PORTRÉTY Z JULISKYDaniel Souček
    FANSHOP

Právě vyšel originální kalendář FK Dukla Praha Celá Dukla jedna báseň

16. 10. 2018 | Redakce

Právě vyšel originální kalendář FK Dukla Praha Celá Dukla jedna báseň

Už máte kalendář na příští rok? Fotbalová Dukla vydává jeden neobyčejný. Nemá tradičních dvanáct stran jako je dvanáct měsíců v roce, ale hned pětadvacet. Kromě fotografií všech týmů klubu, od školičky až po A tým mužů i žen, obsahuje ještě něco podstatného navíc.

Jedná se totiž o velký čtecí kalendář s názvem Celá Dukla jedna báseň 2019, který je provázen více jak čtyřmi desítkami básní hráčů a hráček fotbalového klubu, od nejmenších až po dospělé, které napsali jako své vyznání i pobavení. Někdy dojemné, někdy humorné, někdy drsné, ale vždy autentické. Autorka stejnojmenného cyklu, spisovatelka Zuzana Maléřová, se po celý rok potkávala s malými i velkými fotbalisty v šatnách i na hřištích, půl hodinky před tréninkem či po něm, a kluci i holky bez přípravy psali. Tvořily celé týmy rozdělené do menších skupin. Vše vyvrcholilo v květnu 2018 v galerii Azeret komponovaným představením Celá Dukla jedna báseň, kde svá díla společně předvedli. 

"Báseň je vždy svého druhu vyznání, vyjádření vztahu, je to vlastně óda. Tohle je naše óda na radost," uvedla Zuzana Maléřová. Čtecí kalendář je vlastně příběhem o tom, jak roste báseň a jak v Dukle roste fotbalista. Od dětských říkanek a hravosti až k dospělým náročným textům. A jak osobní básně to jsou, napovídají už jejich názvy – Rytíř bez bázně a hany Petr Fišar, Píseň fanynky pro Michala Kolomazníka, Mušketýrská motlitba pro Pedra Malého a další. Postupně jsou v básních vtipně i dojemně, slovy poetickými i jadrnými osloveny víc jak dvě desítky trenérů. Hráči popsali i své "Letní soustředění na téma Oheň, voda, země, vzduch", stejně jako "Zimní soustředění co mělo kule," vždyť jejich trenér se jmenuje Kulvajt. Vedle původních básní se objevují i parafráze slavných autorů a tak v básni Zúčtování se špatnými trenéry se ozývá Petr Bezruč či ve zdramatizované Tragické baladě o červené kartě zase Karel Jaromír Erben. Ve finále, v posledním měsíci roku v prosinci, už jsou básně i hráči dospělí. Přichází tak na řadu Slovo kapitána A týmu Marka Hanouska. A protože klub, na který jsme hrdí, si připomíná 70 let své existence, nemůže chybět ani propojení přítomnosti s minulostí, ke které odkazuje titulní list i báseň.
Výpravný velký kalendář, jehož grafické podoby se ujal přední český grafik Filip Skalák, můžete zakoupit ve fanshopu Dukly za cenu 299 Kč.Ať se vám líbí a ať je celý náš rok 2019 jedna báseň.

 

Fotogalerie


Partneři klubu