clanek-1
  • Rozhovory

  • 14.09.2012

Jan Suchopárek: Mužstvo by mělo být připravené uhrát minimálně bod

Minulý týden připravoval tým reprezentantů do jednadvaceti let na kvalifikační zápasy o baráž na ME 2013, tento týden už trávil přípravou našeho týmu na zítřejšího soupeře, České Budějovice. O reprezentaci, programu A-týmu o reprezentační pauze a nadcházejícím utkání se dočtete v následujícím rozhovoru.

Minulý týden jsi strávil společně s reprezentačním týmem do 21 let. Jaký je rozdíl mezi trénováním reprezentace a ligového týmu?

Určitě ve věku hráčů, i když v Dukle se jedná také ve velké míře o mladé hráče. Ale jednadvacítka je výběr, čili někteří z hráčů hrají v cizině a svými zkušenostmi jsou z hlediska věku někde jinde. Samotná práce směřuje v obou případech k tomu, aby mužstvo bylo úspěšné, z pohledu tréninkového procesu se neliší. Co se týče vztahu k hráčům, je to ale trošku odlišnější. Přeci jen někteří hráči jsou v reprezentaci poprvé a já je třeba neznám ani jménem. Největší rozdíl je hlavně v tom, že výměna hráčů je u reprezentace mnohem častější než v mateřském oddílu, kde je zároveň práce každodenní, kdežto reprezentace je taková nárazovka, trvající maximálně 10 dní, pokud se nejedná o nějakou větší akci, a pak se rozejdeme kolikrát až na půl roku.

Dukla měla v reprezentaci České republiky do 21 let svého zástupce. Jak bys zhodnotil výkon Jana Pázlera?

Honza byl společně s dalšími sedmi nebo osmi hráči jedním z nováčků, který do doby než bylo tohle soustředění, nastoupil k jednomu utkání na Slovensku. Proti Černé hoře odehrál průměrné utkání, ve kterém se dostal do dvou vyložených šancí, které bohužel neproměnil. Ale to utkání se celkově mužstvu nepovedlo, ale remíza 0:0 nám stačila, abychom byli první ve skupině. Čili na jednu stranu průměrný výkon, na druhou stranu výsledek, který nám zajistil postup do baráže. Ve druhém utkání nastoupil až k jeho konci za stavu 3:0, a odehrál ho absolutně bez problémů.

A Lukáš Štetina, sledujete jeho výkony ve slovenské reprezentaci do 21 let?

Slovenské mužstvo odehrálo poslední zápas před posledními kvalifikačními koly s Černou Horou, takže my tento duel měli jako rozbor před páteční kvalifikací. Lukáš zde nastoupil na postu krajního obránce a odehrál velmi dobré utkání. Co se týká teď těch posledních zápasů, tak díky jeho výkonům se mužstvo dostalo na postupovou příčku do baráže. Dnes se dokonce rozhoduje o tom, jestli nebude i naším příštím soupeřem v baráži o postup na ME 2013. 

Proč stabilní člen reprezentace nenastupuje i u nás do ligových zápasů?

Důvodem je to, že stopeři (Vorel, Božič – pozn. redakce), kteří hrají v Dukle, spolu hrají již delší dobu a mají velmi dobrou výkonnost. Takže není nejmenší důvod tuhle stoperskou sestavu měnit a uvidíme dál. Lukáš nastoupil v přípravných utkáních, kde potvrdil svoji kvalitu a musí si na svou příležitost počkat. My jsme s ním spokojení, protože to je hráč, který má perspektivu, má velmi dobrou kopací techniku a naše mužstvo ho potřebuje. Věříme, že se v mužstvu uplatní víc, než doposavad.

Jaký mělo „Áčko“ program o reprezentační pauze?

Musím říct, že kluci byli celkem vytížení. Kromě pondělního pozápasového tréninku a volného úterku, měli od středy do pátku dvoufázové tréninky. Víkend měli volný, kromě hráčů, kteří nastoupili za juniorku nebo farmu v Kunicích. Jednalo se o Luboše Kaloudu a brankáře Tomáše Kučeru a Vojtu Engelmanna, kteří potvrdili, že jejich výkonnost je dobrá třeba i pro nadcházející utkání. Teď od pondělka se rozjel předzápasový program, zaměřený přímo na našeho soupeře, České Budějovice. Předcházející program měl spíše náplň kondiční a silovou, tak aby hráči dobili baterky a mohli z toho čerpat hlavně v závěru sezony. 

Takže na Budějovice jsme připraveni?

Já myslím, že ano. Mužstvo by mělo být připravené, aby uhrálo minimálně bod na hřišti Českých Budějovic. Jihočeši dneska nejsou v pozici pro ně nikterak příjemné, ale vyměnili trenéra a každé mužstvo, které vymění trenéra, většinou dostane větší chuť a dobrý impulz. Uvidíme, čím nás soupeř překvapí, jestli nás překvapí. My jsme dobře připravení na to, co nás čeká, ale je to často otázka štěstí a daného momentu, takže uvidíme. Těšíme se.