PORTRÉTY Z JULISKYMartin Chlumecký
    FANSHOP

Petr Paukner: Bez vysokých cílů nemůže člověk ničeho dosáhnout

17. 7. 2014 | Redakce

Petr Paukner:  Bez vysokých cílů nemůže člověk ničeho dosáhnout

Sezona 2014/2015 se nezadržitelně blíží a spolu s ní i valná hromada FK DUKLY Praha a. s. A právě o valné hromadě, ambicích do nové sezony, ale třeba i skončeném Mistrovství světa v Brazílii jsme se pobavili s majoritním akcionářem FK DUKLA Praha a. s., Petrem Pauknerem.

Pane Pauknere, co říkáte na to, jak si Dukla vedla v uplynulé sezóně 2013/2014?
Jako většinu fandů mě Dukla překvapila výbornými výsledky na konci podzimní části sezony a velmi mě zklamala v té jarní.  Myslím si, že ne všechny zápasy měly takový průběh, aby je prohrála, spíš v nich chybělo srdíčko. Sice jsem všechny neviděl, ale slyšel jsem komentář lidí, kterých si vážím, a zahrnuje to i vedení Dukly, kteří říkali, že v některých zápasech hráči neodvedli takovou práci, kterou by měli.

Zejména jaro se nepovedlo, máte svou vlastní verzi, proč tomu tak bylo?
 Jarní neúspěch měl určitě i své objektivní důvody. Dukla veškerý potenciál hráčů, a na tom se naprosto shodujeme se sportovním vedením klubu, vyčerpala. Hráči byli vyždímaní, a tudíž bylo potřeba provést určitou obměnu kádru. Vždyť postoupila z druhé ligy, obsadila šesté místo a to další rok obhájila, takže se dostala na maximum své výkonnosti. Z druhé strany jsem přesvědčen, že některým hráčům se zatočila po prvním jarním kole hlava. Sahali na poháry a absolutně to nezvládli. Stejně jsem přesvědčen i o tom, že v některých zápasech chybělo srdíčko a bojovnost, protože jsou týmy, které některá utkání herně zvládly jenom svou bojovností. Oboje mě zklamalo. Když se nedaří, musí se zatnout zuby, to platí všude, ne pouze ve sportu. Dukla měla ještě jeden problém, a to zranění. Samozřejmě nebyla v lize jediná, ale bohužel Dukla nemá tak široký kádr, aby se s tím vyrovnala tak jako jinde.

Jak jste neúspěch Dukly prožíval Vy osobně?
Se zklamáním! Dukla, když jsem ji přebíral, na tom byla finančně špatně. A právě během jarního období se začalo ukazovat, že sanace klubu bude stát daleko víc peněz, než jsem očekával. Vedle toho začala mít i špatné sportovní výsledky. Můžu říci, že mi na jaře Dukla žádnou radost nedělala, a to zcela objektivně.

V kádru týmu před novou sezonou proběhlo dost změn. Jak moc zasahujete do rozhodování o příchodech a odchodech?
Už jsem to párkrát říkal, sportovní vedení klubu má moji plnou důvěru, která se projevuje v tom, že nebudu vysloveně zasahovat do změn v kádru. Když trenér Luboš Kozel a předseda představenstva Michal Prokeš řeknou, že tyto a tyto hráče je třeba vyměnit a zdůvodní to pádnými argumenty, skoro s většinou případů souhlasím. Jediný přestup, u kterého jsem váhal byl ten José Romery. Měli jsme na to rozdílné názory, ale v konečné fázi jsem dal za pravdu jak trenérovi, tak i předsedovi představenstva.

S jakými ambicemi bude Dukla vstupovat do nové sezony?
Na to si netroufám odpovědět. Ale další sezona pro mě musí mít jeden imperative - nebude se hrát o záchranu! To by mě zklamalo. Myslím si, že posílení kádru tak, jak mi je prezentováno, nevypadá špatně. Ale až vstup do ligy ukáže, jestli rozsáhlé doplnění mančaftu bylo šťastné nebo ne a zda se bude muset sestava dál doplňovat. Zároveň se ukázalo, že někteří mladí hráči, na které jsem moc nesázel, svými výkony překvapují, takže doufám, že v nich budou pokračovat.

