Hodiny hraní a trpělivost. Chceme se stále posouvat, říkají hráči Dukly ve FIFA

22. 12. 2020 | Lukáš Šonský

Hodiny hraní a trpělivost. Chceme se stále posouvat, říkají hráči Dukly ve FIFA

Chodí do školy, sami aktivně sportují a taky tráví hodně času doma před televizí u fenomenální hry s názvem FIFA 21. Pokud patříte k rekreačním hráčům, těžko byste proti nim měli šanci. Leoš Effenberger (Efik55) a Lukáš Baloun (Ballumi10) se totiž FIFA věnují intenzivně několik hodin denně. Oba borci navíc patří Dukle – stali jsme se prvním týmem ve druhé lize, který má své zástupce ve světě esportu.

Chápeme, že pro spoustu fanoušků je virtuální fotbal španělskou vesnicí. Na úvod tedy pár základních informací: Effik55 a Ballumi10 jsou přezdívky, pod kterými hráči vystupují. Reálná jména není v tomto světě zvykem uvádět.

Hráči mají svůj tým složený z libovolných fotbalistů z reálného fotbalu. Do týmu mohou kupovat za získané virtuální peníze další hráče, jiné zase prodávat. Skoro jako na burze. A se svým týmem hrají turnaje.

Jen ty největší se ale konají „veřejně“. Hraje se hlavně online, z domova. Často se začíná kvalifikací, do které se může přihlásit úplně kdokoliv, kdo má doma hrací konzoli. Proti „profíkům“ však často rychle narazí.

Efik55 a Ballumi10 v těchto turnajích reprezentují Duklu. Hrají v nich třeba proti zástupcům Sparty, Slavie nebo Plzně, které dokáží porážet.

Dukla uspořádala kvalifikaci, jejíž vítěz dostal právo nás reprezentovat. V konkurenci téměř 80 (!) hráčů uspěl Efik55, druhého z hráčů s přezdívkou Ballumi10 a dalšího účastníka kvalifikace doporučila  organizace Gunnrunners, která s Duklou spolupracuje

Kluci mají aktuálně po úspěšné kvalifikaci nakročeno do PADDOCK ligy (oba v TOP 10), v jejímž finále se hraje i o finanční prémie. Efik se o víkendu zúčastnil měsíčního finále Guseppe Cupu, kde mu těsně unikl postup ze skupiny.

Jen pro úplnost: Leošovi (Efik55) je sedmnáct let, Lukášovi (Ballumi10) jednadvacet.

Kluci, pamatujete si, kdy jste s hraním začínali?
Efik55: Já někdy v deseti letech. Vybavuji si, že jsem hrál už FIFU 14. Poslední dva roky se ale hraní věnuji intenzivněji.
Ballumi10: U mě je ten příběh delší. Já začínal už s FIFA 2004, ale hrál jsem jenom pro srandu. Zlomilo se to, když jsme před pár lety hráli s kamarádem za jeden tým napůl. Scházeli jsme se kvůli tomu skoro obden a bavili se o tom, tenkrát mě to hodně vtáhlo. Letos v červnu jsem postoupil na eMOL Cupu mezi nejlepších 32 hráčů v Česku. Tam jsem si řekl, že by mělo smysl se tomu začít více věnovat.

Jak často hrajete? A máte už svoje zažité rituály?
Efik55: Během karantény jsem hrál hodně, řekněme tři až čtyři hodiny denně. Nejlíp se mi hraje večer, když je tma. Často u toho sedím i do noci, ale pak mi klesá pozornost. Mám televizi u sebe v pokoji, takže mám na hraní klid a nikdo mě neruší.
Ballumi10: Já v průměru tak dvě hodiny. Hraju přes den i večer, je mi to skoro jedno. Každopádně občas si na odreagování zahraju i Call of Duty nebo NHL. Vyhovuje mi to, přijdu u toho na jiné myšlenky.

Co vás ve hře zdobí? Jste u velkých zápasů nervózní?
Efik55: Jo, když o něco jde, tak celkem nervózni jsem. Ale jen asi do desáté minuty, pak to ze mě spadne a hraje se mi dobře. Jinak si myslím, že jsem dobrý v bránění a trpělivosti. Dokážu si počkat na správný moment, kdy zaútočit.
Ballumi10: Když jsem se účastnil prvních turnajů, tak jsem byl nervózní hodně. Pamatuji si, když jsem měl hrát proti Johnymu ze Sparty, to se mi úplně klepaly ruce… Ale jak postupem času hraje člověk s těmi nejlepšími, tak si na to zvykne. A v čem jsem dobrý? Dokážu udržet hlavu, což mi v osobním životě moc nejde.

Je důležité sbírat inspiraci i u ostatních?
Efik55: Když mám čas, tak ty nejlepší sleduju. Chci se furt posouvat, takže se třeba dívám na streamy ostatních a koukám, jaké dělají kličky, jak brání a podobně. Často je vidět, že mají víc zkušeností.
Ballumi10: Určitě. Na Twitchi (streamovací platforma) mě v poslední době baví Anders Vejrgang, který je z Dánska a nerozumím mu ani slovo, ale je to absolutní borec a aktuálně asi nejlepší hráč na světě. Osobně se snažím okoukat hlavně různé detaily a bránění, to je v nejnovější FIFA hodně důležité.

Máte cíl, kam byste to ve FIFA chtěli dotáhnout?
Efik55: Zatím se mi celkem daří a doufám, že v tom budu pokračovat. Soustředím se na aktuální věci, nedívám se moc dopředu. Reprezentovat Duklu je pro mě každopádně velkým krokem vpřed.
Ballumi10: Zlepšovat se, makat na sobě a držet krok se špičkou v Česku. Je to ale ještě dlouhá cesta. Začíná mi docházet, že už nehraju jen tak pro srandu, ale bojuju za značku Dukly a už mám nějakou zodpovědnost. Snad to na mě nedolehne (usmívá se).

Sportujete?
Efik55: Hrál jsem fotbal, nejvyšší mládežnickou ligu za Šumperk. Ale kvůli zranění jsem přestal. Teď chodím do posilovny a na hřiště si jít zaběhat a protáhnout se.
Ballumi10: U nás sportuje celá rodina. Od pěti let hraju fotbal v nižší soutěži, jsem ale celkově sportovní nadšencem, kterému není cizí žádná sportovní aktivita.

Jaké jsou reakce vašeho okolí, když se hraní věnujete na tak vysoké úrovni a jste nově také součástí Dukly?
Efik55: Kámoši mají k mému hraní vždycky připomínky, ale podporují mě a ptají se, co to obnáší a tak podobně. Fandí mi. Rodina je překvapená, mamka to furt moc nechápe.
Ballumi10: Reakce mám pozitivní. Reprezentuji klub s velkým jménem a bohatou historií a okolí mě v tom podporuje. Esport obecně má obrovskou budoucnost a myslím si, že bude čím dál těžší stát se součástí reálných klubů, protože dobrých hráčů přibývá a bude se zvyšovat konkurence. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený FK Dukla Praha (@fkduklapraha)

 

Fotogalerie


Partneři klubu