Zasloužená dělba bodů B-týmu Dukly v prvním jarním kole se Slavií Karlovy Vary

1:1

(0:1)

16. kolo, B-tým 2023/2024 - ČFL Skupina A

FC Slavia Karlovy Vary

Sestava domácí: Štefan –Ulman, (46. Krejčí), Kocman, Krenciv (K), Fojt – Lehký (84. Bačinský), Atsuta, Hübl (46. Nikl) – Hrubeš, Jelínek (72. Uhlíř), Magdi

Sestava hosté: Chára – Markovych M., Tagne Youta, Pěkný (K), Žilák – Ostapenko, Vyleta, Didier L. (92. Antonov), Alozie J. (88. Shulika) – Horník, Milidrag (78. Krčma)

• Branky:J. Hrubeš (75.min.)- Horník (29. min.)

ŽK:N. Krenciv (62. min.)- Horník (35. min.), Vyleta (37. min.), Alozie (52. min.), Markovych M. (75. min.), Krčma (84. min.), Žilák (87. min.)

ČK: 0

Rozhodčí: Kvaček - Fišer, Fojtík

Delegát:Krejčí

V šestnáctém kole ČFL, sk. A přivítala rezerva B-týmu Dukly na UMT v Satalicích houževnatý celek, FC Slavia Karlovy Vary. V podzimní části si Dukla přivezla cennou jednogólovou výhru z lázeňského města ze západu Čech.

Rezervní tým Dukly využil v tomto zápase hráče z lavičky A-týmu Dukly k udržení jejich zápasové praxe, a tak v brance vypomohl J. Štefan, v záloze F. Lehký a v útoku J. Hrubeš. V zápase, v němž hosté vycházeli ze zhuštěného obranného bloku v rozestavení 4-4-2, se Dukla snažila přejít přes tento zhuštěný val o hloubce 20-25 metrů, když k napadání rozehrávky Dukly hosté přistupovali ve středním pásmu 10-15 metrů na půli Dukly, trpělivou kombinační hrou. Tato taktika hostům vydržela po celý zápas, navíc, když se dostali zaslouženě, i když šťastnou brankou S. Horníka, ve 29, minutě do vedení 0:1.

Hostující tým oproti podzimnímu kolu omladil v průměru téměř o dva roky, takže s průměrným věkem 22 let byl téměř o dva roky starší, než „mladíci Dukly“. Hosté začali trpělivě s obranným blokem, z něhož vyráželi do rychlých kontrů hraných přes dva vysunuté útočníky Horníka a Milidraga, podporované krajními záložníky rychlým a technicky zdatným J. Aloiziem a Ostapenkem. Domácí tým hrál opatrně v rozehrávce, v prvním poločase, až příliš a pomalá rozehrávka nahrávala hostím, kteří v obranném bloku stačili vykrývat nebezpečné prostory. Napovídá tomu i statistika první půle, kdy hosté zahrávali 9 rohových kopů, vystřelili dvě střely na branku Dukly, proti jediné střele dukláků směřující na branku Karlových Var. Dukla si během první půle vytvořila jedinou brankovou šanci, když po trestném kopu Fojta zakončoval A. Kocman ze 6 metrů vedle.

O poločasové přestávce Dukla vystřídala dva hráče a „čerstvá krev“ i zrychlení hry domácími přenesla převahu Dukly, zvýšení aktivity a zasloužené vyrovnání skóre. Hosté postupem času „nestíhali“ a pomáhali si obranné fázi fauly, což se promítlo i ve 4 udělených žlutých kartách hostům během druhého poločasu proti jediné žluté kartě udělené rozhodčím Kvačkem hráčům Dukly. Dukla pak směrovala na branku hostí ve druhém poločase dvě střely, zatímco hosté ve druhé půli na branku Dukly nezamířili ani jednou přesně. Dukla po poločasové přestávce zvýšila tlak hosty, nejdříve sice hosté spálili v 63. min. gólovou šanci, když se výborným zákrokem zaskvěl v brance Dukly J. Štefan, ale pak Dukla vyslala v 67. min. neméně nebezpečnou střelu Š. Niklem z 22 m, se kterou měl hostující brankář Chára plné ruce práce a pak v 75. min. se v pokutovém území po průniku R. Fojta nejlépe zorientoval J. Hrubeš a zaslouženě z 8 metrů vyrovnal na 1:1.

