PORTRÉTY Z JULISKYTomáš Obermajer
    FANSHOP

Na Julisce se stará o trávník. Jeden zápas? Práce na tři dny

23. 9. 2020 | Redakce

Na Julisce se stará o trávník. Jeden zápas? Práce na tři dny

Zodpovídá za to, že trávník bude připravený v perfektním stavu. Trávníkář František Ureš pracuje na Julisce už přes šest let a s Duklou zažil velká vítězství i smolné porážky. Přinášíme první díl článků z nové rubriky „Za oponou,“ která je součástí našeho zápasového magazínu Hlasatel z Julisky. V rubrice vám přiblížíme příběh osobností našeho klubu, které se skrývají za světly reflektorů.

Na Dukle má pověst toho, který si se vším dokáže poradit. „Sekám trávník, dělám údržbářské práce kolem stadionu nebo taky sbírám zakopnuté míče,“ směje se. Není tím, který by střílel góly nebo rozdával taktické pokyny, bez jeho práce by se ale na Dukle rozhodně neobešli. Trávníku totiž rozumí jak málokdo.

Franto, pamatuješ, kdy jsi na Duklu nastoupil?
Pamatuji. Bylo to 1. února 2014. Takže už jsem tady šest a půl let.

Fotbal jsi sám hrál. Přibliž nám, jaká byla tvoje fotbalová cesta.
Původně jsem začínal na Dukle, pak jsem přestoupil do Chmelu Blšany. Tam jsem se potkal třeba s Honzou Vorlem, dlouholetým Duklákem. Nikdy jsem to nedotáhl nikam daleko. Zahrál jsem si ale i třeba s Günterem Bittengelem nebo Tomášem Obermajerem. To bylo v Libčicích v nižší soutěži.

A jak se z hráče stane údržbář a trávníkář?
Přes známé ve fotbalovém prostředí. Začínal jsem na Slavii, kde jsem ale po změně majitele stejně jako spousta dalších lidí musel skončit. Nabídli mně poté práci na Dukle, kterou jsem bez váhání přijal.

Musel ses věci učit sám?
Většinu ano, jsem takový samouk. Každý rok jezdím na školení trávníkářů pro první a druhou ligu, kde nasbírám další informace a cenné zkušenosti.

Jaká je tvoje zápasová pracovní náplň?
Začínám den před zápasem a končím den po něm. Takže je vlastně třídenní. Na Julisce jsem však pořád, nepracuji jen mezi zápasy a během nich.

A o co konkrétně se staráš?
Dá se říct, že o celý stadion. Primárně o trávník a reklamní bannery, ale připravuji také věci na tribunu, vybavení k pokladnám a kabiny pro hráče i rozhodčí. Jsem v kontaktu s cateringem i majiteli LED panelů, aby se dostali brzy ráno na stadion a stihli vše připravit.

V kolik ráno v den zápasu vstáváš a přicházíš na stadion?
Když jsme hráli od deseti, tak jsem na stadionu býval už v půl páté a končil někdy kolem půlnoci. Teď, když se zápasy hrají odpoledne, přicházím ráno kolem sedmé osmé hodiny. Po zápase už ale často nestihnu všechnu práci dodělat, protože je celkem brzy tma. Proto přijíždím na Julisku ještě další den zbývající práci dokončit. Nebo se taky stává, že na stadionu přespím.

S kým z vedení v den zápasu nejvíce spolupracuješ?
Určitě s Petrem Malým, vedoucím našeho týmu. Dále s celou partou v našem vedení, nerad bych na někoho zapomněl. Jsme v kontaktu pravidelně již několik dnů před zápasem.

Jsi pověstný svými tipy. Kolik už jsi vyhrál?
Trefil jsem přesný výsledek zápasu s Třincem v naší interní tipovačce. Jinak radši bez komentáře… (směje se).

 

Fotogalerie


Partneři klubu