clanek-1
  • Články dorost

  • 06.07.2022

Tomáš Kulvajt hodnotí sezonu

Starší dorostenci o víkendu úspěšně zvládli odvetu barážového utkání proti Bohemians a po 3 sezonách se vrací do Celostátní ligy. Trenér Tomáš Kulvajt hodnotí uplynulou sezonu.

Tomáš Kulvajt: "Po úspěšné baráži bych tímto rád krátce zhodnotil celou sezónu. Vlastně je třeba se vrátit ještě o pár let zpět… Po sestupu z celostátní dorostenecké ligy jsme s ročníkem 2001 usilovali o návrat. Stejně jako jim, tak i klukům ročníku 2002 zhatila tuto možnost koronavirová pauza, která obě sezony zamrazila. Vzhledem ke kvalitě obou ročníků jsem přesvědčený o tom, že to, co nakonec dotáhli kluci 2003 spolu s ročníkem 2004 by se povedlo již dříve. Důkazem toho je i fakt, že někteří z nich jsou již dnes pevnou součástí A týmu. Jiní se o svou šanci po povedené sezóně v béčku aktuálně perou v letní přípravě, o další je zájem v druholigových klubech.

Po sestupu před třemi lety jsme zvažovali, jakou cestou se vydat a jak se vrátit zpět do nejvyšší dorostenecké soutěže. V Čechách byly dvě skupiny České ligy, z niž skupina A se jevila jako méně náročná. Vybrali jsme si naopak těžší cestu, která pro nás byla z pohledu rozvoje kluků ta smysluplnější. Pokud bychom měli postoupit zpět, měli bychom to zvládnout v té náročnější konfrontaci, abychom byli konkurenceschopní i na celostátní úrovni. Jsem si jistý, že to bylo správné rozhodnutí a možná i jeden z klíčových faktorů našeho úspěchu v barážovém dvojutkání.

Je třeba si říci, že postup U19 není jen úspěch starších dorostenců. Je to úspěch celé mládeže, systémových nastavení výchovy a práce všech trenérek, trenérů a lidí, kteří se podíleli na výchově kluků po celou dobu jejich fotbalového růstu v Dukle Praha. Někteří přišli až do staršího dorostu, většina v žácích, ale spousta z nich je tu od přípravek a v žádném jiném kluku nikdy nehráli. Způsob naší výchovy má primárně sociálně společenský význam, a často byl zpochybňován nebo zesměšňován. Jsem proto rád, že výsledky, kterých jsme dosáhli a které jsou pro škarohlídy často jediným hmatatelným měřítkem kvality práce, jsou jasným důkazem toho, že naše cesta je správná i z pohledu sportovního a je právem oceňována širokou fotbalovou veřejností.

Ve finále se počítá jen výsledek, ale to, jakým způsobem toho výsledku kluci dostáhli je pro mě osobně stejně důležité. Dává to totiž silný signál do fotbalového prostředí, jakým způsobem na Dukle pracujeme a že tato cesta je nejen efektní, ale i efektivní. Důkazem toho je nejen prvenství v soutěži a úspěch v baráži, ale i nominace dvou našich hráčů do reprezentačního výběru U18, což je v kontextu toho, že jsme hráli (pouze) druhou dorosteneckou ligu výjimečný počin a zároveň další pozitivní zpětná vazba v hodnocení ohodnocení naší práce.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům, kteří byli úžasní a chtěli se na každém tréninku neustále zlepšovat, kolegům v realizačním týmu a všem, kteří se jakkoliv podíleli na vytvoření servisu pro hráče i pro nás trenéry. Díky Vám byla tato sezóna tak výjimečná."