Skóre v jednotlivých polovinách zápasu tak odpovídá průběhu hry a obě mužstva tak nakonec musela být se ziskem bodu spokojena.

.

Hodnocení trenéra

Aleš Majer (FK Dukla Praha): „Nám dnes nevyšel první poločas, měli jsme málo pohybu, byli jsme málo agresivní, soupeř nás v tomhle předčil. Přestože jsme ho nepouštěli do žádných vážných příležitostí, tak tam měl dost standardních situací a vlastně z jedné jsme dostali náhodný gól, když náš hráč odhlavičkoval balón a trefil hráče soupeře.

Až ve druhém poločase jsme se trošku zlepšili, ten pohyb už byl lepší, asi jsme zaslouženě vyrovnali, na druhou stranu, přestože proti Karlovým Varům se vždycky hraje těžko, protože jsou velice důslední a dobře brání a jsou velmi dobře organizovaní, tak měli jsme podat lepší výkon a na víc než bod to dnes nebylo.“

Od úvodních minut se snažili být aktivnější domácí, ale pomalá rozehrávka hostující tým nepřekvapila. Hosté hrající v sevřeném obranném bloku o hloubce 20-25 metrů, přičemž rozehrávku Dukly napadali až od půlícího kruhu dvojicí útočníků čekali na zisk míče a pak vyráželi do rychlých brejků vedených přes dvojici útočníků anebo přes křídelní prostory nabíhajícími krajními záložníky Ostapenkem a zejména rychlým, technicky zdatným hráčem tmavé pleti Aloziem. Standardní situace zahrával z pravé strany levou nohou levý obránce Žilák, z levé strany pak pravou nohou střední záložník Didier L.. Rychlé výpady obrana Dukly stačila zastavovat za cenu rohových kopů, kde si nabíhali zejména vysoký stoper, rovněž hráč černé pleti Tagne Youta, a střední záložník Vyleta, jehož dlouhá autová vhazování znamenala nebezpečí před brankou Dukly.

Přestože hosté do 15. minuty zahrávali šest rohových kopů, první střelu na branku Dukly vyslali až ve 21. minutě útočníkem Milidragem, jehož střelu z pravé spojky z 24 metrů kryl jistý J. Štefan v brance Dukly. Druhá střela na branku Dukly již ale znamenala branku, to, když rozhodčí J. Kvaček oboustranně rovnocenně vedený souboj o míč mezi N. Krencivem a hostujícím útočníkem Milidragem posoudil jako faul Dukly a z následujícího trestného kopu od pravé lajny ze vzdálenosti 38 metrů zahrávaného levým obráncem Žilákem do prostoru mezi malé vápno a značku pokutového kopu se hostům podařilo vstřelit první gól zápasu. Na míč do velkého vápna Dukla naskočil dobře N. Krenciv, ale jím odhlavičkovaný prudký míč trefil naskakujícího útočníka hostí Horníka do hlavy a od něj míč z 8 metrů skončil v pravém vinglu duklácké branky, 0:1 ve 29. minutě .

Po půl hodině hry hostující trenér „prohodil oba krajní záložníky, když z postu pravého záložníka se na levou stranu zálohy přesunul A. Ostapenko a z levé zálohy na pravou zálohu se posunul J. Alozie.

