PORTRÉTY Z JULISKYDaniel Souček
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Jan Berger

Datum narození:27.11.1955
Místo narození:Praha
BergerJan

Jan Berger narukoval na vojnu do Dukly Praha v roce 1978 jako záložník tehdejší Škody Plzeň, autor tří prvoligových branek. Za Duklu nastřílel celkem šest gólů. V roce 1979 tu získal svůj první titul mistra Československa.

Jako jednoho z šesti hráčů Dukly nominoval trenér František Havránek Jana Bergera do olympijského mužstva Československa, které v roce 1980 vybojovalo v Moskvě zlaté medaile.

Jestliže o některé fotbalisty výjimečných kvalit – a Berger mezi takové patřil! – měla v době jejich vojenské služby na Julisce Dukla netajený zájem, Berger mezi ně nepatřil.

Proč? Ve fotbalové encyklopedii najdeme toto hodnocení fotbalisty Jana Bergera: technický, bojovný záložník s mimořádnými fyzickými schopnostmi, jeho kariéru poznamenaly disciplinární přestupky.

Fotbalově měl Berger bez debat na to, aby hrál v základní sestavě Dukly. V kolektivu spoluhráčů byl oblíbený, ale jeho povaha nešla dohromady s nezbytnou mírou vojenské disciplíny, s armádními předpisy a s náročným přístupem trenéra Jaroslava Vejvody.

Věděl to dobře i tehdejší předseda Dukly Rudolf Kocek. A tak vzal ještě v době Bergerova působení na Julisce na vědomí usilovné přestupové snažení Bohemians i Sparty. Ta pak své námluvy s Honzou dotáhla až k jeho přestupu na Letnou, kde se stal miláčkem fanoušků pravidelně skandujících s nadšením jeho jméno: „Hoooooonza Berger!“.
Jan Berger, jeden z největších fotbalových talentů, které kdy český fotbal měl, se narodil 27. listopadu 1955. Od dětství vyrůstal v Břevnově. Právě tam si vytáhlého blonďatého žáčka všiml trenér Tomáš Pospíchal, který tehdy vedl břevnovský divizní tým.

Později, když Pospíchal trénoval ligové mužstvo Škody Plzeň, přesvědčil v té době už vyučeného malíře a lakýrníka, ale především kvalitního divizního záložníka, aby nepřestupoval do Slavie ani do Sparty, které po Honzovi pošilhávaly. Berger dal na Pospíchalova slova, že v Edenu či na Letné by nejspíš jen vysedával na náhradnické lavičce, kdežto v Plzni bude jistě hrát. A Pospíchal mu pak na západě Čech opravdu dával šanci.

V Dukle Berger ještě fotbalově „povyrostl“. V roce 1980, po olympiádě, dostal Berger nabídku od Realu Madrid, jenže v té době mladí hráči do zahraničí odejít nemohli. Ve Spartě pak Berger dál rozvíjel svůj talent – například byl vyhlášen Fotbalistou roku 1984. Přízeň fanoušků a své úspěchy však neunesl. Strávil tři měsíce v protialkoholní léčebně. Kvůli urážce tehdejší hlavy státu byl podmíněně odsouzen.

V roce 1986 Berger odešel do Švýcarska. Tam oblékal dres FC Zürich, později FC Zug, Juventusu Zürich, FC Kreuzlingen a FC Schlieren.

V roce 1999 se Berger vrátil domů. Za Černolice kopal ve středočeském přeboru až do roku 2002.
S trenérským chlebíčkem měl Berger zkušenosti už z nižších švýcarských soutěží. V letech 2000 až 2003 vedl mládežnické týmy ve Spartě, dva roky pak v Brandýse nad Labem.

V roce 2005 se Jan Berger vrátil na Julisku, tentokrát jako nový trenér A-mužstva. V médiích se tehdy objevila - pro mnohé dost překvapivě - Bergerova slova o jeho osobním vztahu k Dukle, kde kdysi hrával. Honza pak Duklu dovedl k druhému místu v Pražském přeboru.

Se jménem Berger se na Julisce setkáváme i nadále – Honzův syn Tomáš patří k nejtalentovanějším hráčům v B-týmu vedeném trenérem Jiřím Němcem.

Fotbalová kariéra:

 • 1965–1976: TJ Břevnov
 • 1976–1978: Škoda Plzeň
 • 1978–1980: Dukla Praha
 • 1980–1986: Sparta Praha
 • 1986–2002: FC Zürich, FC Zug, Juventus Zürich,  FC Kreuzlingen, FC Schlieren (Švýcarsko)
 • 2002–2003: SK Černolice

Přehled největších fotbalových úspěchů:

 • v lize 241 zápasů, 43 branek (Plzeň, Dukla, Sparta)
 • v reprezentaci 30 zápasů, tři branky
 • 1979: mistr Československa (Dukla Praha)
 • 1980: OH v Moskvě, zlatá medaile
 • 1980: mistrovství Evropy v Itálii, bronzová medaile
 • 1982: mistrovství světa ve Španělsku
 • 1984: mistr Československa (Sparta Praha)
 • 1984: vítěz Československého poháru (Sparta Praha)
 • 1984: Fotbalista roku
 • 1985: mistr Československa (Sparta Praha)
 

Fotogalerie


Partneři klubu