PORTRÉTY Z JULISKYJosef Jakab

Přestřelka na Julisce skončila vítězstvím Dukly

24. 9. 2016 | Redakce

Skvělý start, dramatický poločas, dvoubrankové vítězství. Tak by se dal popsat dnešní zápas se Zbrojovkou Brno. Dukla v něm zvítězila 4:2, když se dvakrát trefil Lukáš Štetina a po jedné brance přidali Jean David Beauguel a Jan Juroška.

8. kolo, sobota 24. 9. 2016, 15:00, Juliska | Zápas ON-LINE
4:2
(2:1)
Zbrojovka BrnoZbrojovka Brno

Dukla Praha: F. Rada – Kušnír, Bezpalec, Štetina, Preisler – Néstor (75. Čajič), Tetour, Hanousek (K) – Juroška (85. Kovaľ), Beauguel, Olayinka (61. Považanec).
Zbrojovka Brno: Melichárek – Jakub Šural, Vraštil, Jovanovic, Lutonský – Sedlák, Polák (K) (75. Lacko) – Pašek (61. Přichystal), Michal Škoda, Hyčka – Řezníček.
Branky: 11. a 68. Štetina, 1. Beauguel, 64. Juroška – 37. a 46. Michal Škoda.
ŽK: 58. Marek Hanousek – 44. Jakub Šural, 62. Michal Škoda, 72. Přichystal.
Rozhodčí: J. Machálek – P. Blažej, M. Myška (O. Pechanec).
Diváci: 1432

Parádní vstup do zápasu. Hned ve druhé minutě poslal Bezpalec přesný pas do vápna JEANU DAVIDOVI BEAUGUELOVI, který nedal brankářovi Malichárkovi šanci a poslal Duklu do rychlého vedení. A už o 10 minut se Juliska radovala podruhé. K přímému kopu se postavil Juroška, jeho centr prodloužený Olayinkou se dostal až na zadní tyč, kde číhal LUKÁŠ ŠTETINA a navýšil na 2:0. Ve 22. minutě měla Zbrojovka výhodu rohového kopu. Lutonského centr obrana odvrátila, ale k odraženému míči se přihnal Hyčka, jeho tečovaná střela však branku netrefila. Nebezpečná akce na straně Dukly přišla ve 30. minutě, kdy se po pravé straně uvolnil Tetour. Jeho přízemní centr došel až ke vzdálenější tyči k nabíhajícímu Olayinkovi, který míč ve skluzu netrefil dobře a skončil pod ním. O chvíli později rozehrávala Dukla rohový kop. Preislerův centr sklepl Olayinka na pravou stranu, kde byl Hanousek, míč ovšem netrefil dobře. Šural vzápětí přenechal před pokutovým územím míč Néstorovi, který chtěl udělat před brankářem Melichárkem kličku, ale ten ji vystihl a míč mu odebral. Ve 36. minutě Zbrojovka snížila. Na neortodoxní centr si naskočil Michal Škoda a hlavou dostal svůj tým na dostřel. V závěru měla Dukla šanci Néstorem, kterého vyslal po levé straně Olayinka, ale jeho pokus o přelobování gólmana nevyšel.