Dukla po inkasované brance přidala a výsledkem byly získané dva trestné kopy pro Duklu z pravé strany, z nichž ten druhý zahrávaný F. Lehkým z pravé spojky z 22 metrů skončil metr nad brankou hostí a pak ve 35. minutě, kdy po „žlutém“ faulu Horníka na levého útočníka Dukly, A. Magdiho, zahrávala Dukla trestný kop R. Fojtem z levé strany velkého vápna Karlových Varů a hlavička nabíhajícího A, Kocmana ze 6 metrů u bližší tyče skončila těsně vedla branky hostí.

Stručná bilance prvního poločasu: Jedna gólová šance domácí Dukly, jedna střela na branku od Dukly a dvě střely na branku od hostí, 2 žluté karty hostí a 8 rohový kopů hostí.

Do druhého poločasu vystřídal domácí trenér A. Majer F, Ulmana a H. Hübla, místo kterých nastoupili Š, Krejčí a Š. Nikl.

Dukla zrychlila a zpřesnila hru, hosté nadále vycházeli z obranného bloku v rozestavení 4-4-2.

V 63. min. si také hosté vypracovali svoji brankovou příležitost, když po trestném kopu hostujícího Žiláka z 39 metrů a centru na malé vápno hlavičkoval hostující Milidrag z levého rohu malého vápna, ale pozorný J. Štefan v brance Dukly stačil míč vyrazit na rohový kop.

V 67. minutě se blýskl gólovou střelou Š. Nikl z 22 metrů, ale výtečný zákrok brankáře Cháry v brance Karlových Varů stačil ostrou nepříjemnou přízemní střelu směřující k pravé tyči ještě „jen“ vytěsnit na rohový kop Dukly. Po zásluze také skupinka fanoušků Karlových Varů skandovala jméno brankáře Cháry ještě další tři minuty.

Dukla pak v 75. minutě po zásluze vyrovnala stav utkání na 1:1. Po tom, co hosté již několikáté zastavovali útočné akce Dukly jen za cenu faulů, zastavil „žlutým“ faulem hostující pravý obránce Markovych A. Magdiho, který v levém křídle postupoval k brance hostí. Z následného trestného kopu z levé strany velkého vápna 10 metrů od brankové lajny zahrávaného R. Fojtem odhlavičkoval centrovaný míč do vápna hostující kapitán, stoper Pěkný jen za velké vápno na S. Atsutu, který vrátil míč nalevo na R. Fojta, který z levé strany přešel přes tři protihráče do velkého vápna, přihrál „proti noze“ na F. Lehkého, jehož střelu z levé spojky z 9 metrů ještě brankář Chára stačil vyrazit, ale jen k J. Hrubešovi, jenž využil kousek volného prostoru a z 8 metrů přízemní střelou po zásluze vyrovnal na 1:1.

Ve zbývající čtvrthodině pak ještě hosté obdrželi dvě žluté karty, přičemž Dukla byla v poli mírně aktivnější. Hosté v samém závěru v nastaveném čase 4 minut se snažili vstřelit vítěznou branku, ale obrana Dukly pracovala jistě a tak zápas, v němž byli v prvním poločase lepší hosté a ve druhém poločase pak byla lepší Dukla, skončil zaslouženou dělbou bodů.

Hodnocení zápasu trenérem B-týmu Dukly A. Majerem: „Nám dnes nevyšel první poločas, měli jsme málo pohybu, byli jsme málo agresivní, soupeř nás v tomhle předčil. Přestože jsme ho nepouštěli do žádných vážných příležitostí, tak tam měl dost standardních situací a vlastně z jedné jsme dostali náhodný gól, když náš hráč odhlavičkoval balón a trefil hráče soupeře. Až ve druhém poločase jsme se trošku zlepšili, ten pohyb už byl lepší, asi jsme zaslouženě vyrovnali, na druhou stranu, přestože proti Karlovým Varům se vždycky hraje těžko, protože jsou velice důslední a dobře brání a jsou velmi dobře organizovaní, tak měli jsme podat lepší výkon a na víc než bod to dnes nebylo.“