clanek-1
  • Rozhovory

  • 15.06.2024

Aleš Majer odchází z Dukly Praha

Dukla Praha B před týdnem odehrála svoje poslední utkání v sezóně, s rezervou Viktorie Plzeň remizovala 3:3. Poslední utkání na Julisce to bylo také pro trenéra Aleše Majera. Čtyřiačtyřicetiletý kouč přijal nabídku druholigové Vlašimi, kterou v následující sezóně povede jako hlavní trenér.

Aleš Majer strávil na Julisce pět let. Za tu dobu si zde vyzkoušel několik trenérských pozic. "Nejprve jsme s Tomášem Kulvajtem působili společně u staršího dorostu a po roce mého působení jsem převzal B mužstvo, kde jsem strávil následující čtyři ročníky."

Za strávené roky dosáhl rodák z Horních Počernic mnoha úspěchů, ať už herních nebo při rozvoji mladých hráčů. Jeden úspěch ale Majer vypíchnul nad ostatní. "Za můj největší trenérský úspěch považuji samotné pětileté působení v klubu, jako je Dukla Praha."

Role trenéra v B-týmu je charakteristická velkým počtem změn, které musel také Aleš Majer v průběhu celého ročníku řešit. "Když někdo z hráčů zazáří, jde okamžitě výše, na zápasy jsme doplňováni hráči z A-mužstva - podle potřeb prvního týmu. Přicházejí noví fotbalisté z dorostu, jeden den trénujete v určitém počtu hráčů, druhý den vás může být o sedm méně. Ale nestěžuji si, bavilo mě to!"

Pro trenéra rezervního týmu je důležitá práce právě s mladými hráči. Majer měl podle svých slov velmi ulehčenou práci, jelikož mu do týmu přicházeli všichni dobře připravení. "Všichni, pod vynikajícím vedením Guntera Bittengela a Petra Fišara, odvádějí v klubu ve velmi skromných podmínkách naprosto fantastickou práci a mně do juniorky přicházeli charakterově i sportovně vyspělí kluci."

"Měl jsem tak práci velmi ulehčenou, hlavní zásluhu na rozvoji hráčů mají trenéři v mladších kategoriích. Výbornou práci s mládeží dokazují skvělé výsledky ve všech kategoriích, velký počet odchovanců v A-mužstvu a v dalších týmech druhé ligy. Juniorka je z velké většiny tvořena vlastními odchovanci, což tomuto úspěchu také pomáhá."

Před pár týdny oznámil svůj konec na Dukle také Majerův dlouholetý kamarád - Tomáš Kulvajt. "Tomášovi jeho přesun k reprezentacím strašně přeji, je to skvělý kolega a naprosto výjimečný trenér, což se v krátké budoucnosti jasně prokáže. Na moje rozhodnutí změnit klub ale neměl jeho odchod žádný vliv."

Jak už bylo řečeno, od nové sezóny povede čtyřiačtyřicetiletý trenér fotbalisty Vlašimi ve druhé nejvyšší lize. "Přestup se seběhl velmi rychle, nabídku jsem obdržel ve čtvrtek a o tři dny později už jsme byli domluveni. Velmi děkuji vedení Dukly, že mi jednání s Vlašimí umožnilo."

Končící trenér B-mužstva má před sebou posun doslova o ligu výš. Strach z profesionálního fotbale ale nemá. "Těším se na skládání kádru a na společnou práci realizačního týmu, na jehož tvorbě se už nyní s vedením Vlašimi podílím."

Mezi B-týmem Dukly Praha a druholigovým středočeským celkem bude velký rozdíl. Větší akcent se bude brát na aktuální výsledky týmu. "V juniorce Dukly byl nejdůležitější další rozvoj hráčů, zatímco ve Vlašimi budou důležité výsledky. Přesto bych nerad výrazně ustupoval od své trenérské vize, ve které má další rozvoj hráčů nezastupitelné místo."

Vlašim má velmi mladý tým, doplněný o několik velmi zkušených hráčů. Podobnost s B-týmem Dukly tak mohla hrát roli i při rozhodování Majera. "Rád pracuji s mladými hráči. Ale těším se i na spolupráci se zkušenějšími kluky v týmu."

Aleši, děkujeme ti za společné roky, ať se Ti daří!