PORTRÉTY Z JULISKYŠtěpán Krunert
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Miroslav Čmarada

Datum narození:30.05.1943
Datum úmrtí:02.11.1983
ČmaradaMiroslav

„Ten když to s balónem zabalil, nebyl k zastavení. Kolikrát jsme si s kluky říkali – ještěže je za protější brankou plot. Jinak by se Miro zastavil až vzadu na tréninkovém hřišti,“ říkává ještě dnes s úsměvem někdejší spoluhráč Miroslava Čmarady Ivan Novák. Do Dukly přišel Miro v roce 1964 z prvoligové Nitry a v té době už za sebou měl i jeden start za juniorskou reprezentaci Československa. Byl jedním z řady Slováků, kteří v Dukle vyrostli ve vynikající fotbalisty.

Narodil se v roce 1943 a to byl ročník, který Dukle nadělil spolu s ním i Viktora, Jelínka, Adamce, Ivana Nováka či Štrunce. Právě s Ivo Viktorem a taky s Josefem Nedorostem si Miro v dukelské partě nejlépe rozuměl.

Čmarada hrál tvrdě, ale fair. Uměl čistě odebrat míč, zasprintovat a přesně přihrát spoluhráči do brejku či odcentrovat na „vápno“ do střelecké šance. Obrana Dukly v době jeho největší formy vykrystalizovala do složení Čmarada, Čadek, Ivan Novák, Táborský a v mistrovské sezóně 1965–1966 inkasoval gólman Viktor chytající za touto zadní řadou pouze 23 branek.

Na Julisce odehrál Čmarada celkem pět ligových ročníků – dva jako voják základní služby, tři jako voják z povolání. Během svého působení v Dukle sehrál šest zápasů za československou juniorku do 23 let, pět za olympioniky a dvě za tehdejší B-tým Československa.

Z Dukly zamířil Miroslav Čmarada do druholigového Jablonce, tou dobou usilujícího o historicky první postup do 1. ligy. V roce 1974 se to Jablonci konečně podařilo a spolu s Třincem se probil mezi naši elitu. Mužstvo tehdy do ligy přivedla jedna z nejlepších postav dukláckého i československého fotbalu Ladislav Novák. Tehdy dvaatřicetiletý Čmarada, který se svým fotbalovým uměním o jablonecký triumf značnou měrou zasloužil, si vychutnal postupové oslavy. A pak se špičkovým fotbalem skončil.

Dnes již Miroslav Čmarada není mezi živými. Nejtěžší souboj se zákeřnou chorobou bohužel vyhrát nemohl. Jeho jisté a férové obranné zákroky i razantní výpady k soupeřově brance zůstávají natrvalo v paměti všech starších dukláků.

Fotbalová kariéra:

  • 1961–1963: Slovan Nitra
  • 1963–1969: Dukla Praha
  • 1969–1974: LIAZ Jablonec

Přehled největších fotbalových úspěchů:

  • 1964: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1965: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
  • 1966: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1966: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
  • 1967: semifinále PMEZ 1967 proti Celtiku Glasgow v základní sestavě Dukly Praha (1:3, 0:0)
  • pět startů za olympioniky a dva za B-tým Československa
  • 1974: postup do 1. ligy (LIAZ Jablonec)
 

Fotogalerie


Partneři klubu