Jaké jsou střednědobé a dlouhodobé cíle fungování klubu?
Co se týče sportovních plánů, tak bych byl rád, aby se Dukla zabydlela v horní pětce. Ne, aby hrála přímo o titul, ale aby podávala stabilní výkony, které ji tam udrží. Bylo by to ideální i z ekonomické stránky. Když prodáváte někoho z týmu ze špičky tabulky, jde to mnohem lépe, než když hrajete o záchranu. Jinak bych Dukle přál, aby se pokusila vybudovat mužstvo, které by za rok, dva možná tři, ale déle určitě ne, hrála o špičku a s tím související poháry. Bez vysokých cílů nebo žádných cílů nemůže člověk ničeho dosáhnout!

Blíží se valná hromada, kde chcete navýšit základní kapitál Dukly. Proč jste se tak rozhodl?
Dukla na tom byla finančně špatně a dávat do klubu peníze pouze prostřednictvím půjček se mi nezdálo jako úplně ideální řešení. Daleko lepší je klub posílit kapitálově, protože pak dostane prostor k úhradě starých dluhů. Zároveň je navýšení kapitálu výzvou k dalším akcionářům, protože tíha Dukly v minulém roce ležela z velké míry na mně. Navýšení kapitálu je cesta k ekonomickému ozdravení klubu. Vyšší kapitál má dobrý zvuk a nejsou pak problémy se sestavováním bilancí. Dukla bude mít daleko vyšší kapitál než většina ligových klubů. Povede to k její finanční stabilitě.

Pro fanoušky Dukly vaše firma připravila zvýhodněný program pro odebírání energií, jaký to mělo ohlas?
Odezva byla slabá až katastrofální. Dal jsem do Dukly spoustu peněz, nebudu mluvit v absolutních číslech, protože že to není vhodné, ale zklamalo mě, že i když většina fanoušků ví, že získávám peníze obchodem s elektřinou a plynem, tak přes veškeré výzvy Dukly, aby se stali odběrateli těchto komodit u naší společnosti, nabídku nevyužili. Přitom je vše nastaveno tak, že každý zaplatí méně, než u konkurence. Tehdy jsem si vzpomněl na fanoušky Bohemians, kteří se skládali, aby Bohemka mohla hrát a pokračovat. Tahle malá odezva mi přišla, jako když si naši fanoušci řekli: „Když má peníze, tak ať investuje,“ a to mě zamrzelo. Možná to někdo nedocenil, ale já vycházím z toho, že i když ode mě budou Dukláci kupovat elektřinu a plyn, tak mě to sice nespasí, ale bude to pro mě mít takový psychologický podtext, ukáží tím, že jsme všichni na jedné lodi, že jsme Dukláci. Já bych ty peníze sám neprojedl a neprohýřil, naopak bych je investoval zpět do klubu. Doufám, že není všem dnům konec a lidé ještě ukáží svou sounáležitost a Duklu podpoří. 

Sledoval jste utkání se Celticem, co jste na remízu  0:0 říkal?
Nechtěl bych ten výsledek přeceňovat, ale udělal mi radost. Byl jsem na Celtiku, když Dukla hrála v 67, to jsem byl malý hošík, taky jsme dobývali branku a dopadlo to 0:0.  

Jak jste prožíval právě skončené Mistrovství světa v Brazílii. Sledoval jste ho?
Mistrovství světa jsem sledoval. Měl jsem vždy pocit, že ten fotbal hrají trošku rychleji, než se hraje u nás. Myslím si, že Němci vyhráli zaslouženě. Svědčí o tom lavička náhradníků, kde mají hráče, kteří v podstatě nenastupují, a pak rozhodnou finále, jako třeba Mario Götze. Mají široký a vyspělý tým, je vidět, že úspěchy Bayeru, ač tam má i cizince, táhnou i Němci. A to se projevilo, na rozdíl třeba od anglických mančaftů a jejich národního týmu.

 

Fotogalerie


Partneři klubu