Jaroslav Hynek: Po podzimu nás čeká hodně práce

14. 12. 2017 | Redakce

Jaroslav Hynek: Po podzimu nás čeká hodně práce

Hráči A týmu užívají zaslouženou dovolenou a chvíle klidu před vánočními svátky. Ještě před tím, než vánoční veselí propukne naplno, přinášíme obsáhlý rozhovor s trenérem A týmu Jaroslavem Hynkem, ve kterém shrnuje dukelský podzim.

Trenére, v podzimní části Dukla získala 19 bodů a obsadila 10. místo, jsi s tím spokojen?
Před sezonou proběhly velké změny, jmenujme odchod Olayinky, Štetiny, zranění Máry Hanouska – tým prošel velkou přestavbou, velmi to narušilo kvalitu hry, kterou se Dukla vždy hodně prezentovala a která přinášela atraktivitu pro diváky i ligu. Příchodem nových a mladých hráčů šla kvalita hry dolů, hlavně v tom, jaké mechanismy je tým schopen uplatňovat a jak odvážně jsou schopni hrát středopolaři a stopeři. Na začátku bylo hodně vidět, jak si třeba Dan Tetour musí zvyknout, že hra by měla stát na něm, to mu poměrně dlouho trvalo. Doufám, že zjistil, co je třeba se učit a přinese to profit jemu i týmu. Konečně v závěru podzimu to nabralo zlepšení a tak uvidíme na jaře, jak mu to půjde. Vzhledem k tomu všemu si myslím, že bodů jsme získali poměrně dost. Loni jsme měli na podzim cíl získat 21 bodů, hra byla stabilizovanější a předpoklad větší – nepotvrdilo se to. Letos jsme se k tomu přiblížili více, ale po těch změnách a startu to vypadalo velmi těžce. Nakonec jsme z podzimu vybruslili zajímavě, bodový zisk i umístění odpovídá výkonům. Spokojeni ovšem být nemůžeme, čeká nás hodně práce.

A co se týče výkonové stránky?
Ta byla narušená změnami v kádru, nabudovávání herních mechanismů nám trvalo déle, než jsme si představovali. Už si to ale sedlo. S vedením bylo naším úkolem prodloužit s hráči smlouvy, stabilizovat kádr, aby každého půl roku nedocházelo k velkým změnám. Teď máme 75 % kádru stabilizovaných na další dva roky, v přípravě se nám může pracovat lépe. Samozřejmě záleží také na tom, jak budou hráči zdraví. Třeba u Máry Hanouska se uvidí, nemůžeme spoléhat, že naskočí hned na začátku jara. Věříme, že Fred Bílovský bude už úplně fit a dá do toho víc, protože kvalita s ním v posledních zápasech jednoznačně stoupla, a že i Štěpán Koreš bude zdravý a odtrénuje plně celou přípravu, od něj si také slibujeme víc. Jsme v lepší pozici než loni, kdy jsme nevěděli, jací hráči přijdou, kdy přijdou a jestli vůbec přijdou. Máme lepší předpoklady pracovat během přípravy na zkvalitnění hry. Ta se zlepšila, ale stále jsme schopni ji efektivně využít jen z 25 %. Věci, co v tréninku děláme, se v zápasech objevují, ale pořád je toho málo.

Co bylo na podzimu Dukly nejlepší, co ti udělalo radost?
Vzhledem k tomu, na co jsem odpovídal v předchozích otázkách, to byla efektivita. Měli jsme daleko méně zakončení než loňský podzim, ale potřebovali jsme mnohem méně střel na určitý počet branek. Loni na podzim jsme neměli klasického kvalitního zakončovatele, jakým je teď Jenda Holenda, který přes dost malou podporu zaznamenal 36 střel a z 9 přímo na bránu dal 6 branek, k tomu má ještě 3 asistence. Věřím, že by byl ještě produktivnější, ale všichni útočníci trpěli tím, jak jsme se plácali nepřesností ve středním pásmu. Dále oceňuji standardní situace v ofenzivě (kde pomohlo více exekutorů – Kušnír, Preisler, Podaný) i defenzivě, domácí zápasy, fanoušky, kteří nám pomáhali a po venkovních výkyvech nás silně motivovali. Kluci na to reagovali dobře a fanouškům doma ukazovali kvalitní výkony.

Co tě na podzim naopak nejvíc trápilo?
Určitě výkyvy výkonnosti, doteď jsme nepřišli na pravou příčinu. Udělali jsme si analýzu a viděli jsme více aspektů, které to mohly ovlivňovat. Myslíme si ale, že jeden z aspektů je malá konkurence. Potýkáme se s tím, a průběžně na tom pracujeme, aby se zvýšila. Je to však spojeno s aktuální přestavbou kádru, kde jsou omezené možnosti. Některé chyby pramenily také z horší disciplíny a ta vychází z charakteru. Postupně se to zlepšuje, všichni by ale měli vzít motivaci především ze sebe, zkušení hráči jít v každé situaci příkladem a ti mladí pracovitostí ukázat, že umí chytit šanci. Na nás na trenérech je, aby hráči každé toto polevení pocítili.

