clanek-1
  • Klub

  • 14.01.2023

B-tým, U19 a ženy opět v plné tréninkové zátěži

5. ledna začaly přípravu před jarní částí sezóny Ženy, mužský B-tým i výběr U19. Kdo si přes svátky mohl odpočinout, kdo naopak nemohl polevit a jak bude vypadat příprava v jednotlivých kategoriích?

V zimě neprobíhají žádná ligová utkání, to však neznamená, že hráči a hráčky mají volno a že nemusí trénovat. „My jsme skončili koncem listopadu. Respektive 1. prosince jsme zakončili podzimní část a hráčky měly volno až do 27. prosince, kdy jim začínal individuální plán," popisuje hlavní trenér ženského týmu Jakub Kowolowski. „Primární byl přes svátky určitě odpočinek. Holky se věnovaly práci, rodině, vysokoškolačky třeba přípravě na zkoušky. Po svátcích už jsme ale chtěli návratu na hřiště pomoct domácí přípravou, hráčky tak 10 dní plnily plán, kdy všechny domácí tréninky posílaly naší kondiční trenérce," dodává Jakub Kowolowski. 

Hráči U19 měli celkem tři týdny volno, než se zase společně sešli na tréninku. „Po zkrácené letní pauze, zapříčiněné účastí v baráži a náročném podzimu jsme chtěli, aby si hráči hlavně odpočinuli," vysvětluje hlavní trenér kategorie U19 Tomáš Kulvajt. „Přes Vánoce tak u nás hráči neměli plnit individuální plány, ale dostali jen tréninková doporučení. Bylo na každém, jak se bude cítit a jak se bude tréninkově udržovat. První dva tréninky v novém roce měly za cíl postupný náběh do zátěže a zároveň otestování kondiční zdatnosti hráčů formou terénního YoYo testu. Od pondělí 9.1. jsme pak najeli na standardní každodenní režim," popisuje Tomáš Kulvajt. 

O své dojmy z prvního společného tréninku B-týmu v roce 2023 se s námi podělil obránce David Čížek: „Všichni jsme se na trénink těšili. Ale myslím, že na nás bylo znát, že máme těžké nohy, jako bychom ještě měli na nohou lyže. První tréninkový týden byl ale přizpůsobený tomu, že se dáváme dohromady." B-tým už má také za sebou první přípravné utkání v novém roce, s prvoligovým mužstvem Bohemians prohrál 0:5.

Ženský tým se zúčastnil halového turnaje v Drážďanech a neodjížděl s prázdnou. První tým celý turnaj vyhrál a druhý tým skončil na taktéž solidním 6. místě. „Turnaj byl pro nás možnost, jak na začátku přípravy můžeme někde spolu trávit více času jako tým. Kádr jsme rozdělili na dva týmy a v rámci zimní přípravy chtěli začít první teambuildingovou akcí, kde budou holky pospolu. Sportovní hledisko pro nás nebylo primární, i přesto jsme se ale samozřejmě chtěli umístit co nejvýše. Oba týmy podaly dobré výkony a jako přínosné beru mimo jiné to, že nás po turnaji oslovilo hned 6 týmů, které by za námi chtěly přijet do Prahy na přípravu. Určitě jsme tak jako Dukla zanechali pozitivní dojem," hodnotí turnaj v Německu trenér žen Jakub Kowolowski.

Ženský A-tým čeká na konci ledna herní soustředění v Ústí nad Orlicí. „Každé 3 týdny budeme vkládat i jednu společnou akci mimo hřiště. V přípravě nyní odehrajeme ještě 9 přípravných utkání, hrajeme českou skupinu zimní ligy, kde se potkáme s Plzní, Spartou B a Slavií WU18, pak nás čekají v play-.off ještě dva soupeři. Mezi tím odehrajeme utkání se Spartakem Trnava, Slovanem Liberec, Ferencvárosi TC a SK Líšeň," pokračuje Jakub Kowolowski.

„My jsme v přípravě jsme zvolili kombinaci zápasů s týmy z druhé i první ligy dorostu, ale máme v plánu i zápasy s týmy dospělých pro postupnou adaptaci hráčů na dospělý fotbal. Zpestřením a zajímavou konfrontací pro nás bude zápas v Žilině, která patří k vyhlášeným akademií a na výchově a prodeji vlastních hráčů má postavený celoklubový koncept. První mistrovské utkání hrajeme v sobotu 4.3. se Spartou a věřím, že se dokážeme na soutěž kvalitně připravit," přibližuje Tomáš Kulvajt. 

