clanek-1
  • Články mládež

  • 17.05.2019

Malí Dukláci a Nejlokomotivovatější lokomotiva podruhé

Když na jaře loňského roku připravila Zuzana Maléřová pro naše nejmenší hráče a také hráčky "výlet" do netradičního divadla a oni shlédli první díl představení Nejlokomotivovatější lokomotiva, mělo takový úspěch, že jim musela na místě slíbit, že se zase po čase na hlavní nádraží vydají, aby mohli vidět pokračování. Slovo dodržela. A protože obě představení jsou koncipována jako samostatná, bylo jedno, jestli někdo předcházející díl viděl nebo nikoliv. Zájemců bylo i tentokrát tolik, že se pod vlajkou Dukly hrálo dvakrát.

V pondělí 13. května 2019 se otevřely dveře krásného secesního sálu v historické části Hlavního nádraží, který je běžně pro návštěvníky nepřístupný. Právě tam divadelní společnost Prodivadlo v čele s jeho principálkou a režisérkou Lenkou Loubalovou, herečkou pražské Ypsilonky, vtáhla malé fotbalisty do světa mašinek, loutek, do tajemné hory černokněžníka Zababy, za věčně nespokojeným Nejvyšším panem železničářem či bystrou holčičkou Šišinkou a tentokrát i mezi nebeské planety, to když se nejlokomotivovatější lokomotiva proměnila v raketu a strop v zářící noční oblohu. 

Dětské výkřiky údivu nenechaly chladné ani rodiče, kteří sledovali představení s úsměvem a možná i vzpomínkami na slavnou knihu dětství autora Pavla Naumana Pohádky o mašinkách, na jejichž základě představení vzniklo. Původní scénu vytvořil režisér Zdeněk Pospíšil v osmdesátých letech ve švýcarském Lausanne a získal ocenění na několika festivalech - v Římě, Paříži, Montrealu, Miláně a dalších.Tato unikátní scéna, která se skládá z originálních mašinek firmy Lehman-Marklin a hraje se v ní s marionetami z dílny Jaromíra Janečka, zůstala po smrti Zdeňka Pospíšila ve vzpomínce a vlastnictví jeho ženy, herečky Lenky Loubalové. Ta našla odvahu se svými spolupracovníky, především Jaroslavem Šebkem, který má na starosti mimo jiné technický provoz, představení znovu oživit, přidat k němu nové příběhy a najít mimořádný prostor na Hlavním nádraží. A tak stovky a stovky dětí pravidelně opustí své sedadlo a sklouznou na podsedáky na zemi, aby mohly být v co největší blízkosti všech těch vlaků, kolejnic, světel a mohly se aktivně se zapojovat do děje. 

V představeních určených našemu klubu se vystřídali herci Martin Bohadlo a Tomáš Pospíšil, hlas černokněžníkovi Zababovi propůjčil Jiří Lábus, hudbu složil Dominik Renč. Dukláci si po představení mohli loutky prohlédnout, vyfotit se s nimi i s aktéry představení a odnést si ještě "dárek". Zatímco v loňském roce pro nás Prodivadlo připravilo bonus v podobě prohlídky Vládního salonku z roku 1871 u prvního nástupiště, letos pro děti čekala volná vstupenka do Království železnic, což je největší modelová železnice v České republice, a třicetiprocentní sleva do Muzea Lega. A jako překvapení je v nejbližších dnech čekají ještě volné vstupenky do Krokodýlí ZOO a Muzea trabantů. A tak děkujeme Prodivadlu nejen za krásné představení, ale i za možnost dalších rodinných výletů.

Lenka Loubalová k tomu řekla: "Troufám si říct, že po opakovaných společných zážitcích jsme již s Duklou Praha díky Zuzaně Maléřové přátelé a velice rádi vyhovíme Vašim dalším přáním. A mohu Vám prozradit, že na říjen 2019 připravujeme premiéru třetího dílu Nejlokomotivovatější lokomotivy, a tak se na Vás budeme opět někdy těšit. Byli jste skvělí a přejeme mládeži v Dukle jen to nejlepší!"