clanek-1
  • Ženy

  • 24.03.2023

Ashley Dozier (USA): světová rekordmanka a nová posila ženského A-týmu

Mnoho z vás už jistě zaznamenalo novou obránkyni v sestavě ženského A-týmu, kterou je Ashley Dozier. Na následujících řádcích vám ji představíme blíže, jde totiž o světovou fotbalovou rekordmanku!

Ashley se narodila 14. srpna 1996 v Dallasu, ve třetím nejlidnatějším městě amerického státu Texas. Má 3 mladší sourozence – bratra a 2 sestry. Pokud zrovna není v posilovně nebo na fotbale, ráda tráví čas s přáteli a rodinou, přičemž miluje hlavně vyjížďky na lodi. Co se jídla týče, pochutná si na mexické kuchyni, kde jsou jejím nejoblíbenějším jídlem tacos.

Její fotbalová kariéra začala v 15 letech. V klubu FC Dallas, který hraje v Major League Soccer (nejvyšší mužská fotbalová soutěž v USA), zůstala do svých 18 let. Poté nastoupila na univerzitu St. Mary’s v San Antoniu, kde i hrála fotbal za tamní univerzitní tým. V jeho dresu zasáhla do 34 utkání, z toho hned 32krát byla v základní sestavě.

V roce 2020 se stala první ženou, která se z vysokoškolského studijního programu dokázala dostat draftem až do Národní ženské fotbalové ligy (NWSL – nejvyšší ženská soutěž v USA). Naposledy působila v týmu Puerto Rico Sol, v profesionálním ženském fotbalovém týmu v nejvyšší lize v Portoriku.

Během svého působení v portorickém klubu dokázala se svými spoluhráčkami vytvořit současný světový rekord v počtu po sobě jdoucích vítězství. Žádný jiný profesionální tým hrající na nejvyšší úrovni nemá více než 59 soutěžních vítězství za sebou.

V rámci osobních statistik překonala ligový rekord v počtu asistencí (11) a taktéž ligový rekord v počtu asistencí obránkyně. Ve své poslední sezoně v klubu si připsala 3 góly a 20 asistencí a za dobu svého působení přispěla k zisku 3 ligových titulů.

Věříme, že si skvělou formu přenese i k nám na Duklu a že se jí zde bude dařit minimálně stejně dobře, jako v jejím předchozím angažmá.

Vítej, Ashley!