PORTRÉTY Z JULISKYJan Švestka
    FANSHOP

Vlastní očekávání bylo naším nepřítelem, hodnotí trenér Skuhravý

17. 12. 2020 | Lukáš Šonský

Vlastní očekávání bylo naším nepřítelem, hodnotí trenér Skuhravý

Až osmé místo v tabulce, ale také příslib v podobě povedeného závěru podzimu proti silným soupeřům. Přečtěte si rozhovor s hlavním trenérem Romanem Skuhravým, který hodnotí uplynulou část sezony i potenciál týmu.

Trenére, jak hodnotíte podzimní část sezony?
Nikdy jsem fotbal neviděl černobíle a ani podzim tak nevidím. Postavení v tabulce neodpovídá tomu, co se ve většině zápasů, kde jsme nevyhráli, dělo na hřišti. Bez výmluv víme, že za nelichotivý výsledek si můžeme sami. Na výkonech hráčů se podepsalo velké očekávání jich samotných, abnormální chtění a to, že se řada z nich musela učit novým rolím (v létě odchod Tetoura s Holíkem), což je mix, se kterým jsme se pasovali celou sezonu. Každé utkání ukázalo možnosti hráčů i týmu, ale také velké rezervy v sebevědomí a odolnosti (například zápasy s Varnsdorfem nebo Jihlavou).

Proč se týmu nedařilo tak, jak bychom si představovali?
Na to není jednoduchá odpověď. Velkou roli sehrálo neproměňování stoprocentních příležitostí (za mého působení si mužstvo v této půl sezóně připravilo nejvíce šancí), což má samozřejmě své důvody (zatím nám chybí střelec), stejně tak totální změna herního projevu, třeba při vedení 2:0. Při bránění sporadických akcí soupeřů jsme měli problém s pokrytím boxu a podobně. Vlastní očekávání byl náš nepřítel. Každý chce být úspěšný a vyhrávat. Ale umět vyhrávat, plnit opakovaně v tlakovém prostředí to, co umíme v tréninku, je plně závislé na zkušenostech a chování v krizových momentech utkání. Tahle zkušenost je klíčová pro rozvoj a výstavbu týmu a na podzim nám chyběla. Pro mě není toto zjištění velkým překvapením a jen nám ukázalo, čemu musíme do budoucna a předejít a jaké máme, nebo potřebujeme, možnosti k jejich napravení.

Kde tým nejvíce tlačí pata a jaké má naopak pozitiva?
Nejvíce nás trápilo udržení konstantní výkonnosti, a to hlavně v samotných utkáních, kdy jsme soupeře část utkání dominantně přehrávali a v další jsme z role úplně vypadli. To je spojeno s tím, jak lídři zvládají svou roli, jak umí být tým trpělivý a podobně. Přestože tréninku zakončení věnujeme hodně času, trápí nás neproměňování šancí. Pokud mám vyjmenovat pozitiva, tak došlo zejména v těch úspěšných utkáních ke zlepšení změny ve schopnosti měnit tempo hry. Když jsme hráli sebevědomě, byla vidět větší přímočarost. Ve většině utkání jsme herně dominovali bez ohledu na soupeře. Dařilo se nám opět postupné zapracování dalších mladých hráčů a jejich rozvoj – u většiny hráčů jsme pracovali na úkor vyladění na zápas na jejich kondičním rozvoji, kde stále vnímáme velký prostor k zlepšení.

Ukázal závěr podzimu, že tým kvalitu a potenciál vítězit má?
O tom jsme nikdy nepochybovali.

Může Dukla na jaře stále bojovat o postup?
To jde ruku v ruce s ustálením výkonnosti a odstraněním nedostatků, které nám ukázal tento těžký rok, ale také s tvorbou kádru, který se může změnit směrem dovnitř i ven (o naše hráče je zájem a některým končí smlouvy).

Očima videoanalytika Jurije Dinaburského

Přestože finálně je důležitý především výsledek utkání, nejde nezmínit, že statistiky hovoří o tom, že pokud bychom lépe zakončovali naše šance a možná v tom měli větší štěstí, mohl podzim skončit relativním úspěchem. Například podle nyní hodně populární metriky xG (=očekávané góly) jsme měli po odehrání 11 zápasu skončit druzí (po sečtení posledního kola se dostaneme na první místo). Při hlubší analýze čísel zjistíme, že nehledě na chyby, které nás stály body v zápasech s Vlašimí, Chrudimí a podobně, máme statisticky druhou nejlepší obranu a útok.

Stejně vypadá i tabulka očekávaných bodů: číslo 6.12 v kolonce "true diff" znamená, že na základě našich výkonů (zjednodušeně matematický model počtu šancí našich a soupeřů a postavení střelců ve střeleckých pozicích v kontextu evropského průměru počtu gólů na počet šancí) jsme měli mít o 6 bodů více – dle této metriky máme největší smůlu z týmů ve druhé lize. Podobně to měl třeba trenér Jürgen Klopp před svým odchodem z Dortmundu, kdy Dortmund hrál stejně jako sezónu předtím špičku ligy a další rok nato bojoval o udržení. Statisticky vychází, že množství námi vytvořených šancí by bylo dostatečné pro klidné druhé místo. Důležité je zdůraznit, že jsme předčili úplně každého soupeře v množství šancí, střel a držení míče v každém (i prohraném) zápase. 

Toto statistické okénko není výmluvou pro podzimní výsledky, ale je určitě nadějí, že když se nám bude dařit lépe proměňovat šance, měli bychom se v tabulce rychle posunout výše.

 

Fotogalerie


Partneři klubu