PORTRÉTY Z JULISKYTomáš Obermajer
    FANSHOP

MARTIN CHUDÝ

narozen 23. dubna 1989, brankář

Jako malý kluk od řeky Váh, z Považské Bystrice, s balónem spával v posteli. Stále ho to táhlo na hřiště, každý den hráli s partou fotbal a vytvářeli týmy proti klukům z jiných bytovek. Na prvním výběru do fotbalového týmu Považské Bystrice byl v sedmi letech, ale zkoušel štěstí s chlapci o tři roky staršími. Nevybrali ho. O rok později už ano, a tak se mu v osmi splnil první sen. Začínal jako hráč a chtěl střílet góly. Na halovém turnaji v Žilině mu však byl určen post obránce. Zápas prohráli 2:0 a trenér ho poslal do brány. Od té chvíle vyhrávali, skončili na celkovém druhém místě a na dalším turnaji už byl vyhlášen nejlepším brankářem. Podobná ocenění pravidelně získával i v dorostu, například v roce 2007 na pražském turnaji Bican Cup, kdy ve finále podlehli Slavii s Necidem, Váchou, Pekhartem... Ve stejném roce se stal nejlepším brankářem na prestižním turnaji v Petrohradě, kde chytal za reprezentační tým Slovenska U18. Byl stabilním hráčem reprezentačních výběrů od U17 přes U19 až po U21.

Oba rodiče ho velmi podporovali, stejně jako starší bratr, který je dnes žurnalista a píše o sportu. Vyrůstal ve skromných poměrech, měl jedny rukavice a kopačky na rok, rodiče dali poslední peníze za výbavu. Bydleli v domku po dědečkovi, který zemřel v tátových čtyřech letech. Žila s nimi i babička, nikdy s bratrem neměli svůj pokoj, spali v pokoji rodičů na patrové posteli. Hodně času trávil se svým psem a na zahradě, kde si postavil golfové hřiště. Byl na rozdíl od klidného bratra neskutečně agilní, což se projevovalo i ve škole sníženými známkami z chování. Výborně se učil, na základní škole měl samé jedničky - a dvojky i trojky z chování. Otec mu nemohl moc vyčítat, protože byl neposlušný a rváč hlavně po něm. Přesto mu uměl výchovně „naložit“. Maminka byla spíš dobrosrdečná, klidná, obětavá, a tím udávala tón celé rodině.

V šestnácti letech mu byla nabídnuta první profesionální smlouva v Nitře, odešel tam kvůli fotbalu studovat Střední průmyslovou školu stavební. Už dříve ho potkávala různá pokušení, kterým mnoho kamarádů podlehlo. On odolával, ale jen do chvíle, kdy odešel od rodičů na internát. Přišly zlomové momenty a on podlehl vábení svých kamarádů, ochutnal dokonce lehké drogy a nastalo období, ve kterém šlo všechno z kopce. Zhoršily se jeho výsledky ve škole, upadl jeho zájem o fotbal, což se projevilo jak na výkonnosti, tak na chování. Naštěstí krizové období trvalo jen půl roku, ale následky ho provázely mnohem déle. Začal na sobě tvrdě pracovat, ale přišlo zranění, nehrál několik měsíců. Dokonce mu hrozilo ukončení sotva začínající kariéry. Byl to nejtěžší rok jeho života, ale vybojoval ho.

Trenér reprezentace mu tehdy vyčetl, že přibral, a on si koupil první knihy o zdravé výživě, začal se zajímat o své tělo, zdraví. Jako mladík byl neuvěřitelný jedlík, snědl dvě jídla a ještě si přidal. Vždyť taky oba jeho rodiče byli kuchaři. Když ovšem dospěl k totální proměně svého životního stylu, maminka mu obětavě vařila jídlo zvlášť, speciálně podle jeho představ. Zdědil svůj zájem o vaření po rodičích, i když v jeho případě souvisí už s jeho zcela profesionálním zájmem o zdravou výživu. Po složitém období u něj došlo doslova k přerodu osobnosti. Zatímco dřív byl výbušný, agresivní po otci, dnes je klidný a mírumilovný. Stará se o sebe. Kdyby ho dvacet lidí lákalo a přemlouvalo k porušení jeho současných zásad, neuhne. Za změnu vděčí svému vzdělávání a osobnímu růstu. Takový je i ve svém osmiletém vztahu, který začal už v Nitře a pokračoval ve Vlašimi, kde Martin od zimy 2014 působil. A pokračuje v Praze, protože už na jaře téhož roku si jeho kvalit všimla Dukla Praha.

Rodiče jsou na něj pyšní, vždy mu věřili a dnes, když znají jeho další sny, vědí stejně jako on, že musí být trpělivý. Když se Filip Rada v minulém ročníku zranil, Martin na sebe okamžitě upozornil širokou fotbalovou veřejnost. Byl několikrát zvolen hráčem zápasu, vychytal Dukle výhru nad Spartou. Projevila se plně jeho síla a výbušnost, rychlá reakce. Má velmi dobrou kopací techniku oběma nohama, občas se ho ptají, jestli je levák, nebo pravák. Ačkoliv nepatří k brankářům nejvyšším, působí v bráně mohutným dojmem, budí respekt. S PaedDr. Vladem Zlatošem připravuje obsáhlou knihu, se svou přítelkyní Máriou Štefinovou coby spoluautorkou vydal e-knihy Sladké bez hříchu a Výživné sacharidové recepty. Poskytuje konzultace vrcholovým sportovcům, dokonce má doma glukoměr, protože na sobě testuje potraviny. Tento jeho zájem jistě přejde v budoucnosti v profesi, v tuto chvíli má však sny hlavně sportovní. Nicméně jeho práce s vlastní myslí souvisí i s jeho zvládáním současné pozice brankářské dvojky Dukly, která nastupuje do zápasů Českého poháru. Jedná se o stav pro mnohé brankáře deprimující i demotivující. I on se dřív zlobil, byl tím pádem nevyrovnaný, nekoncentrovaný. Není to jednoduchá situace, ale čím je starší, tím víc si uvědomuje, že je to součást jeho cesty. Snaží se ovlivnit, co ovlivnit může, ale ví, že hněvem nic nezmění, jen ublíží sobě. A čím většího úspěchu mužstvo dosáhne, tím se zviditelní i on. Talentovaný, ambiciózní brankář, který na sobě neustále pracuje a jehož chvíle ještě nepochybně přijde.

srpen 2015


V lednu 2016 přestoupil Martin Chudý do FK Teplice.

Fotogalerie


Zpět na výpis galerie hráčů
 

Fotogalerie


Partneři klubu

×
Dnes v 10:15
FK Dukla Praha
FK Ústí nad Labem