PORTRÉTY Z JULISKYTomáš Obermajer

U19: Po obratu zasloužená remíza s Mladou Boleslaví

7. 6. 2019 | Redakce

U19: Po obratu zasloužená remíza s Mladou BoleslavíStarší dorostenci Dukly v posledním utkání celostátní dorostenecké ligy U19 přivítali na svém domácím hřišti v Jirnech dorost Mladé Boleslavi. Po zisku bodu se Dukla posunula na konečné předposlední místo před Jihlavu, která získala o bod méně a spolu tvoří sestupovou dvojici. Starší dorost Dukly tak bude v příštím ročníku hrát Českou ligu dorostu, tj. druhou nejvyšší soutěž. Dukla celkem získala v uplynulém ročníku 28 bodů, její soupeř z Mladé Boleslavi byl již před posledním kolem zachráněn a skončil o jednu příčku výše než Dukla s celkovým ziskem 33 bodů.

28. kolo, středa 5. 6. 2019, 15:00
4:5pen
(0:2)
Mladá BoleslavMladá Boleslav

Dukla Praha: Štefan - Kadlec (K) (46. Mládek), Novák (46. Šebrle), Matoušek, Veniger – Dostál, Vácha (46. Rattay), Soukup – Ludvíček, Bílek, Kubeš.
Branky: Matoušek (60. min.); Dostál (67. min.); Bílek (81.min.) - Pech 2 (42. a 45. min.); Havlina (79. min.) ŽK: Alhassan (57. min.); Pech (61. min.).

Dukla v posledním zápase CLD bez několika hráčů stabilní sestavy (Kovernikova, Palaciose, Studničky, Kima, Ullmana a Volfa), ale s dalšími perspektivními hráči z U18 a U17 sehrála herně vyrovnanou partii s hosty z města aut. Dukla kombinační hrou se trpělivě snažila o vytvoření tlaku a brankových příležitostí, hosté se však prezentovali v první půli větší přímočarostí v akcích s větším hladem po gólech, když nejnebezpečnějším byl střední útočník Pech, který v první půli se prosadil v zavěrečných čtyřech minutách první půle dvakrát a ve druhé půli třetí gól pro svého spoluhráče připravil. Dukla po K.O. v posledních minutách první půle vystřídala tři hráče a na hřiště nastoupili hráči mladších ročníků, kteří hru oživili a dotáhli po zásluze zápas do vyrovnaného závěrečného skóre. Hrálo se za teploty téměř 30°C, zejména ve druhé půli ve vysokém tempu.

Jako první v zápase vystřelili na branku hosté z Boleslavi v 8. minutě levým záložníkem Alhassanem ze 16 metrů, střelu pozorný Štefan v bance Dukly kryl.

V další dvacetiminutovce pozorné obrany obou týmů odolávaly pokusům o ohrožení branky. Ve 30. minutě si jako první vytvořili brankovou příležitost hosté, když po centrovaném míči z levé strany od levého obránce Mrnky zakončoval z 10 metrů útočník Pech, střela skončila 5 metrů vedle duklácké branky.

Dukla odpověděla v 36. min. gólovou šancí po pěkné kombinaci Váchy na Ludvíčka, který našel ve vápně Bílka. Bílek se uvolnil kličkou a jeho nebezpečná střela z levé spojky z 12 metrů byla ještě obranou Boleslavi tečována a Dukla zahrávala "jen" rohový kop.

Hosté ve 40. min. vystřídali zraněného středopolaře Snížka Nejeschlebem.

Ve 42. min. hosté z protiútoku taženého pravým záložníkem Alhassanem, a kombinaci přes levého obránce Mrnku a levého záložníka Moravčíka, po jehož "kolmici" do vápna se přes stopery Dukly prosadil střední útočník Pech a podél vybíhajícího brankáře Dukly vstřelil první gól zápasu, 0:1.

Podruhé hosté udeřili opět po rychlém protiútoku vedeného přes útočníka Pecha, z něhož získali rohový kop. V nastaveném čase první půle jej hosté zahrávali z levé strany levým záložníkem Moravčíkem do prostoru značky pokutového kopu, kam si naběhl nekrytý vysoký stoper Kalabis a po jeho hlavičce do prostoru malého vápna ještě před brankářem Štefanem míč před stopery Dukly tečoval hostující Pech a zvýšil na 0:2. Následně rozhodčí Fišer ukončil první poločas.