Může se problém konkurence vyřešit v dohledné době?
Co je dohledná doba? Jestli je to zimní příprava? Říkám částečně, když vyjde 100 % posil. Protože teprve v létě jsme nastartovali proces ucelenějších změn (předchozí sezona byla vzhledem k jednání o vstupu nového spoluinvestora těžká pro stabilizování). Na prvním místě byla stabilizace stávajícího kádru, ale současně s tím se snažíme hledat skautingem zkvalitnění. Možnosti jsou omezeny, protože pan Petr Paukner je na toto zásadní investování s nejistou návratností sám. Směry dle dlouhodobé koncepce jsou tři: Osoví hráči – odchovanci – investiční hráči. Vytváříme si vlastní model skautingu s vytvořením portfolia hráčů, které jde před argumentační skupinu s výstupem pro majitele. Vše je v počátku. Tohoto směru se snažíme zatím držet, jde to pomalu, ale věřím, že jistě, a postupně budeme na naši úroveň klubu stále silnější.

Na podzim jsme vstřelili jen 18 gólů, jak docílit zlepšení ofenzivy?
Souvisí to s vývojem hry. I když proběhlo hodně změn v kádru, chceme si udržet náš herní styl, kreativita a herní odvaha již od vlastní branky v ofensivě a přesný presink v defensivě by měly být hlavním cílem. Takto se snaží hrát i Plzeň, Sparta, Olomouc, Liberec. Ve vývoji hry jsme za nimi ještě dost daleko, chceme se toho ale držet a postupně zabudovávat návyky. Přechod od brankáře, přechod přes střední pásmo, efektivita dojít do pokutového území a včas vytvořit klíčovou přihrávku – to nám trochu trvá oproti loňské sezoně (patřili jsme mezi špičku ligy). Když na tom ale budeme nadále pracovat, efekt bude trvalejší. V zimě, doufám, uděláme velký pokrok, abychom efektivitu a nebezpečnost do pokutového území zvýšili a v defensivě byli agresivnější a přesnější.

Který z podzimních zápasů Dukly bys vyzdvihl jako povedený?
Odvíjí se to od toho, jak jsme postupovali v celkové kvalitě hry a s čím bychom chtěli být spokojeni. S Baníkem jsme tu uhráli vítězství 2:0, ale úspěch byl hlavně v defenzivě a v tom, že některé akce se nám prostě povedly, kvalita naší hry ale byla menší. Daleko výš bych postavil zápas s Karvinou, kdy se nám povedlo víc věcí, v závěru jsme otočili negativní vývoj, v čemž se ukázala výborná kondiční připravenost mančaftu a jeho charakter, když nám teče do bot. Paradoxně bych nezatracoval ani zápas v Liberci. Pro mě to byl krásný zápas, který, kdybychom dokázali vstřelit gól, by vypadal úplně jinak. I když jsme udělali chyby a prohráli jsme 0:3, bylo to zajímavé – šancemi a aktivitou týmu. Gólový zápas s Mladou Boleslaví byl také dobrý, síla a kvalita našich šancí byla slušná a zasloužili jsme si ho vyhrát takovým rozdílem (4:1).

Který zápas tě naopak mrzí?
Svádí to, abych jmenoval zápas v Plzni nebo v Teplicích, snažím se to ale brát z celkového pohledu: Jaký měla hra vývoj, jak jsme byli připraveni, o jaké hráče jsme přišli, jak dlouho jsme si zvykali. Víc mě mrzel třeba poslední zápas s Teplicemi doma. Vyloučení Ondry Kušníra, neproměnění naší první šance, tyčka za stavu 0:1. Se zápasem jsme mohli něco udělat, následně jsme mohli poskočit v tabulce, přenést zlepšení hry do práce v zimní přípravě, celkově by ten závěr podzimu byl pozitivnější. I tak si z něj ale dokážu vzít spoustu věcí, které nás posunou. Prostě to tak mělo být.

Jak se na podzim osvědčili junioři Dan Kozel, Adam Vlček a David Douděra, kteří přešli do tréninkového procesu áčka?
Jedna z částí koncepce klubu je uplatňovat vlastní odchovance. Je v tom však třeba zvolit optimum počtu, vnímat stav jejich připravenosti a samozřejmě další okolnosti, které vás k tomu vedou. Myslím, že tito mladí hráči v té době na to 100% připraveni nebyli, ale podzimní tréninkový proces v A týmu, trpělivost zkušených hráčů a jejich pracovitost většinu z nich k tomu silně přiblížil. Na startu léta nás k tomu donutil stav kádru, kdy jsme si nemohli dovolit přivést nové hotové hráče, ale kluci makali a většina se v kádru udrží. Věřím, že to bude pro ně i pro další hráče v mladších ročnících motivace, že je to v našem klubu dosažitelné – dostat se do A týmu, ale s tím, že to rozhodně nebude zadarmo – jen proto, že je to v koncepci.
Na závěr bych chtěl dodat, že přeji našim fanouškům a příznivcům krásné svátky vánoční a radostný vstup do nového roku 2018. Radujte se a množte se, ať je nás dukláků stále víc :) 

 

Fotogalerie


Partneři klubu