• Klub

• 07.04.2015

Dnes slaví narozeniny legenda Dukly Praha Karel Knesl

Ve středu 8. dubna slaví své 73. narozeniny bývalý reprezentant, mistr ligy a vítěz československého i českého poháru Karel Knesl. Klub FK DUKLA Praha mu přeje k narozeninám vše nejlepší.

Karel Knesl začínal s fotbalem stejně jako Pluskal, Kučera, Gajdůšek, Nehoda a další „dukeláci“ na Zlínsku, ve městě obuvi, v tehdejším Gottwaldově. I když začínal jako střední útočník, do velkého fotbalu vkročil již jako střední obránce, díky svým přednostem, kterou byly hra hlavou, důraz a vysoká postava.

Do Dukly „narukoval“ v roce 1962 a strávil zde čtyři roky, ve kterých Dukla patřila mezi špičku Československa, získávala jeden titul za druhým, vítězila v Americkém poháru a téměř celé mužstvo bylo současně i základem reprezentace Československa, včetně náhradníků. A tak si Karel Knesl v dresu Dukly připsal tři tituly mistra Československa a tři vítězství v Americkém poháru.

Vrcholem jeho kariéry, ale navždy zůstane stříbrná medaile z Olympijských her 1964 v Tokiu, krátce po narození jeho syna Martina. V roce 1965 odchází společně s gólmanem Koubou z Dukly, což vyvolalo v tehdejší době zlou krev nejenom u vedení klubu. Jeho novým působištěm se stává Slavie Praha. Tehdy jedním z důvodů byla šance získat byt, který Karel tolik potřeboval pro svoji rodinu. Nicméně na působení v Dukle vzpomíná velice rád, zejména na trenéra Musila, kterého si nesmírně vážil.

Čas všechny rány zahojil a tak dnes po návratu Dukly zpět do „profifotbalu“ vídáme Karla Knesla mezi „svými“ a při oslavách 60. výročí založení Dukly, byl Armádním sportovním centrem vyznamenán medailí za zásluhy.

Fotbalová kariéra:

• 1955 –1961: TJ Gottwaldov
  • 1962–1965: Dukla Praha
  • 1965–1970: Slavia Praha
  • 1970–1971: Škoda Plzeň

Přehled největších fotbalových úspěchů:

• 1964: olympijské hry v Tokiu, stříbrná medaile
  • 1966: reprezentace Československa, jedno utkání
  • v domácí lize 131 utkání (Dukla Praha, Slavia Praha, Škoda Plzeň), 5 branek
  • 1962: mistr Československa (Dukla Praha
  • 1963: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1964: mistr Československa (Dukla Praha)