FANSHOP

Josef Masopust má svou pamětní minci z dílny České mincovny

20. 11. 2014 | Redakce

Josef Masopust má svou pamětní minci z dílny České mincovny

Česká mincovna představila zbrusu nové zlaté a stříbrné pamětní mince věnované legendám československého a českého fotbalu. Mincovna je vydává společně s Nadací fotbalových internacionálů, kterou podpoří výtěžkem z jejich prodeje. Dohromady spatří světlo světa celá fotbalová jedenáctka v ofenzivním rozestavení 3-4-3 složená z hráčů, kteří získali cenný kov na světových nebo evropských šampionátech v Chile 1962, Jugoslávii 1976 a Anglii 1996.

První v sérii vychází pamětní mince věnovaná Josefu Masopustovi. „Jsem strašně rád, že se něco takové ho objevilo. Byli jsme druzí na světě, ale i na takový úspěch se časem zapomene.Když se to občas připomene, tak to má podle mě smysl i pro ty mladé. Aby měli možnost vidět, že je toho možné dosáhnout a aby se tomu sportu věnovali. Reprezentovat stát, národ, v takovéto situaci je nádherný pocit,“ vzkázal Josef Masopust.

Emise legendární fotbalové jedenáctky na pamětních mincích má silný charitativní rozměr. Mnoho bývalých reprezentantů v minulosti působilo v amatérských podmínkách, bez odpovídajícího ocenění. Během své kariéry se nemohli zajistit na stáří, jak je tomu dnes u špičkových hráčů obvyklé. „Nadace fotbalových internacionálů přispívá ke společenskému ocenění těchto hráčů alespoň zpětně a pomáhá těm, kteří mají zdravotní nebo sociální problémy. Proto každou iniciativu v tomto směru vítáme a věříme, že spolupráce s Českou mincovnou bude trvalá,“ řekl Antonín Panenka, předseda správní rady nadace a zároveň jedna z tváří, která bude ztvárněna na mincích.


Pamětní mince vydá Česká mincovna postupně ve třech letech. Mimo výše jmenovaných se na nich objeví například legendární brankář Ivo Viktor, Zdeněk Nehoda nebo druhý český držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Zlaté pamětní mince budou vyraženy z 1/4 trojské unce ryzího zlata a budou v prodeji za 9 950 Kč, stříbrné pak z 29 gramů ryzího stříbra a zákazník za ně zaplatí 1 450 Kč. „Celkový výtěžek z prodeje, který předáme nadaci, může činit až jeden milion korun. Očekáváme velký zájem především o zlatky, jejichž náklad je stanoven na pouhých 200 kusů. Podle naší zkušenosti je velice pravděpodobné, že budou brzy rozebrány. Připravena je také exkluzivní sběratelská etue ve tvaru fotbalového hřiště, do které si sběratelé postupně svou jedenáctku poskládají,“ uzavřel Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. 

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz 

Fotogalerie


Partneři klubu