráči teprve ukážou, co v nich je. Kádr jsme se snažili v rámci našich možností vhodně doplnit, ale bohužel určitě nebyl doplněn dostatečně. Hodně našich přestupových priorit z různých objektivních důvodů nevyšlo. Bohužel doba není jednoduchá.

Pozitivem je určitě zapojení mladých hráčů Hrubeše, Matouška, Jeřábka a dalších, že?
Jasně. Zase díky tomu, že jsme nemohli kupovat hotové hráče, dostalo šanci hodně hráčů z naší akademie. Zasloužili si to díky dobrým výkonům ve třetí lize. Současně nám hodně vyrostl David Kozel, teď na konci se dostal do formy Štěpán Šebrle, hodně zápasů odehrál Artem Kovernikov.

Jak zpětně hodnotíš působení již bývalých trenérů Bohuslava Pilného a Víti Vrtělky?
Já si spolupráce s nimi vážím. Trenér Pilný nám navíc moc pomohl po konci Romana Skuhravého. Bohužel povedená letní příprava trvala do sedmého kola. I v zimě jsme vypadali hodně dobře, bohužel jsme výsledkově dobře neodstartovali a pak na jaře jsme se v tom už hodně plácali. Velkým zásahem bylo týden před ligou zranění Dana Kozmy a Quadriho. Nemáme široky kádr a tohle s námi zamávalo. Věřil jsem, že trenér Pilný s námi zopakuje postup, jaký udělal s Hradcem. Bohužel se to nepodařilo. Určitě je třeba vyzdvihnout, jaký prostor dal klukům z naší akademie. To tady dlouho nebylo.

Co udělat proto, abychom příští sezonu byli silnější?
Jednoznačně zlepšit se výsledkově doma a výrazně zlepšit obranné standardky. Tam byl kámen úrazu v úspěšnosti v celé sezóně. My jsme ze hry moc gólů nedostali. Momentálně řešíme s majitelem nastavení na novou sezónu, trenéra a případně i doplnění sportovního vedení. Od toho se bude odvíjet i skladba kádru. Ve hře jsou v zásadě dvě varianty: pokračování v rozvoji současného kádru, mladíků z naší akademie a pozvolné budování týmu, který by měl nejpozději v horizontu 2-3 let hrát o postup, nebo okamžité doplnění týmu.

 

Fotogalerie


Partneři klubu