clanek-1
  • esport

  • 28.04.2023

Dukla roste i v esportu

Fotbal se stále hraje na travnatých hřištích, ale v posledních letech je stále populárnější i fotbal na herní konzoli. I Dukla má svůj esportový tým. Historicky prvním esport hráčem Dukly je Leoš Effenberger hrající pod přezdívkou Efik55, se kterým vám přinášíme rozhovor.

Efiku, hraješ za Duklu v esports týmu, jak bys tento sport přiblížil těm, kteří ho třeba moc nesledují?

Myslím, že esport se za poslední roky hodně posunul. Hlavně co se týče celkové úrovně hry, a i různých turnajů v Česku, i když to samozřejmě ještě není na takové úrovni jako v zahraničí. Ale zdá se mi, že je to na dobré cestě a brzy tomu tak snad bude i u nás. Co se týče sledovanosti tak ta je obrovská. Hodně tomu pomohla eLiga, kde některé zápasy byly vysílané přímo v televizi na O2, takže to zasáhlo i starší obecenstvo. Doufám, že ten vzrůstající trend bude dál pokračovat.

Jak jsi se k esportu dostal? (Hrál jsi předtím někde fotbal?)

Jednou na Vánoce sem dostal konzoli PS3, a protože jsem hrál fotbal, tak jako první hru jsem samozřejmě musel mít FIFA. U toho jsem zůstal až doteď.

V čem se liší hraní fotbalu na trávě a na konzoli a v čem je to naopak stejné?

V esportu hrajete z velké části sám za sebe, což pro někoho může být značná výhoda, že se člověk soustředí sám na sebe a na svůj výkon a nemá kolem sebe další spoluhráče. V reálném fotbale o výsledku nerozhoduje jednotlivec ale celý tým. Taky v něm oproti esportu více lítají emoce. V esportu je ideální být při zápase nejlépe celý zápas maximálně soustředěný, aby člověk zbytečně nevyletěl z koncentrace, protože to může hodně ovlivnit utkání. Na základě mých zkušeností je někdy strašně těžké FIFU zvládnout psychicky, někdy se potřebuju zvednout a jít se projít na čerstvý vzduch.

Jak často trénuješ a na co se v přípravě/trénincích zaměřuješ?

Trénuju alespoň dvě hodiny denně, abych nevypadl z tempa. Při blížícím se turnaji tomu dávám více času, abych se dostatečně připravil. Ale samozřejmě, někdy je dobré si od toho všeho odpočinout.

Co tě na tom nejvíc baví?

Baví mě se poměřovat s hráči z celého světa a hrát turnaje o zajímavé ceny. Navíc ve hře, kterou mám rád.

V novém sportu reprezentuješ Duklu jako zavedenou sportovní značku. Je cítit i ve světě esportu, že Dukla je velký klub?

Ano, určitě. Dukla je známý klub a poslední dobou si myslím, že čím dál víc lidí o esportu v Dukle ví i v zahraničí. Ví, že se s námi musí počítat.

Čeho bys chtěl v nejbližší době dosáhnout?

Chtěl bych uhrát dobrý výsledek v právě hrané FIFA eLeague. A nejlépe bych se chtěl v tomhle ročníku dostat ještě na nějaký turnaj. Za chvíli se pomalu začnu připravovat na další sezónu. Také bych ale chtěl, aby se Dukla Praha, a teď myslím tu v reálném fotbale, vrátila do I. ligy, kam svou tradicí a historií patří.