clanek-1
  • Klub

  • 27.10.2013

Fotbalový křest knihy Příběhy z tribuny

Poslední ligové utkání Dukly Praha s Baníkem Ostrava v pátek 25.října provázela ještě slavnostní událost. Po první půli, kdy hráči odcházeli do šaten za nerozhodného stavu 0:0, se nad Juliskou ozval nezaměnitelný hlas zpěvačky Jitky Zelenkové a široko do krajiny se nesla píseň "...bez lásky láska není, my všichni jsme stejní..."

To už na osvětlený trávník vstupovala autorka knihy Příběhy z tribuny Zuzana Maléřová a spolu s ní fotograf Vlado Bohdan, nakladatel J.P.Snětivý, někteří z aktérů knihy - bývalí hráči Dukly i reprezentace - Günter Bittengel, Petr Kostelník a Michal Kolomazník a kmotři knihy - generální ředitel Dukly Ing. Michal Šrámek a zpěvačka Jitka Zelenková. Ta v úvodu přečetla přání a vzkaz od nemocné kolegyně Marie Rottrové, která mimo jiné napsala: "Už pár dnů, co se v posteli kurýruji, se začítám do knížky Příběhy z tribuny a moc mě to baví. Nerozumím příliš fotbalu a neznám jeho vnitřní fungování, ale to, jak společně s trenéry vedete ty mladé kluky ke slušnosti a fair play je úžasné a příkladné. Držím palce vašemu usilování a Tobě, Zuzano, přeji, aby si tato knížka našla hodně čtenářů a byli ji osloveni tak jako já.  Ať se vám to dneska vydaří - křest i zápas. Posílám pusu. Marie Rottrová. " 


Pak už se slova ujali kmotři. Jitka Zelenková vyjádřila osobní vztah k  Zuzaně Maléřové, poznala na vlastní kůži , jak spolupráce s touto autorkou vypadá a její psaní označila slovy - hloubka, empatie i drsnost. Příběhy z tribuny jí přijdou přesně takové. A dodala, že díky knize pochopila, že v současné Dukle jsou lidé, kteří mají jasný směr, cíl i hodnoty. "Nevydali jste se jednoduchou cestou, něco o tom vím, vytrvejte. Navíc musím říct, že na Dukle jsou charismatičtí, krásní chlapi, které jedinečným způsobem zachytil na fotografiích Vlado Bohdan."  Michal Šrámek pak přidal osobní zkušenosti ze setkávání na tribuně, jak životní příběhy, které se tam vyprávěly, korespondovaly s koloběhem přírody, která Julisku obklopuje. Zuzana Maléřová, srdečně přivítána mladými hráči z Dukly, pro které tribuny připravovala,  divákům ukázala, která je ta "kukaň" pod střechou tribuny, kde  kniha vznikala. Citovala dopis jedné čtenářky z Mladé Boleslavi: "Až zase pojedeme hrát na Duklu, budu hledat tu prosklenou místnost, ve které se to vše odehrávalo." 

Křest samotný byl "fotbalový" a symbolický zároveň. Michal Kolomazník něžně "nakopnul" knihu pro štěstí, bílou kopačkou s typickými třemi černými pruhy, ve které ukončil svou vrcholovou kariéru v drese Dukly Praha. Pak už spolu s pány Bittengelem a Kostelníkem vykopli míče podepsané Jitkou Zelenkovou do publika, tři šťastlivci si kromě míčů odnášeli domů ještě ceny - knihu Příběhy z tribuny, sadu fotografií Vlada Bohdana podepsanou hráči Dukly, dárkové předměty Dukly a podepsané fotografie Jitky Zelenkové a Marie Rottrové. To už hráči nastupovali na trávník do druhého poločasu, Juliskou dozníval hlas Jitky Zelenkové "...a tak se táhnem za štěstím..."  Petr Malý (další aktér z knihy Příběhy z tribuny) pak proměnil penaltu a Dukla porazila Baník 1:0...