PORTRÉTY Z JULISKYŠtěpán Krunert
    FANSHOP

Sportovní ředitel Staněk: Věřím, že námi nastavená cesta je správná

13. 10. 2020 | Lukáš Šonský

Sportovní ředitel Staněk: Věřím, že námi nastavená cesta je správná

Je novou tváří ve vedení Dukly. Mgr. Jan Staněk, LL.M. se na konci září stal novým sportovním ředitelem klubu a ve svém prvním rozhovoru mluví o ambicích Dukly i složení hráčského kádru.

Ve fotbalovém světě není Staněk nováčkem. Vystudovaný právník, který působil v advokátní kanceláři se zaměřením mimo jiné na poskytování právních služeb pro sportovní kluby a asociace, pracoval od roku 2017 pro Vysočinu Jihlava jako výkonný a později také jako sportovní ředitel. Své zkušenosti teď chce zúročit i v Dukle.

Honzo, pověz nám, jak se zrodil tvůj „přestup“ do Dukly?
Během jara jsem se chystal na plánovaný konec v Jihlavě a v průběhu července jsem měl první kontakt s lidmi z vedení Dukly, kde jsme se bavili o tom, zda by mě Dukla zajímala. Pak přišla další setkání s bratry Pauknerovými, která vyústila někdy na konci srpna v nabídku stát se součástí duklácké rodiny. Dukla pro mě má zvláštní kouzlo, je to svým způsobem na poměry Prahy také rodinný klub, podobně jako Jihlava. Současně má velkou historii. Je tu také hodně lidí, kteří jsou mi fotbalově sympatičtí.

Co jsi měl v Jihlavě na starost a jaká to pro tebe byla zkušenost?
V Jihlavě jsem byl tři roky jako výkonný ředitel a k tomu poslední dva roky také jako sportovní. Byla to zajímavá, ale vyčerpávající doba. Bohužel jsem v klubu strávil tři roky, které byly snad nejtěžší v jeho historii. Jsem však rád, že jsem klub provedl tímto obdobím, že ho klub přežil a opustil jsem ho v situaci relativně stabilizované. Zažil jsem spolupráci s řadou zajímavých a inspirativních lidí, podařilo se nám objevit a posunout řadu dobrých hráčů. Bohužel ekonomické trable neumožňovaly nějakou systematičtější práci. Pro mě osobně to byla doba, která mě lidsky i profesně posunula.

S jakými ambicemi přicházíš do Dukly?
V Dukle se budu soustředit jen na sportovní rozvoj klubu s důrazem na profi týmy. Akademie je soběstačná, personálně i koncepčně nastavená. To neznamená, že se o ni zajímat nebudu, hlavní těžiště mojí práce je však u dospělých. Chci, abychom měli sportovní úspěch, což je u Dukly jedině boj o postup. Současně chci, aby se v A týmu prosazovali zajímaví mladí hráči, a to vyváženě z akademie spolu s těmi, které budeme přivádět z venku, jak z tuzemska, tak ze zahraničí. V zásadě je mým cílem mít tu postavenou silnou osu hráčů, kteří tu budou působit dlouhodobě a kolem nich mít postavené mladé hráče, které vychováme a prodáme. Nepřišel jsem dělat výprodej, ale chci nastavit funkční systém, který bude pokud možno eliminovat chyby ve výběru hráčů.

Co konkrétně bude tvojí náplní práce?
Už jsem to naznačil. Budu zastřešovat oba profi týmy, budu oponentem trenérům v jejich práci. Budu také zastřešovat scouting, společně s výkonným ředitelem Davidem Šrámkem zajišťovat jednání s hráči, kluby, agenty. Společně s realizačním týmem a s hlavním trenérem budeme představenstvu navrhovat složení kádru a tak dále.

Jak jsi vůbec vnímal Duklu před svým příchodem do klubu?
Já jsem měl v různých momentech k Dukle celkem blízko, k lidem kteří v ní byli. Samozřejmě teď jí poznávám zevnitř a to je vždy zajímavý proces. Člověk toho hodně slyší a pak si to zažívá, jak je to ve skutečnosti. Moc se mi líbí barvy Dukly, ty jsou hodně chytlavé. Sledoval jsem cestu Dukly do první ligy, chodil jsem na její zápasy, protože bydlím celkem blízko. Když to shrnu, Dukla pro mě byla vždy klub, který je něčím jiný, vizionářský a doufám, že tohle vnímání se udrží i během mého působení.

Jaký je dle tvého názoru současný hráčský kádr?
Nechci se uchylovat k žádnému klišé. V týmu jsou hráči, kteří se mi líbí. Moje dosavadní poznatky vypovídají o tom, že tým je pracovitý a chce uspět. Momentálně tým trochu hledá cestu k tomu, jak být úspěšný opakovaně, vyhrávat pořád. Je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. Po sestupu odešla řada hráčů, z toho osm z nich patřilo do základní sestavy. Proti tomu přišlo jen pár hráčů, ostatní byli z vlastních zdrojů, nebo přišli mladí a teprve se na nich pracuje. Teď v létě odešli další dva stěžejní lídři na hřišti i v kabině a přišel Lukáš Buchvaldek, který má potenciál, ale ani objektivně nemůže Tetoura s Holíkem okamžitě nahradit. Od července 2019 se tu tvořilo úplně nové mužstvo, které bojovalo o postup, což je skvělý úspěch trenéra a jeho týmu a je otevřené, zda by se postup podařil, nebo ne. To se nedozvíme, ale pokud by se býval podařil, určitě by hodnocení bylo ze strany veřejnosti jiné. Tu možnost ale tento tým nedostal. Díky letnímu zásahu do kádru se opět musí budovat týmová hierarchie a to nějaký čas trvá. Fanoušci na Dukle jsou nároční, ale je třeba se na některé věci podívat objektivně. Teď je potřeba ty díry z léta zacelit a vytvořit nové hvězdy. Cesta je trnitá, ale věřím, že bude úspěšná. Řada našich mladých hráčů udělala obrovský pokrok za poslední rok, jsou povoláváni do reprezentací, to ukazuje na to, že patří ke špičce minimálně ve své kategorii. Dukla jde jinou cestou než třeba Žižkov, kde je řada hráčů kolem třicítky. Já si myslím, že ta cesta je správná, protože je perspektivnější. Mě baví sledovat, jak se ti hráči zlepšují. Věřím tomu, že Dukla bude vyhrávat a že se brzy vrátí do ligy.

Půjde tedy o jakousi rovnováhu mezi mladými a zkušenými hráči?
Přesně tak. V tomhle směru se budu snažit o rovnováhu, a to o rovnováhu logickou. To znamená, že tam kde máme talentované hráče, nebudu přivádět hráče z venku, kteří by jim vytvořili konkurenci, kde se nebudou mít šanci prosadit. Konkurence bude vždy, ale pokud máme zajímavé hráče na kraj hřiště jako je například Šebrle, tak tam nevytvoříme neprostupnou zeď.

 

Fotogalerie


Partneři klubu