clanek-1
  • Rozhovory

  • 08.01.2018

Jaroslav Hynek o přípravě s Lipskem: Zkušenosti jsou k nezaplacení

Dukla si ze sobotního zápasu v Lipsku odvezla porážku 0:2, měření sil s bundesligovým soupeřem ale nemusí litovat. Trenér Jaroslav Hynek po zápase chválil tým za podaný výkon, pozitivní hodnocení našeho výstupu jsme sklidili i od protihráče a médií.

Trenére, už tři dny po začátku zimní přípravy jsme odjeli k přípravnému utkání do Lipska, co jsi od něj očekával?
My jsme v této době nechtěli mít žádné utkání, ale s Lipskem jsme dříve hráli, nějaký kontakt s nimi máme a jim na tuto dobu vypadl soupeř. Byli jsme osloveni, jestli bychom do toho šli, vytvořili nám podmínky, které se nedaly odmítnout. Nevěděli jsme přesně, co můžeme v této fázi čekat, protože jsme za sebou měli pouze tři dny tréninku, ale přistoupili jsme na to.

Příprava nám začala 3. ledna, už 6. ledna jsme hráli proti bundesligovému soupeři. Jak jde připravit tým na takový zápas?
Rozdíl mezi týmy je obrovský, i když hrál soupeř na dvě jedenáctky, měl obrovskou kvalitu. My jsme museli střídat později, protože kvalita je u nás podstatně nižší. Kvůli zápasu jsme museli změnit plán přípravy, trénovali jsme jen herně, abychom zápas byli kondičně schopni zvládnout. Dali jsme tam také víc taktiky, kterou bychom jinak dělali později. Hned o víkendu nás ale čeká další zápas, takže by na tu taktiku stejně došlo, jen jsme to o nějakou chviličku předběhli.

Co jsi od zápasu očekával?
Moc jsme nevěděli, co nás může v Lipsku potkat, dvě třetiny našeho týmu proti takovému soupeři nikdy nehrály, pro hráče to byla obrovská zkušenost. Chtěli jsme hrát blok na naší polovině a bylo nám jasné, že nás třeba zatlačí až na vápno, stěžejní věcí ale bylo zvládnout blok proti tak silnému soupeři. I u nás totiž máme velmi silné týmy, proti kterým tímto způsobem můžeme hrát. Jsem rád, že se nám ve velké míře podařilo hrát tak, jak jsme si stanovili.

Bylo pro tebe poučné vidět způsob hry soupeře, který se prezentuje moderním fotbalem?
Na hřišti se soustředíte hlavně na vlastní hru, hodně se pak ale můžeme poučit z videa. O Lipsku a o jejich filozofii a koncepci existuje dost materiálů, ze kterých se dá čerpat. Je to klub, který určitě stoupá do úplné špičky, bylo to velmi poučné a zkušenosti jsou k nezaplacení.

Čekal jsi, že bychom mohli dostat větší gólový příděl?
Lipsko mělo po posledním bundesligovém zápase čtrnáct dní volna, po něm pak trénovalo jen čtyři dny, takže nemohlo být extra rozjeté. My jsme ale měli volno měsíc, takže rozdíl poznat byl. Na nich bylo vidět, že mají něco naběháno, asi nehráli úplně v lehkosti, to nám pomohlo. Tempo bylo proti naší lize velice náročné, pro nás to bylo prověření kondiční stránky.

Za co jsi po zápase tým pochválil?
Za to, že jsme v prvním poločase dostali jen jednu branku a ve druhém taky, soupeř sice spálil nějaké šance, ale my jsme v prvním poločase měli dvě situace, které jsme ke gólu dotlačit mohli. Pochválím je také za to, že jsme velmi kvalitně, asi tak z 80 %, zvládli blok, a že jsme dokázali přejít do brejků, kterými jsme mohli ohrozit.

Jak moc je zápas na začátku přípravy vypovídající?
Vypovídající je každý zápas, vždycky jsou vidět charakterové věci týmu nebo jednotlivců. Ukázalo se, že je tým schopen pracovat a reagovat v krátké době na podměty, které jsme si vytyčili.