Juliska slaví 60. narozeniny

10. 7. 2020 | Redakce

Juliska slaví 60. narozeniny

Dnes je výročí 60 let od slavnostního uvedení do provozu stadionu na Julisce. Slavnostní otevření se konalo 10. července 1960. Tehdy se uskutečnilo odvetné mezinárodní utkání soutěže o Středoevropský pohár, ve kterém nastoupila Dukla proti rakouskému mužstvu Wiener Sport-Club s výsledkem 2:1.

Do svatostánku určeného pro armádní sportovce, kde nyní Dukla hraje druhou nejvyšší soutěž, si v dobách největší slávy našlo cestu i 29 tisíc fanoušků. Bývalý armádní klub na zdejším trávníku zaznamenal řadu domácích i mezinárodních úspěchů.

Historie stadionu

Stadion Dukly Praha stojí na pozemcích bývalé cihelny a usedlosti Šťáhlavka. Novostavba domu a samotného stadionu získala stavební povolení už v roce 1954. Přičemž demolice stávajících objektů na pozemku proběhla už o dva roky dříve.

První slavnou éru stadion zaznamenal už v prvních letech své existence (1961-1964), kdy zde Dukla získala čtyři mistrovské tituly v řadě. Úspěšná byla ale i v Poháru mistrů evropských zemí. Dukla atraktivním fotbalem lákala fanoušky, kteří se často tísnili i na okolních svazích. Není tak divu, že počátkem 70. let začalo budování dominanty, kterou na Julisce známe dodnes: hlavní tribuny.

Už v roce 1970 byl vypracován nový zastavovací plán. Ten počítal mimo jiné se zvětšením kapacity z 18 tisíc na 29 tisíc diváků. To měla zajistit monumentální krytá tribuna. Návrh vypracoval Pražský projektový ústav pod vedením Cyrila Mandela. První zápas před novou hlavní tribunou, která výhodně využívala okolní svažitý terén jako svůj základ, se odehrál v roce 1975. Díky němu tribuna nabízí překrásný, ničím nerušený výhled na pražské panorama. Zároveň okouzluje také svým odvážným a vzdušným konstrukčním řešením.

Ostatní strany stadionu lemují nízké, nekryté tribuny s místy pro stání i sezení. Při vysoké návštěvnosti sloužil ako alternativní tribuna i přírodní svah při severozápadní straně stadionu. Fotbalové hřiště uprostřed lemuje atletická běžecká dráha. Naproti hlavní tribuně stojí objekt se šatnami doplněný přístavkem pro rozhodčí, vynášeným na pilířích. V severní části celého areálu je malé tréninkové hřiště. Na východní hraně pak dvě menší hřiště pro házenou.

Před 9 lety proběhla na stadionu rekonstrukce kvůli novým licenčním podmínkám pro vstup do nejvyšší fotbalové soutěže. Pryč tak musely dřevěné lavičky, které nahradily samostatné sedačky. V současné době je tak kapacita pro fotbalová utkání omezena na 8 150 míst k sezení. Celý areál je ve vlastnictví Armády ČR. 

 

Fotogalerie


Partneři klubu