PORTRÉTY Z JULISKYMatúš Hruška

U19: Půltucet gólů je odrazem rozdílu ve hře a dění na hřišti

19. 11. 2018 | Redakce

U19: Půltucet gólů je odrazem rozdílu ve hře a dění na hřištiV posledním podzimním kole celostátní dorostenecké ligy zajížděl dorost U19 k zápasu 15. kola do tréninkového centra mládeže Zbrojovky Brno v Brněnských Ivanovicích. Utkal se první a poslední tým tabulky po polovině soutěže. Půltucet gólů v síti Dukly a navíc bez přímé střely hostí na branku Zbrojovky je stručná charakteristika odpovídající dění na hřišti. Na velké „umělce“ Zbrojovka zcela ovládla hru, když udeřila v začátku obou poločasů, přičemž první dva góly a poslední gól v síti Dukly byly „polovlastní“ a sebevětší snaha mladíků z Prahy o zvrat utkání vyšla gólově naprázdno. Domácí „studenti“ Fotbalové akademie FAČR předčili hosty „samouky“ ve všech směrech, a to ve fotbalových dovednostech, v rychlosti myšlení i provedení akcí, v soubojích, souhře i v taktické vyspělosti. Za zmínku stojí i to, že prvních pět branek vsítil Dukle jediný hráč - střední útočník Sedlák.

15. kolo, sobota 17. 11. 2018, 12:00
Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno

Dukla Praha: Svítil – Veniger (K), Novák (80. min. Matoušek), Trávníček, Kovernikov – Bílek (80. min. Kozel), Soukup, Studnička – Hodek, Dostál, Ullman (80. min. Houha).
Branky: Brno: Sedlák 5 (11., 17., 43. 51. a 54. min.), Ševčík (63. min.).

V patnáctém kole zajížděl dorost Dukly na hřiště Zbrojovky Brno, která se pohybovala v tabulce předešlých kolech stabilně do třetího místa. Domácí svoje postavení v zápase s mužstvem z opačného pólu tabulky potvrdili.

Prvních deset minut se soupeři navzájem „oťukávali“, první rohový kop v utkání sice zahrávala Dukla v 10. minutě, ale tuto standardní situaci k ohrožení domácí branky nevyužila. Naopak domácí v 11. minutě po dlouhém nákopu stopera domácích za obrannou linii Dukly a po nepřesném odkopu brankáře Svítila zakončovali lobem středního útočníka Sedláka z 22 metrů do opuštěné branky, 1:0.

Když v 17. minutě domácí, opět po kolmém nákopu za linii obrany Dukly a po nedorozumění stoperů a brankáře Dukly, zvýšili z rohu malého vápna Sedlákem na 2:0, domácí se uklidnili a využívali plochu celého hřiště k pěkným kombinačním akcím, zakončovaným nebezpečnými střelami. Vypracovali si tak ve 24. min. po pěkné akci v levém křídle na jeden dotek a následném centru gólovou příležitost, ale pravý křídelní útočník Ševčík zakončoval ze 7 metrů nad branku Dukly. Na tuto akci odpověděla Dukla vypracovanou kombinační akcí ve 26. minutě po kolmé přihrávce Nováka na Ullmana, který našel v pravé spojce nabíhajícího Venigera, ale jeho prudkou střelu z 8 metrů stačil ještě křižující pravý stoper Žalud zblokovat na roh. Další gólové šance se v prvním poločase rodily jen na straně Zbrojovky, jako tomu bylo v 36. minutě po kombinaci v pravém křídle mezi Ševčíkem a Sedlákem a kapitánem Juráskem, který střílel v dobré pozici z 15 metrů nad branku Dukly a ve 42. minutě po centru z pravého křídla od Purriniho, kdy v gólové šanci naběhnuvší levý stoper Kamenský zakončoval hlavičkou z malého vápna opět nad branku Dukly. Nakonec se přeci jen domácí dočkali třetího gólu v síti Dukly, a to hned o minutu později, ve 43. min., po kolmé přihrávce záložníka, kapitána Juráska na Sedláka, jehož střelu z 8 metrů ještě stačil brankář Svítil vyrazit, ale jen k Purrinimu, jehož střelu stačil opět Svítil vyrazit, ale pouze k domácímu Sedlákovi, který z malého vápna vstřelil třetí gól v zápase, 3:0.

Ve druhé půli domácí rozehráli „koncert“, proti němuž Dukla nenašla recept. Nejprve v 51. minutě se v pravém křídle uvolnil dravý Ševčík, který přihrával na záložníka Juráska, ten našel Purriniho a po jeho přihrávce na malé vápno, „uklízel“ do odkryté branky opět, tentokrát počtvrté, domácí centr Sedlák.

Hned o tři minuty později, v 54. minutě, po pěkné kombinační akci na jeden dotek mezi Purrinim v levém křídle a záložníkem Juráskem vyšachovali zbrojováci obranu Dukly, takže zakončoval osamocený střední útočník Sedlák ze 13 metrů proti brankáři Svítilovi, 5:0.

V 56. min. po atakování záložníkem Šmídem ztratila míč záloha Dukly v rozehrávce. Po následné přihrávce proti noze na záložníka Juráska, který hrál na velkém prostoru a prošel přes čtyři hráče Dukly do velkého vápna, následovala jeho střela z úhlu, kterou vykopával z prázdné branky Veniger.

V 63. min. již domácí byli v koncovce úspěšnější, když po autovém vhazování z pravé strany následovala rychlá a přesná kombinační akce na jeden až dva doteky mezi pravým obráncem Maděrou se záložníkem Rolínkem, pravým křídelním útočníkem Ševčíkem, záložníkem Juráskem a Rolínkem, po jehož ostrém centrovaném míči brankář Svítil míč neudržel v rukou a z malého vápna dorazil míč dobíhající Ševčík, 6:0.

Další dvě gólové příležitosti domácích zůstaly nevyužity - z 67. min. po ztrátě míče v rozehrávce Dukly na pravé straně a po centru záložníka Juráska na malé vápno, odkud zakončoval střední útočník Sedlák 3 metry vedle, a v 69. min. po narážečce Sedláka na Bandu, jehož samostatný nájezd brankář Dukly Svítil chytil.

Poslední slovo nakonec mohla mít ještě Dukla. Po pěkné kombinaci v 90. min. mezi Hodkem a Dostálem, který postupoval zleva sám na domácího brankáře Trbuška, když vpravo mu nabíhal zcela nekrytý Houha, rozhodl se Dostál pro zakončení, ale jeho střelu ze 14 metrů z levé spojky stačil ještě vracející se střední záložník Zúbek v poslední chvíli srazit na roh.

To byla tečka za posledním mistrovským zápasem staršího dorostu Dukly podzimní sezóny Celostátní ligy dorostu U19 ročníku 2018-2018.

Velmi dobře řídila zápas trojice rozhodčích v čele hlavním M. Novákem.

Aktuálně z kategorie

U19: U19 porazila Žižkov

13. 9. FK Dukla Praha - FK Viktoria Žižkov 5:1 (2:0)

U19: 5. kolo České ligy dorostu