Po velmi dobrém výkonu porazila rezerva Dukly svou „vrstevkyni“ z Viktorie Plzeň po pěkných akcích

29. kolo, B-tým 2022/2023 - ČFL skupina A

FC Viktoria Plzeň B

Spilka – Kozojed (K), Matoušek, Čížek, Fojt – Hudec, Uhlíř (66. Krenciv), Hodek – Zapletal (66. Nikl), Jelínek (46. Bačinský), Mládek (89. Ulman)

Daněk – Vacek (70. Vach), Čihák (K), Fišer, Oravec – Lörincz (88. Doubek), Pešek, Novák (80. Falout), Krůta – Pospíšil, Štauber (70. Kule)

• Branky: Fojt (21.min.), Bačinský (87. min.) - Čížek (42. min. – vlastní) ŽK: Čihák (79. min.) , ČK: , Rozhodčí: Matějka - Ježek, Pilný .
V devětadvacátém kole ČFL, sk. A přivítala rezerva B-týmu Dukly na domácím travnatém hřišti v Přední Kopanině favorizovaný tým FC Viktoria Plzeň B. V podzimní části, ve čtrnáctém kole, béčko Dukly na hřišti v Plzni prohrálo 1:3, když plzeňští vedli již 3:0 a my jsme korigovali v poslední minutě brankou J. Štefančina na 1:3. O půl roku později na sebe narazila stejně „mladá“ mužstva (Dukla s věkovým průměrem 20,5 roku, Plzeň 20,2 roku) a tentokrát byla po většinu první půle aktivnější Dukla, ve druhém poločase pak byla hra vyrovnanější. Dukla se dostala do vedení po pěkné akci R. Fojta a O. Jelínka, hosté vyrovnali po průniku k brankové čáře a tečovanou střelou bránícím hráčem Dukly vyrovnali. Dukla pak nakonec zaslouženě tři minuty před koncem „lahůdkovou“ technickou střelou Ch. Bačinského, který přišel béčku vypomoci z dorostu Dukly, překlopila skóre ve svůj prospěch na 2:1. Po tomto zápase hosté z Plzně zůstávají v tabulce ČFL, sk. A na třetím místě se ziskem 53 bodů a rezerva Dukly se ziskem 35 bodů „odskočila“ mužstvům ze sestupových míst na chvostu tabulky na průběžné 11. místo. Dukla tímto bodovým ziskem si zajistila účast i v příštím ročníku ČFL O minulém víkendu B-tým Viktorie Plzeň doma remizoval 0:0 s Přešticemi. Rezerva Dukly v minulém kole prohrála na domácím hřišti s již jistým vítězem ČFL, sk. A, celkem Jiskry Domažlice 1:2. Rezervní tým Dukly v tomto zápase posílili z A-mužstva Dukly v obraně F. Matoušek a v záloze J. Hudec a J. Uhlíř a v útoku J. Hodek. V zápase, v němž hosté vycházeli z rozestavení 4 – 4 – 2, se od počátku hrálo podle not domácího týmu. Hosté, dirigovaní zkušenějším hráčem, osmadvacetiletým stoperem, kapitánem Čihákem, se snažili kombinacemi po stranách a následných centrovaných míčích do prostoru pokutového území překonat obranu Dukly. Vývoj zápasu však, zejména v prvních 35 minutách, dirigovala Dukla. Ve 21. minutě zatáhl míč na prostředek R. Fojt, na úrovni pokutového území si narazil míč s O. Jelínkem a sám proti brankáři hostí nezaváhal a dostal Duklu do uklidňujícího vedení. V následující čtvrthodině si dukláci vypracovali další tři brankové příležitosti, ale ani O. Jelínek (dvakrát) ani A. Zapletal je neproměnili v další branky. Naopak hosté v posledních deseti minutách vyrovnali hru a získali mírnou převahu, kterou „přetavili“ po křížném míči z levé strany ve vyrovnávací branku v 42. min., když obrana Dukly tečovala z úhlu z levé strany „polocentr - polostřelu“ do vlastní branky. O poločase se tak odcházelo do kabin za nerozhodného stavu 1:1. Do druhého poločasu trenér Dukly vystřídal nakopnutého O. Jelínka Ch. Bačinským, který zaujal místo v záloze a ze záložní řady se na hrot útoku posunul J. Hodek. Hosté o poločase nestřídali. Do druhého poločasu vstoupili lépe hosté z Plzně. Hned ve 47 min. prudkou střelu hostí z 28 metrů pod břevno výtečně stačil vyrazit na rohový kop brankář D. Spilka. Postupem času pak Dukla vyrovnala hru a po sériích střídání na obou stranách se pak hra odehrávala mezi pokutovými územími. Rozhodnutí přinesla 87. minuta, kdy Ch. Bačinský pěknou trefou z 15 metrů bez přípravy, tísněný obranou hostí stačil technicky obstřelit brankáře hostí a „vymést pavučinku“ v pravém vinglu, 2:1 pro Duklu. V samém závěru, v nastaveném čase tří minut pak hosté zahrávali dva rohové kopy, kdy si do pokutového území naběhl i brankář Plzně Daněk, ale obrana Dukly pracovala spolehlivě a hosty k zakončení nepustila. Mladíci Dukly v zápase potvrdili vzestupnou tendenci v jarní části sezóny a po ztrátě bodů v samém závěru v předchozím kole s Domažlicemi, byli to tentokrát naopak oni, kdo v samém závěru získali důležité tři body. Dukla se ziskem 35 bodů v průběžné tabulce ČFL, sk. A postoupila na jedenácté místo, a tento bodový zisk znamená jistotu setrvání v ČFL i pro příští ročník 2023-24. Dnešní soupeř zůstává v tabulce ČFL, sk. A na třetím místě se ziskem 53 bodů s dvoubodovým náskokem před čtvrtým FK Loko Vltavín.

