Teď začne
vojna!

Roman Skuhravý: Věřím, že se vlastními silami zachráníme

27. 12. 2018 | Redakce

Roman Skuhravý: Věřím, že se vlastními silami zachráníme

Trenér A týmu Roman Skuhravý nebude mít v zimní přípravě jednoduchý úkol. Musí připravit mužstvo tak, aby se dokázalo zachránit v první lize, zároveň vše vtěsnat do zkrácené zimní pauzy. Ve velkém rozhovoru shrnuje dukelský podzim i vyhlídky na druhou část sezony.

Jak hodnotíte dukelský podzim od té doby, co jste přišel do klubu?
V globálu to vidím jednoduše. Mužstvo se minimálně bodově udrželo na dostřel možnosti hrát o záchranu, to je fakt, za který jsem rád. Vůbec nejsem hrdý na to, jakým způsobem jsme se prezentovali. Vím moc dobře, do čeho jsme šli, podzim byl obraz toho, v jakém rozpoložení mužstvo je nejenom tuto sezonu, ale už od jarní části té minulé. Chci z toho vyjít pozitivně a jsem rád, že máme 15 bodů, i když je to hrozně málo na to, jaké zápasy nás čekají v jarní části. Je ale dobře, že od prvního kola s Baníkem Ostrava můžeme pomýšlet na to, že se vlastními silami v soutěži zachráníme.

Věřil jste při svém příchodu na Duklu, že bude tým po podzimu v tabulce výš?
Takhle jsem nepřemýšlel. Byla to pro mě absolutně nová zkušenost, nikdy jsem nepřišel k mužstvu v rozjeté sezoně, to, jakým způsobem jsem musel s hráči pracovat, bylo pro mě nové. Po analýze týmu jsme si zvolili způsob hry. Začátek byl až do zápasu se Slavií velice dobrý, hra měla progres. Potom přišlo to, co bývá vždycky, po vzepětí se mužstvo dostalo do propadu. My jsme se těmto výkyvům neubránili. Po převzetí mužstva jsme s realizačním týmem chtěli něco nastartovat, myslím, že se nám to povedlo v některých zápasech výsledkově, ale vůbec se nám to nepovedlo herně. Vlivů, které to způsobily, bylo víc, ať šlo o zranění hráčů, disciplinární tresty, složení mužstva s velkým podílem mladých hráčů. Velká chyba je, že jsme prohráli dva poslední zápasy – tam jsme měli a mohli získat o tři body víc, v té chvíli by situace odpovídala tomu, čeho jsme chtěli dosáhnout.

Jaké bude jít do zimní přípravy z posledního místa?
Je to pro mě i pro většinu hráčů nová situace, to může na první pohled znamenat problém, já v tom ale chci vidět pozitivní prvek – cesta už vede jen nahoru. Poslední místo je fakt, se kterým budeme pracovat, věřím, že všichni společnými silami uděláme takovou práci, která nás udrží v soutěži. Klíčové je se v tom nyní nebabrat, dobře si to zanalyzovat, ale jednoznačně koukat dopředu a pracovat pozitivně, což byla věc, která z mé strany v posledních třech měsících nebyla úplně ideální, protože pro mě situace nebyla komfortní a učil jsem se s ní pracovat. Jako realizační tým musíme být první, kdo hráčům od prvního dne zimní přípravy ukáže, že bezmezně věříme v hratelnost situace.

Po posledním zápase jste mluvil o tom, že nastanou změny v A týmu, jaké to budou?
Změny jsou v procesu, už odešli hráči z hostování. Zanalyzování kádru a zápasů včetně chyb nám ukázalo jednu zásadní věc: Mužstvo je poskládané jednostranně. Všichni jsou to velmi zajímaví hráči, nemůžu říct, že by neměli kvalitu a pracovitost na tréninku. Mužstvo je ale stejné charakterově – jsou to hráči, kteří budou velmi zajímaví, když nebudou hrát v tlakovém prostředí, tedy ani o poháry, ani o sestup, ale v diskomfortu výsledku nejsou schopni momentálně ze sebe vydat to nejlepší. My chceme přivést jinou typologii hráčů a vůbec to neznamená, že ti, kteří skončí, jsou špatní, ba naopak, a proto je to těžké. Musíme mužstvo na třech, čtyřech místech v kádru změnit tak, abychom přivedli válečníky a vítězné typy.

