Jan Podolák: ČFL je pro nás výzva

9. 9. 2019 | Redakce

Jan Podolák: ČFL je pro nás výzva

Trenér Jan Podolák letos převzal dukelský B-tým. Jak vnímá zrušení juniorské ligy a jak je spokojený s výsledky a předvedenou hrou? Vše se dozvíte v našem rozhovoru.

Jaký byl pro Vás přechod z trenérské pozice u U19 do B-týmu?

Spolu s vedením klubu a kolegy trenéry chápeme změnu ani ne jako přechod, ale spíše jako kontinuální logický vývoj, neboť spolu s hráči nynějšího B-týmu jsem pracoval v dorosteneckých kategoriích a starší z nich jsem sledoval i po dobu jejich působení v juniorském týmu. Spolu se mnou působí u B-týmu i celý, předchozími lety prověřený, realizační tým. Jak hráči B-týmu, tak realizační tým chápeme působení v ČFL jako výzvu, prověření naší konkurenceschopnosti v nejvyšší amatérské soutěži v Čechách. Zároveň musím zmínit i velmi dobře nastavenou provázanost a spolupráci s A-týmem. B-tým vždy bude zásobárnou pro doplňování A-týmu a zároveň bude sloužit i pro rozehrání nebo udržení herního vytížení hráčů A-týmu. Toto je prvotní cíl B-týmu. K jeho naplnění významnou měrou napomáhá i vybudovaný dobrý kolektiv hráčů i realizačního týmu.

Jak vítáte změny formátu soutěží pro rezervní týmy (místo Juniorky B-tým v ČFL)?

I přesto, že juniorská liga měla též svoje klady, změnu formátu soutěží pro rezervní týmy chápeme jenom pozitivně. Vzhledem k hlavnímu cíli rezervních týmů – být zásobárnou hráčů pro A-mužstva – jejich zařazení do nejvyšších amatérských soutěží v republice vítáme. Předpokládáme, že pro hráče, kteří uspějí v soutěžích ČFL, kde navíc, na rozdíl od juniorské ligy, budou hrát i pod výsledkovým tlakem, by pak přechod do profesionální soutěže měl být snazší. Navíc proti juniorské lize dochází v ČFL i ke konfrontaci s různými herními styly, s důrazným fotbalem zkušených hráčů.

Jak byste charakterizoval soupeře v ČFL?

Po reorganizaci juniorských soutěží a jejich začlenění do ČFL tvoří polovinu mužstev B-týmy, které mají podobné složení, pokud jde o mladé, talentované hráče a využívání hráčů A-týmu. Druhou polovinu tvoří zkušené týmy, a to jak co se týče hráčského kádru, tak co se týče funkcionářského zázemí. Podle našich prvních poznatků jednak dochází ke konfrontaci mezi „stejně mladými“ týmy a jednak dochází ke konfrontaci mezi zkušenými hráči a dravým mládím.

Jak jste spokojen s dosavadními výsledky, umístěním a předvedenou hrou vašich svěřenců?

Do soutěže jsme vstoupili dobře, co se týče hlavně předvedené hry, což se následně promítlo i do výsledků. V žádném utkání jsme vyloženě nepropadli. V utkáních máme pasáže, kdy jsme dominantní, ale pak také pasáže, kdy je lepší soupeř. Všechna utkání analyzujeme a snažíme se naše chyby postupně odstraňovat. I když je umístění v tabulce povzbuzující, jsme si vědomi, že je odehrán teprve začátek soutěže. Proto umístění v tabulce nepřeceňujeme a není to pro nás v současné době prioritní téma.

Cítíte, že máte v kádru hráče, kteří mají potenciál přesunout se do A-týmu?

V B-týmu pokračují hráči z dorosteneckých a juniorských kategorií, protože mají perspektivu jednou hrát za A-tým. Jde o mladé pracovité hráče s potenciálem dalšího zlepšování. Kromě toho jsme některé talentované hráče poslali na hostování i do jiných klubů. Období přechodu z dorosteneckých kategorií do dospělých bývá zlomovým momentem v jejich hráčské kariéře. Působení v B-týmu by jim mělo tento přechod usnadnit. Vedle dalších faktorů, vidíme, že pro adaptaci na dospělý fotbal je vždy zásadní přístup hráče a jeho snaha o další zlepšování.

 

Fotogalerie


Partneři klubu