Hned na začátku druhého poločasu domácí zaspali a do vápna poslal Hyčka centr, který Škoda proměnil. Ve 48. minutě zahrozil z levé strany Preisler, ale Melichárek si jeho střelu pohlídal. Brno začalo kombinovat a domácí obrana měla hned s následující akcí problémy. V 53. minutě se Olayinka ocitl sám před gólmanem, rozhodčí však záhy signalizoval ofsajd. Juroška dobíhal dlouhý pas, zakončení ale nebylo nejšťastnější. Néstor se ještě pokoušel o dorážku, ale Melichárka nepřekonal. Když probíhala 56. minuta, Nestor vystřelil a Hanousek se snažil usměrnit hlavou, bohužel neúspěšně. Néstor byl v 57. minutě sám před bránou, ale gólmana nakonec nepřelstil. Brno se po dlouhé době dostalo do útoku a hned z toho byl nebezpečný centr, do sítě však nikdo míč nedopravil. V 64. minutě odcentroval Nestor a JAN JUROŠKA pravačkou nezaváhal. Další zajímavý útok, ale Tetour byl v sevření hned několika soupeřů. Dukla vybojovala alespoň roh. Preisler poslal z rohu nebezpečný pas, ale Štětina ani přes velkou snahu na balón nedosáhl. Dukla však pokračovala v útoku a po několika odrazech nakonec LUKÁŠ ŠTĚTINA míč do sítě dopravil. Domácí se opět dostali do dvoubrankového vedení. Na Beaugeulův pokus v 73. minutě vytáhl Melichárek parádní zákrok. Brněnští se na chvíli vymanili z tlaku, ale nijak výrazněji nezahrozili. V 77. minutě se hosté dostali k rohu, avšak opět nepřišla výraznější šance. Další dva rohy brněnských přišly v 80. minutě. Z pokračujícího útoku pak ještě zazvonila tyč. Následně se hra přesunula na druhou stranu, Melichárek za dopomoci obrany situaci zvládl. Pět minut před koncem základní hrací doby se vše odehrávalo spíše ve středu hřiště a žádný z celků se výrazněji neprosazoval. V 89. minutě se Beauguel s Preislerem pokoušeli neúspěšně rozehrát roh na krátko. V dvouminutovém nastavení se Lutonský ještě pokoušel zahrozit z poměrně velké vzdálenosti, ale Rada měl vše pod kontrolou.

Svatopluk Habanec: "Ten zápas mohl skončit úplně jiným poměrem branek, možná i 7:5. Prvních 20 minut jsme byli řekl bych „sparing“ Dukly, protože na začátek utkání stačil jeden pověšený balon za obranu a okamžitě jsme dostali branku. Ve 12. minutě druhá hrubka po standardní situaci. Přesto jsme zvedli naše pochroumané sebevědomí a byli jsme schopni se dostat alespoň na dostřel soupeře, když jsme dali branku v podobě Škody. Následoval výborný nástup do druhé půle, kdy jsme vyrovnali. Poté zase možná taková zlomovka kdy Honza Polák mohl dát na 3:2, ten zápas by se otočil a mohl se vyvíjet jinak. Bohužel se tak nestalo, fotbalový tým Dukly nás přehrál fotbalovostí a my jsme potom nedokázali ten zápas zachytit, abychom to ještě mohli zkorigovat. Proto ta prohra. Osm z jedenácti hráčů, které jsme dnes měli na hřišti mělo spíše ty destruktivní funkce a naše útočná fáze v téhle typologii prostě momentálně není. Máme zraněné hráče, ale to není výmluva a musíme se nachystat na další zápas a psychicky dát mužstvo dohromady."

Jaroslav Hynek: „Ještě před tím, než se vyjádřím k utkání, bych chtěl zpětně poděkovat Liborovi Palovi za to, že tady tu změnu s námi nastartoval.

Věděli jsme, že Brno hraje hodně nahoru, do souboje a dokáže výpadové balóny zužitkovat do střelby nebo se prosadit ze standardních situací. To také potvrdili. A my je k této hře pustili za stavu 2:0, kdy jsme neubránili jednu situaci, kdy jsme mohli hrát balon v klidu dolů a místo toho o balon bojovali a hráli ho nahoru, kde jsme nebyli kompaktní. Začali jsme skvěle, ale tahle situace nás přibrzdila. Hrát jsme chtěli hlavně my, Brno přijelo bránit. Zápas jsme si skvěle otevřeli, ale udělili jsme z něj drama ještě do poločasu, protože za stavu 2:0 mohl dát Néstor dvě branky, poločas jsme mohli uhrát 4:0 a být ve druhém klidnější. Hned z prvního protiútoku ve druhém poločase soupeř vyrovnal. Stalo se nám to už několikrát, ale tým opět ukázal svou vnitřní sílu a šel znovu za vítězstvím, vytvářel si příležitosti a nakonec jsme zápas dotáhli do vítězného konce. I když za stavu 2:2 mělo Brno ještě jednu šanci a mohlo nám odskočit. Ve finále jsme ty branky dali my, Néstor napravil, to co v prvním poločase nedal, rozjel tu akci, kde nahrál na gól Honzovi Juroškovi. Nakonec jsme to dohráli po vráceném centru do pokutového území, kde Šťéťa (Lukáš Štetina) rozhodl na brankové čáře. Jsem rád, že tým takto zabojoval, zápas znovu nastartoval ve druhém poločase, že jsme vyhráli a získali další tři body.“