Do druhé půle dali trenéři Dukly šanci "mladým puškám". Ze hry stáhli z obrany Kadlece a Nováka a středopolaře Váchu, přeskupili hráče na jednotlivých postech - na post stopera přešel Veniger, na pravého obránce se stáhnul Ludvíček, do zálohy se z útoku stáhnul Bílek a noví hráči nastoupili na tyto posty: na levého obránce Mládek, na pravé křídlo Šebrle a na post středního útočníka Rattay.

Do druhé půle vstoupila Dukla lépe než hosté, zrychlila jak kombinaci, tak pohyb bez míče a hrála více "do kolma", začal se prosazovat Kubeš s Rattayem v útoku, v záloze Bílek s Dostálem a obranná řada zrychlila přechod do útoku.

Jako první si sice ve druhé půli vytvořili brankovou příležitost hosté v 51. minutě, po trestném kopu z půle hřiště dostal přihrávku v levé spojce Moravčík, ale jeho přízemní střelu ze 17 metrů pozorný Štefan kryl.

V 57. min. dostal hostující záložník Alhassan žlutou kartu za držení Kubeše.

V 58. min. hosté vystřídali pravého útočníka Pánka Havlínem.

V 59. min. po kolmici od Matouška nebezpečně z pravé spojky z 23 metrů vystřelil Bílek, hostující brankář stačil však tečovanou střelu směřující do pravého vinglu ještě vyškrábnout na roh.

Z následujícího rohového kopu z pravé strany zahrávaného Dostálem se již Dukla prosadila, když mič přes hlavu přesně zakončil z malého vápna nabíhající Matoušek, 1:2.

Gól povzbudil Duklu, která ještě zvýšila obrátky a hosté byli pod tlakem.

V 61. min. obdržel žlutou kartu hostující Pech za faul na uvolnivšího se Bílka.

V téže minutě pronikl po levé straně Kubeš, ale jeho prudký přízemní centr na malé vápno nestačili dobíhající hráči Dukly usměrnit do sítě.

V 65. minutě zahrozili hosté, jejichž dvojitou gólovou šanci zmařil výtečným zákrokem brankář Štefan. Hosté vystihli rozherávku Dukly v poli a následovala přihrávka do prostoru za obranu Dukly , kam si z pravého křídla naběhl pravý záložník Alhassan, ale jeho samostatný nájezd Štefan výtečně vyrazil a z následné hlavičkové dorážky skončil míč na břevnu odkryté branky Dukly.

Následně se potvrdilo pravidlo "Nedáš-dostaneš", protože po neproměněné "dvojšanci" hostí Dukla v 67. minutě vyrovnala na 2:2. Předcházela tomu pěkná kombinace Bílek - Šebrle a po jeho průniku a následné přihrávce "pod sebe" již Dostál nezaváhal a z 8 metrů vstřelil zasloužený druhý gól Dukly.

Dukla pokračovala v tlaku, který ale v 79. minutě hosté zastavili dalším rychlým protiútokem vedeným útočníkem Pechem, který zatáhl míč po levé straně a po přihrávce "pod sebe" našel nabíhajícího záložníka Havlinu, který dostal opět hosty do vedení 2:3.

Dukla nesložila zbraně a hned o dvě minuty později vyrovnala přesnou přízemní střelou Bílka z 21 m k levé tyči, 3:3.

V 82. min. hosté vystřídali levého záložníka Moravčíka Gombášem.

Obě mužstva se pak snažila zvrátit vývoj zápasu na svoji stranu, ale ve vedru docházely síly. Jedinou nebezpečnou akcí tak byla šance Dukly 85.min. Po rozehrávce od branky Dukly na Venigera následovala přihrávka na záložníka Soukupa a po jehož pasu do levého křídla na agilního levého obránce Mládka, který se uvolnil zasekávačkou přes bránícího protihráče následovala přihrávka proti noze na nabíhajícího Kubeše, který z levé strany ze 7 metrů vystřelil křížnou ránu, která však podél branky skončila metr vedle vinglu.

Utkání tak dospělo do penaltového rozstřelu, ve kterém byli úspěšnější hosté, kteří proměnili všech pět pokusů, naproti tomu Dukla také byla úspěšná, ale jeden pokud Dukly skončil "pouze" na břevně.

Hosté si tak, zejména díky prvnímu poločasu, odvážejí po zásluze dva body. Dukla si připsala, zejména díky výkonu ve druhé půli, alespoň jeden bod a remízou se důstojně rozloučila s celostátní ligou dorostu U19 i s jarním domácím prostředím v Jirnech, kde se díky obětavosti domácích činovníků cítila opravdu jako doma.

Dobře rozhodovala trojice rozhodčích: hlavní M. Fišer, s asistenty J. Švorcem a T. Nejedlem.