clanek-1
  • Stará garda

  • 09.02.2020

Josef Masopust by oslavil 89. narozeniny

Bývalý hráč Dukly Praha a první český držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy Josef Masopust by dnes oslavil 89. narozeniny. Celá Dukla mu tam nahoru přeje všechno nejlepší!

Do historie našeho fotbalu se Masopust zapsal nesmazatelně. Určitě finálovým gólem na MS 1962 v Chile. Jistě i vítěznou brankou v México City proti slavnému Pelého FC Santos, když za stavu 3:3 neuvěřitelně mazácky překvapil umístěnou, nechytatelnou střelou brazilského gólmana Mangu a zajistil Dukle Praha historické vítězství 4:3. Nepochybně se zapsal i svým neopakovatelným způsobem, jakým pronikal soupeřovými obrannými řadami. Říkalo se mu a psalo se o něm jako o Masopustově slalomu. Dokonalé vedení míče, schopnost ovládat ho oběma nohama, klamání tělem a k tomu zdravá hráčská drzost – to vše Josefovi umožňovalo „proměňovat zadáky soupeře v solné sloupy“, obcházet je jako na slalomové trati a zakončovat přesně umístěnými střelami, které takřka jistě znamenaly gól.

Půl roku po skončení světového šampionátu v roce 1962 se Josef Masopust stal držitelem nejprestižnějšího fotbalového ocenění. Zlatého míče, udělovaného nejlepšímu hráči Evropy. Získal jej jako první „neútočník“, jako první hráč z Československa a z celé východní Evropy.

Josef Masopust zemřel po dlouhé a těžké nemoci 29. června 2015. Rozloučit se s tímto legendárním fotbalistou přišlo více než tisíc lidí.

Nezapomeneme!