PORTRÉTY Z JULISKYŠtěpán Krunert
    FANSHOP

Fotbalistky se v technice vyrovnají mužům, říká šéftrenér mládeže dívek

25. 9. 2020 | Redakce

Fotbalistky se v technice vyrovnají mužům, říká šéftrenér mládeže dívek

Vedle mužských týmů mají svou silnou základnu na Dukle i fotbalové týmy dívek. A patří dokonce k nejlepším v republice. Šéftrenér mládeže dívek Jakub Kowolowski v rozhovoru mluví o rozdílech mezi dívčím a chlapeckým fotbalem i cílech pro budoucnost. Článek ze zápasového magazínu přinášíme v plném znění také zde na webových stránkách.

Kubo, jaká je tvoje pozice na Dukle?
Na Dukle jsem už sedm let. Momentálně mám na starost dorostenky a trénuji i ve školičce nejmenší kluky i děvčata. Druhým rokem jsem v pozici šéftrenéra mládeže dívek a společně s Ondrou Havlasem máme na starost chod ženského fotbalu na Dukle.

V čem je ženský fotbal odlišný od mužského a v čem je specifický?
Mužský fotbal je rychlejší a silovější. Obecně ale srovnávat nelze. Jak muž, tak žena mají vše jinak: mají jiné myšlení, jsou jinak stavení, svalová hmota je jiná, rychlostní předpoklady jsou jiné atd. Ženský fotbal bývá pomalejší, ale v čem se může vyrovnat mužům je v technickém provedení, jako jsou kličky, individuální dovednosti nebo hra na míči. Holky dokáží velmi dobře plnit taktické pokyny, mnohdy však postrádají kreativitu a tvořivé myšlení, za což velmi často můžeme my trenéři naším vedením.

Jsou tedy rozdíly primárně vrozenými předpoklady?
U nejmenších dětí rozdíly nejsou. Holky jsou schopné se naučit a získávat veškeré herní dovednosti a naučit se celou škálu herních činností jako chlapci. V pubertě přijde rozdíl v kondičních parametrech jako je rychlost a síla, ale technika zůstává stejná jako chlapcům. Fotbal pak není v takové rychlosti, ale může být ve stejném, nebo i lepším provedení. Když hrajeme zapas s chlapeckým týmem z nižší soutěže, tak kluci nás přeběhají, ale kupříkladu od 70. minuty dokáží být děvčata vytrvalejší, a pak jsme schopni je přehrát po taktické i technické stránce.

Jaká je vůbec dívčí základna na Dukle?
Aniž bych se chtěl chlubit, tak jsme jedni z nejlepších v republice. Děláme nábory na školách, sportovní dny dětí, ale bereme také až do ženské kategorie kohokoliv. Každá kategorie má přibližně 30 hráček. Neděláme rozdíl výkonnostní, ale dáváme příležitost hrát všem děvčatům, která přijdou to zkusit a pokud se ony budou cítit dobře, tak tady mohou s námi být. Kromě smíšené školičky máme mladší a starší přípravku dívek, mladší a starší žákyně, dorostenky do 18 let a pak „áčko“ a „béčko“ žen, takže máme kompletní strukturu.

Je v týmu do osmnácti let nějaký velký talent?
Určitě ano, ale nebudu jmenovat. Například ročník 2004 má obecně velmi slibný potenciál. Tři až čtyři hráčky by mohly udělat větší výstup do ženské kategorie.

Je cíl dostat holky do A-týmu?
Všechny týmy si chtějí vychovávat hráče a hráčky pro sebe. Jdeme v totožné cestě jako u kluků. Chceme si vychovávat vlastní hráčky do žen. Pokud jsou však lepší, tak z osmnáctky nebo patnáctky nějaké hráčky přecházejí třeba do Sparty nebo do Slavie.

  • Ženský fotbal na Dukle oslaví příští rok 10 let od svého vzniku.
  • Michaela Beránková – na Dukle je od samého počátku, nyní je kapitánkou A-týmu.
  • Nadvládu ženské kategorie do 18 let dokazuje loňská nedohraná sezona. Holky ve 2. dorostenecké lize zapsaly 10 výher z 11 zápasů s neuvěřitelným skóre 119:4
 

Fotogalerie


Partneři klubu