PORTRÉTY Z JULISKYFilip Hašek
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Václav Samek

Datum narození:30.08.1947
Místo narození:Praha
SamekVáclav

Dlouhá léta nosíval stoper Václav Samek v Dukle kapitánskou pásku. Určitě zaslouženě. A to hned z několika důvodů. Tak třeba – Samek je odchovancem dukelské mládežnické základny, na Julisce začal kopat ve svých jedenácti letech a Dukle pak zůstal věrný vlastně celé čtvrtstoletí. Anebo – právě Samek vytvořil klubový rekord, který nemá obdoby. V letech 1970–1975 totiž za Duklu odehrál 151 prvoligové utkání bez jediného přerušení!

A když už jsme u ligových zápasů, pak dodejme, že Samek jich v Dukle sehrál 355 a šestnáctkrát se v nich trefil do soupeřovy sítě. Pak odešel do Xaverova Horní Počernice a okamžitě se stal pilířem obrany tamějšího druholigového týmu.

Trenér Vejvoda na Samkovi oceňoval jeho věrnost Dukle a také spolehlivost: „Václav Samek hrál v Dukle pětadvacet let. Od malých žáčků až po kapitána v prvním mužstvu. Dukla byla jeho druhý domov. Byl „klubista“ v tom nejlepším směru. Spolehlivý nejen ve výkonu, ale i mimo hřiště. Usměrňoval kluky, pomáhal jim, byl velmi oblíbený a lze jej zařadit mezi výrazné individuality příslušného období.“

Samek je jedním z fotbalistů, kteří dokonale vyvrátili obecně sdílený názor, že hráči na špičkové úrovni umějí jen kopat do balonu a jinak – nic moc… Spolu se Zdeňkem Nehodou totiž během kariéry vrcholového sportovce úspěšně vystudovali Právnickou fakultu UK v Praze a oba tam získali titul doktora práv JUDr. Po určitou dobu Václav Samek pracoval na ministerstvu vnitra, zkusil to taky jako komentátor ve sportovní redakci Československé televize, ale ukázalo se, že to věru lépe uměl s míčem na hřišti, než s mikrofonem před televizní kamerou.

V roce 1992 se Samek vrátil na Julisku, tentokrát jako klubový funkcionář. Stál v čele fotbalové Dukly do 30.června 1996. Právě v té době postihla slavný klub s jedenácti tituly mistra republiky, semifinalistu PMEZ a čtyřnásobného vítěze Amerického poháru hluboká krize. V roce 1994 se jeho ekonomická situace změnila natolik nepříznivě, že po sestupu z první ligy byl Samek v roli dukelského předsedy 24. června na shromáždění ligových klubů nucen oznámit – Dukla nebude hrát druhou, ale až třetí ligu, ČFL. V roce 1996 Samek z Julisky odešel a vrátil se k práci právníka na ministerstvu vnitra. Ale to už je jiný příběh.

Dnes patří Václav Samek mezi bývalé špičkové hráče Dukly, kteří se na Julisce stále scházejí. Když je k tomu příležitost, rád obuje i kopačky a vyběhne na trávník. V dresu internacionálů Dukly nastoupil například 28. října 2008 ke vzpomínkovému utkání proti internacionálům ČR, hranému u příležitosti 60. výročí vzniku Dukly. Válel jako zamlada a bezchybným výkonem v obraně přispěl k vítězství Dukly 2:0.

Fotbalová kariéra:

  • 1956–1981: Dukla Praha
  • 1981: Xaverov Horní Počernice

Přehled největších fotbalových úspěchů:

  • v reprezentaci 11 utkání
  • 1972: mistrovství Evropy do 23 let, kapitán mužstva, zlatá medaile
  • 1969: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
  • 1977: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1979: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1981: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
  • v lize 355 utkání, 16 branek (Dukla Praha)
 

Fotogalerie


Partneři klubu