• Stará garda

• 19.01.2015

Dnes slaví narozeniny František Knebort

Dnes slaví své 71. narozeniny bývalý reprezentant, mistr ligy, vítěz československého poháru a stříbrný medailista z Tokia, František Knebort. Klub FK DUKLA Praha mu přeje k narozeninám vše nejlepší.

Mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka tvrdí, že František Knebort, řečený „Kendy“, byl jedním z nejelegantnějších hráčů, kteří kdy běhali po našich fotbalových hřištích.

Mimochodem – už jako žáček dokázal Knebort nastřílet v jednom soutěžním ročníku za Slavoj Vyšehrad v Pražském přeboru 112 branek! A jako dorostenec byl nejlepším hráčem vyšehradského týmu dospělých.

Na Julisce se „Kendy“ objevil v roce 1963, když narukoval na vojnu. Pro zdravotní obtíže však byl  z armády propuštěn. Když se však vrátil do Ďolíčku a za „Bohemku“ zase hrál ligu, armáda si na Kneborta vzpomněla znovu. Vojenští lékaři jeho zdravotní stav přezkoumali a jejich verdikt byl neúprosný – schopen!

A tak se „Kendy“ stal znovu hráčem Dukly. Kdo by si ale myslel, že ho to naštvalo, pletl by se. Na Julisce se totiž Knebortovi docela líbilo, dokonce natolik, že tu zůstal i po skončení prezenční služby. „Byli tu výborní trenéři. Vejvoda, ve své době zřejmě  nejúspěšnější trenér u nás, a taky Musil. Starší hráči se na nás mladší nijak nevyvyšovali, naopak, chovali se skvěle. Vytvořila se tu parta, a to i s manželkami. A ta parta to táhne vlastně dodnes,“ vysvětluje Knebort, co jej tehdy přivedlo k rozhodnutí v Dukle zůstat.

Na Julisce pak kopal až do roku 1968. V dresu Dukly vybojoval dva mistrovské tituly – 1964, 1966 – a dvakrát i Československý pohár. To když v roce 1965 Dukla zdolala ve finále Slovan Bratislava a v roce 1966 Tatran Prešov.
Životním úspěchem pro něj byl olympijský turnaj v Tokiu roku 1964, kde naši fotbalisté vybojovali stříbrné medaile. „Kendy“ byl tenkrát u toho!

Dvakrát si Knebort zahrál za reprezentační tým Československa – a věřte, nebo ne, ve dvou zápasech vstřelil tři branky! Na Strahově jednu Rumunům, dvě v Istanbulu domácím Turkům.

Po odchodu z Dukly hrál František Knebort ligu ještě ve Slavii, v Teplicích a opět v Bohemians. Hráčskou kariéru ukončil ve svých 39 letech v Tatře Smíchov, aby zde „nastartoval“ kariéru funkcionářskou. Ve které za časů, kdy v čele Dukly Praha stál Václav Samek, pokračoval po jeho boku v roli sportovního manažera a poté se na několik let vrátil opět do čela Tatry Smíchov.

František Knebort dodnes hraje za starou gardu Dukly i „Bohemky“ a pravidelně se jako divák zúčastňuje všech zápasů Dukly i srazů internacionálů.

Fotbalová kariéra:

• 1952–1962: Slavoj Vyšehrad
  • 1962–1963: ČKD Praha (Bohemians)
  • 1963: Dukla Praha
  • 1963–1964: ČKD Praha (Bohemians)
  • 1964–1968: Dukla Praha
  • 1968–1970: Slavia Praha
  • 1970–1972: Sklo Union Teplice
  • 1972–1975: Bohemians Praha
  • 1975–1983: Tatra Smíchov ČKD

Přehled největších fotbalových úspěchů:

v domácí lize 268 utkání (ČKD Praha, Dukla Praha,  Slavia Praha, Sklo Union Teplice, Bohemians Praha), 78 branek, z toho 15 za Duklu