Jaké změny v týmech proběhly?

Ženy: „Na marodce máme aktuálně Pergnerovou, Nedvědovou, Liškovou, které jsou bohužel dlouhodobě zraněné a v této sezoně už nezasáhnou. Po zranění se nám naopak vrátila Tereza Potůčková a je s námi již v plném tréninku. Tým přes zimu opustily Lucie Dudová (konec kariéry) a Lenka Dolejšová (hostování Liberec), naopak nyní máme v tréninku Annu Stadlerovou (SK Líšeň), Elišku Zemanovou (Hradec Králové), z naší juniorky Karolínu Vojáčkovou, Lindu Filipovou a Rozálii Skoblíkovou. Co se týká dalších příchodů, nerad bych jmenoval, ale jednáme ještě minimálně o třech hráčkách do A týmu, které bychom rádi do soustředění dotáhli," ujišťuje Jakub Kowolowski.

B-tým: „Už v průběhu přechodného období v listopadu a prosinci se s námi do tréninkového procesu zapojili navrátilci z hostovaní,” popisuje asistent trenéra Tomáš Kubánek. „Jmenovitě stopeři David Čížek z Brozan, Petr Helík z Libiše a Ondřej Suchan z Radotína. Všichni se pokusí zabojovat o udržení se v kádru i pro jarní část mistrovských zápasů a pomoci nám se záchranou B tymu ve třetí nejvyšší soutěži. Mezi další nové tváře v B týmu patří také pět hráčů z U19 - obránci Aleš Kocman a Šimon Krejčí, záložníci Christián Bačinský, Ondřej Břeh a také křídelní hráč Adam Zapletal. Co se týče odchodů, tak jeden nechtěný odchod z kádru jsme bohužel zaznamenali, Tomáš Křenek se rozhodl zkusit štěstí ve Zbuzanech, které hrají stejnou soutěž jako my. Přání hráče respektujeme a tímto bych mu chtěl za jeho odvedené služby v našem klubu poděkovat a popřát mu vše nejlepší do jeho nejen fotbalové budoucnosti.

Další změny v našem kádru na straně odchodů jsou pozitivní. Do přípravy s A mužstvem byli povoláni brankář Daniel Spilka, středopolař Jiří Hudec a ofenzivní hráči Filip Lehký a Filip Špatenka. To je pro nás trenéry B tymu to nejvyšší ocenění a teď si budeme jen přát, aby se kluci v A mužstvu prosadili a začali sbírat své první starty ve druhé lize a zároveň role zmíněných hráčů přebral zase někdo jiný.”

U19: „Po vyhodnocení podzimní části se nám ještě před Vánocemi podařilo realizovat dva příchody. Na půlroční hostování s výhledem dalšího působení u nás, přichází ze Slavie hrotový útočník Oskar Jelínek a z Tempa levonohý stoper Štěpán Bárta, kterého jsme více než rok sledovali a byli domluveni na jeho příchodu. Posilami do kádru budou také navrátilci po dlouhodobých zraněních. Prvním je útočník Hynek Hübl, který vyléčil poranění kolene a v přechodném období již naskočil do přípravných zápasů. Druhým je Atsuta Shoya, který doléčil zlomeninu zánártní kůstky a do přípravy je stoprocentně připravený. Tým naopak opouští Adam Vais, který se vrací zpět do mateřské Sparty, Vojtěch Bartošek, který zvolil kvůli svému vyššímu hernímu vytížení Slavoj Vyšehrad, stejně jako brankář Honza Havlíček. Marek Čížek odchází do Benešova, stoper Jan Čížek bude v jarní části hostovat na Tempu, Martin Hendrych prodloužil své hostování v Meteoru i pro jarní část sezony. Do B týmu se posunul Adam Zapletal, který zabojuje o setrvání v kádru. Podle vývoje situace je možné, že pro jarní část ještě mírně kádr zúžíme, ale to ukáže až průběh přípravy. V tréninkovém režimu s B týmem budou i nadále Lukáš Gothard, Ondřej Břeh, Šimon Krejčí a Christián Bačinský, ke kterým se ještě připojil po vydařeném podzimu Aleš Kocman. Všichni hráči by měli v B týmu sbírat tréninkové i zápasové zkušenosti, aby pak byli v jarní části soutěže nosnými hráči U19 v cestě za udržením v celostátní lize," líčí Tomáš Kulvajt.