PORTRÉTY Z JULISKYFilip Rada
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Karel Dvořák

Datum narození:28.11.1949
Místo narození:Brno
DvořákKarel

Do Dukly Praha přišel Karel Dvořák, jeden z nejlepších středních obránců sedmdesátých let minulého století, během prezenční vojenské služby ze Sušice. Tam hrál tehdy třetí nejvyšší soutěž a nikdy by ho prý nenapadlo, že by mohl kopat 1. ligu.

Byla to ostatně náhoda – trenéra Vejvodu kdosi upozornil, že v Sušici mají jednoho šikovného fotbalistu. Vejvoda na Šumavu zajel a vrátil se s tím, že zmíněný hráč ho nijak nezaujal. Zato se mu moc líbil stoper, vysoký a blonďatý odchovanec fotbalu ve Žďáru nad Sázavou jménem Karel Dvořák. S nabídnutým přestupem do Dukly Karel nejprve váhal, jeho táta tomu vůbec nebyl nakloněn, ale nakonec přece kývli oba Dvořákové – otec i syn.

Jen co se Karel na Julisce „zabydlel“, dostavil se jeho první velký fotbalový úspěch – v červnu 1969 odehrál oba finálové zápasy Československého poháru, v nichž Dukla udolala VCHZ Pardubice a získala pohár do svého držení. Fotbalovou radost si Karel užil v červnu 1972, kdy se jako stoper výběru ČSSR výborným výkonem zasloužil ve finále mistrovství Evropy hráčů do 23 let o vítězství nad tehdejším Sovětským svazem.

Ve žlutočerveném dresu Dukly absolvoval Dvořák osm ligových ročníků, během nichž nastřílel celkem jedenáctk branek. Vzhledem ke své postavě hrál znamenitě zejména hlavou. Přejít přes něj, to od protihráčů vyžadovalo pořádný kus fotbalového „kumštu“. Dokázal to jen málokdo.

„Karel byl příkladný v plnění zadaných úkolů, v dodržování životosprávy. Hodně se kamarádil s Ivo Viktorem. V roce 1976 chtěl přestoupit do Brna. Nakonec jsme se dohodli, že ho Dukla uvolní až o rok později. Karel to vzal a celý další rok u nás kopal znamenitě. Jako předtím,“ vzpomíná na Dvořáka bývalý šéf Dukly Rudolf Kocek.

Josef Masopust Karla Dvořáka vedl jako trenér A-mužstva Dukly. Věděl, co v Karlovi je, a vlastně ho pak zlákal i do Zbrojovky Brno, která se následně pod Masopustovou taktovkou dokázala prosadit až k mistrovskému titulu. „Bylo na něj spolehnutí, protože v době, kdy jsem přišel k áčku, byl v nejlepších letech svého fotbalového života. Byl ochoten vypustit v zápase třeba duši, ale náročný trénink snášel hůře. A i tak se však překonával, a toho jsem si u něj nejvíc cenil.“ Těmito slovy Masopust zhodnotil Dvořákovo působení v Dukle včetně jeho přístupu k tréninkům a přípravě.

Karel Dvořák se stal mistrem Československa dvakrát – jednou na Julisce, rok poté už pod Špilberkem. Na svém kontě má 287 ligových zápasů a v dresu Brna přidal k jedenácti „dukelským“ gólům ještě dalších pět. V národním mužstvu odehrál Karel během pěti let celkem jedenáct utkání.

Ligu hrál Karel Dvořák po odchodu z Dukly v Brně do roku 1980. Pak vynuceně skončil. Důvodem byl problém, jaký postihuje řadu fotbalistů – vleklé zdravotní problémy…

Fotbalová kariéra:

 • do 1968: Žďár nad Sázavou
 • 1968–1969: Dukla Sušice
 • 1969–1977: Dukla Praha
 • 1977–1980: Zbrojovka Brno

Přehled největších fotbalových úspěchů:

 • v reprezentaci 11 utkání
 • v PMEZ tři, v PVP dvě, v Poháru UEFA 17 utkání
 • v lize 287 utkání, 16 branek
 • 1969: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
 • 1972: mistr Evropy v kategorii hráčů do 23 let
 • 1977: mistr Československa (Dukla Praha)
 • 1978: mistr Československa (Zbrojovka Brno)
 

Fotogalerie


Partneři klubu