clanek-1
  • Klub

  • 30.06.2020

Uplynulo pět let od odchodu legendy české kopané

29. června uplynulo pět let od chvíle, kdy nejenom dukláckou rodinu opustil skvělý československý záložník a první držitel Zlatého míče v historii českého fotbalu, Josef Masopust. Vicemistr světa z roku 1962 se narodil 9. února 1931 ve Střimicích, dnes již neexistující obci na severovýchod od města Most.

Režisér hry, mistr slalomů a skvělých přihrávek. Ale především prototyp fotbalisty s rytířským chováním. Josef Masopust se v 60. letech významnou měrou podílel na úspěších československého fotbalu. Díky tomu získal za rok 1962 Zlatý míč. Spolu se Svatoplukem Pluskalem vytvořil nezapomenutelnou dvojici ve středové řadě Dukly i reprezentace. Byl u nejúspěšnější éry armádního klubu, kdy klub z Dejvic získal celkem sedm titulů mistrů ligy. Pomohl mu získat celosvětový věhlas díky představení v evropských pohárech, zejména pak na PMEZ 1967. Popularitu s oddílem získal také díky čtyřem trumfům na Americkém poháru.

„Masopust těžce nesl odchod A mužstva Dukly Praha do Příbrami, který považoval za její definitivní konec. S nelíčenou radostí a zadostiučiněním pak uvítal návrat svého klubu do druhé ligy a pozdější postup do naší nejvyšší soutěže a s radostným dojetím i návrat fotbalových pohárů a trofejí na Julisku,” vzpomíná na nejlepšího českého hráče minulého století dlouholetý sekretář FK Dukla Miloslav Jícha.

Když Masopust slavil osmdesáté narozeniny, legendární brazilský fotbalista Pelé mu vysekl poklonu: „Je to jeden z nejlepších fotbalistů historie a vzor pro všechny fotbalisty." Mimochodem právě Pelé dlouholetou oporu pražské Dukly zařadil do svého seznamu nejlepších hráčů světa všech dob. „Byl lepší než já, protože jsem mladší a také protože hrál na velmi těžkém postu v sestavě," chválil Masopusta další slavný soupeř a přítel Portugalec Eusébio.

Střimický rodák začínal s fotbalem v divizním Baníku Most. V roce 1950 po něm sáhly ligové Teplice. Po dvou letech ovšem narukoval do tehdejšího ATK, které se později přejmenovalo na Duklu. Její vínově žlutý dres pak hájil dlouhých 16 let. Stal se duší týmu, hře dával řád, myšlenku i rytmus. V 37 letech poprvé okusil zahraniční soutěž, kdy jako hrající trenér pomohl belgickému Molenbeeku k postupu do nejvyšší soutěže. Aktivní hráčskou kariéru ukončil na prahu čtyřicítky a dal se na trenérskou dráhu.

„V roce 1972 jako trenér juniorského mužstva Dukly Praha získal prvenství na mezinárodním juniorském turnaji Coppa Carnevale v italském Viareggiu. V ligovém ročníku 1978/1979 získal mistrovský titul s mužstvem TJ Zbrojovka Brno, který v dosavadní historii klubu je první a zároveň zatím také poslední,” popsal trenérské úspěchy legendárního fotbalisty Jícha.

Josef Masopust zemřel 29. června 2015 v Praze. 

Čest jeho památce!