Na jaké posty chceme přivést hráče?
Vyjma zápasů se Slavií a s Jabloncem, kdy jsme neunesli tíhu toho, že v utkání nemáme co ztratit a poddali jsme se silným soupeřům, jsme zapracovali solidně na defenzivě a dostávali málo gólů. Absolutně nejvíc nás tlačí bota v útočné fázi. Nejsem na to hrdý a beru na svou hlavu, že se nám za tři měsíce nepodařilo zefektivnit a zproduktivnit hru, abychom byli nebezpečnější dopředu. To je jednoznačný úkol do jara, posílit útočnou vazbu. Věřím, že posílení přijde s uzdravením Honzy Holendy, návratem Lukáše Holíka z hostování, dále chci do kádru Samuela Dancáka, který se rozehrál ve třetí lize, velké srdce a zkvalitnění si slibuji od uzdravení Máry Hanouska, který bude stejně jako Holenda na jaro připraven. Není to o tom, že přivedeme osm nových hráčů. Chtěli bychom, aby mužstvo mělo herní tvář a transferový potenciál do budoucna. Československý fotbalový trh je nyní velmi úzký a je těžké získat hráče, který by nám okamžitě pomohl a měl velký potenciál do budoucnosti.

Jací nás čekají soupeři v zimní přípravě?
Tím, že jsme se rozhodli nejet na soustředění do tepla, vycházeli jsme z domácích zdrojů. Na dva zápasy pak vyjedeme do Německa, vypadá to na Lipsko a Drážďany.

Proč jsme zvolili soustředění v České republice?
Rozhodnutí bylo na mně, vím, že ne úplně všichni s tím souhlasili. Je ale jen pět týdnů zimní přípravy, pro všechny nový formát. V téhle chvíli jsem přesvědčen, že trénovat v našich podmínkách bude prospěšnější než vyjet někam do zahraničí, i když by tam bylo skvělé tréninkové zázemí. Nutná aklimatizace by nám přípravu zkomplikovala, navíc v podmínkách české zimy. Jsem přesvědčen, že je lepší trénovat tady, než se vracet z podnebí, kde je třeba 22 stupňů, hned do českých mrazů, v nichž odehrajeme značnou část jara.

Dáváte osobně v přípravě přednost domácím, nebo zahraničním soupeřům?
Mám rád mix. U zahraničních soupeřů je konfrontace fantastická v tom, aby vám to ukázalo, na čem pracovat. Na druhou stranu pro to, co nás čeká v lize, potřebujeme konfrontaci s ligovými soupeři i s těmi z nižších soutěží. V době začátku přípravy, kdy si budeme zkoušet mechanismy, je to výhodnější.

Příprava bude velmi krátká, bude těžké do ní zařadit vše potřebné?
Musím říct, že už závěr sezony mi ukázal, že je to něco jiného. Na hráčích bylo vidět, že toho mají strašně moc, zvlášť v situaci, ve které jsme byli my. Myslím, že to byl jeden z důvodů, proč jsme dva poslední zápasy nezvládli. Jinak jsme se snažili udělat nějaké věci k přípravě předem, třeba v závěru podzimu jsme udělali testy, abychom se s nimi nezdržovali v lednu. Hráči dostali individuální plán hlavně na silový rozvoj, aby si u toho mohli odpočinout. Do pěti týdnů musíme dostat to, co jsme byli zvyklí do osmi. Kdo udělá v přípravě méně chyb, ten bude na jaře úspěšnější. Uvidíme, jak to dopadne nám, věříme, že jsme udělali vše proto, abychom byli na start nachystaní. 

 

Fotogalerie


Partneři klubu