• Ženy

• 06.07.2018

Jakub Kowolowski vyhrál výběrové řízení na post šéftrenéra mládeže dívek

FK Dukla Praha ve spolupráci s FAČRem vypsal výběrové řízení na pozici hlavního trenéra WU18 a zároveň šéftrenéra mládeže dívek. Po finálních pohovorech byl vybrán Jakub Kowolowski, současný trenér B-týmu žen a mladších žákyň WU13.

Co očekáváš od nově vytvořené pozice?
„Jednoznačně očekávám velký přínos a to ve všech směrech. V klubu to vidím jako propojení mezi všemi mládežnickými kategoriemi a hlavně také mezi trenéry. Předávat si navzájem zkušenosti, debatovat nad tréninkovým procesem a dalšími okolnostmi, spolupracovat, zkoušet nové věci či trenérský brainstorming. Chci být k dispozici podat svůj názor a vyslechnout si jiný. Právě tuto vzájemnou komunikaci mezi trenéry vnímám jako nejdůležitější při tvorbě společné koncepce. Celkově si myslím, že se zlepší komunikace na trase FAČR – klub, klub – klub, a pevně věřím, že vznikne více přátelská atmosféra a vyšší propojení v ženském fotbale. Nová pozice je pro mě výzvou a zároveň obrovskou zodpovědností.“

Jaké hlavní body budeš chtít aplikovat do současné mládeže dívek?
„Jelikož se fotbal stále mění, chtěl bych, aby i současný trend se objevoval v naší mládeži. Prvně musím říci, že tréninkový proces na Dukle je v mých očích kladný, přál bych si, abych byl pro trenéry spíš jako konzultant nebo kolega, se kterým si mohou vyměnit svůj názor. Takže určitě zmíním právě to mé propojení s trenéry. Chtěl bych, abychom na Dukle časem vychovávali hráčky, které by byly originální, měly vlastní myšlení a řešily herní situace kreativně. Potřebují jen dostatek prostoru, je to práce na více let. Pokud budu chtít aplikovat aktuální trendy, bude to hra v těžišti a situační pressing, mám touhu vzbudit v hráčkách tu soutěživost a snahu okamžitého zisku míče zpět. Přál bych si také zvýšit procento her v tréninku, hráčkám připravit takové prostředí, které se objevuje v utkání a v takovém je vychovávat. Přesně tak, jak se říká: Trénuj, jak chceš hrát a hraj, jak trénuješ.“

Zhodnoť svojí poslední sezónu u WU13 a v Béčku.
„Začnu u mladších žákyň. Před sezonou jsem měl jiná očekávání, než jaký směr sezona měla. Společně s trenérským týmem jsme se snažili hráčky posunout opět dále. Nemluvím jen o stránce sportovního tréninku, ale také o mentální stránce, o stránce osobnosti. Přece jen se hráčky pomalu dostávají do nové životní etapy, a pokud s nimi trávíme čas 4x týdně, má naše přítomnost obrovský vliv. Po sportovní stránce jsem mohl být spokojenější. To, že naše výkonnost byla jako na houpačce, to je v mládeži naprosto normální, ale cítím, že ve stanoveném cíli bude třeba ještě pokračovat, zároveň dle mě chyběla lepší komunikace s rodiči ohledně spolupráce a přístupu k akcím Dukly. Sezonu jsme si však užili, nyní budu holky sledovat, jak se jim bude dařit nadále.

Co se týče ženského B-týmu, musím mluvit o obrovské spokojenosti. Tým se v zimě skvěle doplnil a do přípravy jsem šel s novými myšlenkami, jak se budeme chtít na hřišti prezentovat. Příprava byla dlouhá 2,5 měsíce, což je neskutečný extrém, ovšem pomohlo nám to se sehrát, vytvořit skvělou partu a zakončit sezonu jako nováček na 3. místě. Hlavně si troufnu říci, že v jarní části jsme po herní stránce byli nejlepším týmem, dominovali jsme v držení míče a řešili efektivně pressingové situace na polovině soupeře. Sedlo si to a všichni jsme si zažili skvělé emotivní chvíle. Velký podíl má na tom i kolega Tomáš Dostál, se kterým jsme společně ukončili působení u tohoto týmu, a upřímně doufám, že i společně načneme novou spolupráci.“

Jdeš k týmu dorostenek, jaké si kladeš sportovní cíle?
„Rozdělím svou odpověď na dvě části. Dlouhodobým cílem pro mě bude vychovávat nejen kvalitní hráčky, ale pomoci jim na cestě do dospělosti. Poznat zodpovědnost, samostatnost a uvědomovat si své konání vůči sobě či kolektivu, a to nejen při přechodu do dospělé kategorie, ale i v životě. Chtěl bych, aby sportu, kterému věnují část svého života, se věnovaly i po dorosteneckém věku.

Jako krátkodobý cíl je pro mě jednoznačně udržet první ligu. Věřím, že týmy na spodku ligy budou více vyrovnané a cítím zde obrovskou šanci. Ve druhé lize dorostenek bych byl rád, kdybychom se drželi na špičce v TOP4. Rád bych také připravil vycházející ročník 2001 na přechod do obou ženských týmů, aby byl pro ně přesun co nejjednodušší a zároveň zde našly další uplatnění. Již očekávám start přípravy a těším se na nové výzvy.“