FANSHOP

Sportovní ředitel Staněk hodnotí uplynulou sezonu i důvody neúspěchu

3. 6. 2021 | Lukáš Šonský

Sportovní ředitel Staněk hodnotí uplynulou sezonu i důvody neúspěchu

Osmé místo a výsledky jak na houpačce. Jan Staněk, sportovní ředitel Dukly, se v rozhovoru rozpovídal o právě skončené sezoně a mluvil také o plánech do budoucna či změnách v kádru.

Honzo, nemůžeme začít jinak než hodnocením uplynulé sezony. Asi se shodneme na tom, že skončila jasným neúspěchem. 
Na úrovni A týmu je to samozřejmě obrovské zklamání. Nejjednodušší cesta a pro fanoušky Dukly určitě ta nejžádanější, jak se jim omluvit, je udělat co nejvíc vítězství v sezóně následující. Interně si dáváme úkol udělat maximum pro to, abychom všechny lidi v klubu vnitřně spojili. Ve skromnějších časech musíme najít vnitřní soudržnost, která nás posune k mnohem lepším výsledkům, než jaké byly v poslední sezóně. Pokud bych měl najít aspoň nějaké pozitivum v této sezóně, je to zapojení našich mladých hráčů do profi fotbalu – David Kozel, Štěpán Šebrle, Tonda Kinský, Kim Bin a Artem Kovernikov hráli zajímavou roli v našem áčku, starty připsali i Vojta Mentberger, Ondra Ullman, Štěpán Studnička, po zranění se vrátil Tomáš Kott. Určitě jsou tito hráči příslibem do budoucna. I když teď třeba Ullman, Mentberger a Studnička půjdou hostovat, aby měli větší vytížení, do budoucna s nimi počítáme.

Proč to Dukle nešlo? V čem si viděl největší kámen úrazu?
Po pravdě se to strašně těžko hodnotí. Vidím tam několik zásadních momentů a i třeba zápasů, které kdybychom zvládli, mohla ta sezóna být o dost veselejší. Jsou to hlavně zápasy s Varnsdorfem a Jihlavou, kde jsme vedli o dvě branky a nevyhráli. Pokud bychom ty zápasy uhráli, zvedlo by se sebevědomí a ta sezóna by třeba dopadla lépe. Jenže na „kdyby“ se nehraje a současně právě ta ztráta těch zápasů vypovídá o mentální síle, nebo spíš slabosti našeho mužstva. Místo, abychom za každou cenu chtěli ubojovat vítězství, panikařili jsme, podléhali jsme strachu z neúspěchu a kolektivně selhávali.

Může být na vině i špatná skladba kádru?
Jednoznačně se to jeví jako pravděpodobná varianta. Není to myšleno tak, že by hráči jako jednotlivci byli charakterově špatní, ale dohromady ten koktejl prostě neměl dobré složení. To se tak bohužel někdy stane. Je to důsledek dlouhodobějšího vývoje a v našem případě se to zřejmě naplno projevilo odchodem několika hráčů, s čímž si současný kolektiv jako celek neuměl poradit. Není to jen chyba hráčů, ale samozřejmě i všech, co se na tom podíleli.

Jak mužstvo ovlivnila změna trenérského týmu v rozjeté sezoně?
Předchozí trenérský tým odváděl profesionální práci, ale ten vztah klub – trenéři se bohužel vyčerpal. Pod novým trenérem začal tým výsledkově šlapat, bohužel to utnula smolná prohra se Žižkovem a následně nešťastné utkání v Hradci Králové. S Táborskem a Ústím se pak naplno projevily problémy, které máme celou sezónu. Na góly se nadřeme a soupeř dává branky strašně lacino. Trenér Pilný začal s mužstvem pracovat před měsícem, některé drobnosti se již projevují, ale vzhledem k tomu, že mezi zápasy často nebyl prostor pořádně trénovat, nemohlo dojít k žádné koncepční práci. K tomu bude čas nyní od léta.

Je to tedy tak, že trenér Bohuslav Pilný zůstává u týmu i v příští sezoně?
Už jsem to potvrdil v předchozí odpovědi. Ano, trenér pokračuje, máme zanalyzováno, kde nás tlačí bota a od 14. června začínáme makat. Musíme zlepšit kompaktnost celého týmu do defenzivy, sebevědomější přístup k řešení jednotlivých situací, často váháme, nehrajeme přímočaře, pozdě se rozhodujeme v defenzivě... Prostě dílčích úkolů a práce mají trenéři před sebou hodně.

Co udělat proto, abychom v příští sezoně byli silnější?
Jednoznačně musíme zlepšit ofenzivu. Nebýt dvou zápasů s Vyšehradem a trochu šťastného zápasu s Ústím, máme jeden z nejhorších útoků soutěže. Máme v zápasech strašně málo zakončení a jestliže máme v utkání například pět zakončení, těžko můžeme dát víc než jeden gól a na ten se vyhrává obtížně, pokud nemáme zkušené mužstvo jako třeba Slovácko. Určitě to v sezóně několikrát dokážeme uhrát na 1:0, ale i díky mládí nemáme tak disciplinované mužstvo, abychom chyby nedělali. Máme mladé hráče, s chybami počítáme, ale naopak v ofenzivě bychom měli být daleko nebezpečnější. A zcela zásadní předpoklad pro lepší sezónu jsou domácí utkání. Z 15 domácích utkání musíme udělat minimálně 10 výher. Bez toho na nějaké slušné umístnění nemůžeme pomýšlet.

Prozradíš, jaké odchody/příchody jsou před novou sezonou v plánu?
Na odchodu jsou Chlumecký, Hadaščok a Kovaľ, se kterými jsme se s různých důvodů nedohodli na pokračování. Možnost hledat větší herní uplatnění dostali Karsten Ayong a Dan Fišl, kteří ve svém věku pravidelně potřebují hrát a na svých pozicích by měli konkurenci, přes kterou se budou těžko prosazovat. Z širšího kádru by měl jít hostovat Studnička, Ullman a Mentberger, do druhé ligy by měl jít na zkoušku Tomáš Lauko a do třetí by měl odejít Karel Houha. Smlouva se ukončila s Kolumbijcem Palaciosem. Také řešíme odchod Doumbii, který se potřebuje posunout do jiného klubu, protože v Dukle poslední dobou zamrzl. Největší posilou pro nás ve všech ohledech bude návrat Dana Kozmy. Doufám, že vše půjde hladce a bez problémů. Dan je jeden z největších profíků, které jsem kdy poznal a věřím, že se vrátí ještě silnější. Pracujeme na příchodu levého obránce, stopera a útočníka. Do přípravy s A mužstvem se zapojí také naši junioři Kuba Jeřábek, Lukáš Březina, podle zdravotního stavu Kuba Hodek a mládežnický reprezentant Mali Arnaud Konan, který už dva měsíce nastupuje za naše béčko a zatím na nás působí velmi dobře. Přestupní období bude dlouhé a nemohu vyloučit další pohyb v kádru, ale jednoznačně chceme zvýšit naší agresivitu, zlepšit soubojovost a sílu mužstva a k tomu budeme hledat vhodné typy.

 

Fotogalerie


Partneři klubu