Do zápasu vstoupila aktivněji Dukla, již první minutě střílel A. Zapletal z pravé spojky ze 17 metrů, křížná střela skončila však 1,5 metru vedle branky hostí.

Dukla se tlačila na půlku hostí a výsledkem by tři rohové kopy zahrávané dukláky v rozmezí mezi 7. a 9. minutou, třetí z nich zakončil v těžké pozici střelou z odraženého míče J. Kozojed z 10 metrů, naštěstí pro hosty skončil míč půl metru vedle branky plzeňských. Stejně pak skončila i ve 12. minutě křížná střela J. Hodka z levé spojky ze 17 metrů po přihrávce T. Mládka.

Hosté dali o sobě poprvé „vědět“ ve 20. minutě. Křížná prudká přízemní střela pravého stopera, kapitána Čiháka, z 30 metrů z pravé spojky skončila 2 metry vedle branky D. Spilky.

V 21. minutě Dukla rozjela pěknou akci po levé straně po ose J. Uhlíř – T. Mládek – R. Fojt - O. Jelínek a po narážečce O. Jelínka se dostal R. Fojt sám před brankáře Plzně a ze 7 metrů k tyči otevřel skóre zápasu, 1:0 pro Duklu.

Ve 26. min. Dukla podnikla pěkný útok, když po „kolmici“ od J. Uhlíře do levé spojky zatáhl míč do vápna hostí nabíhající O. Jelínek, který udělal kličku vyběhnuvšímu brankáři Daňkovi, přitom se dostal s míčem trošku z úhlu a jeho přihrávku na malé vápno na nabíhajícího J. Hodka stačil v poslední chvíli odvrátit vracející se stoper Čihák na roh. Z následného rohového kopu zahrávaném J. Hudcem se dostal na zadní tyči k zakončení O. Jelínek, ale v gólové pozici ze 4 metrů vystřelil metr vedle!

Ve 29. minutě po přihrávce J. Hodka, tečované hostujícím záložníkem Novákem, postupoval sám na hostujícího brankáře v pravé spojce A. Zapletal, ale jeho střela ze 13 metrů skončila půl metru nad brankou hostí.

Ve 33. min. hosté po rohovém kopu zakončovali z odraženého míče střelou levého stopera Fišera z 28 metrů, střela skončila vysoko nad ochrannou sítí za brankou Dukly.

Když potom v 36. minutě po výkopu D. Spilky, po tom, co se O. Jelínek dostal přes stopera Čiháka, v další gólové šanci O. Jelínek z 18 metrů poslal oblouček nad vybíhajícím brankářem Plzně, ale míč přeletěl nejen brankáře Daňka, ale i branku Plzně, hosté v posledních deseti minutách první půle zpřesnili a vyrovnali hru.

Nakonec vyrovnali i skóre ve 42. min., když po levé straně plzeňští zaútočili po kombinaci mezi levým obráncem Oravcem a levým záložníkem Krůtou a po průniku zleva k brankové čáře centrovaný míč Oravcem tečoval D. Čížek mimo dosah brankáře D. Spilky, 1:1.

Ve 45. min. nadějné přečíslení při protiútoku Dukly 4 na 2 skončilo nepřesností v kombinaci na hranici velkého vápna Plzně.

Do druhého poločasu trenér Dukly vystřídal nakopnutého O. Jelínka CH. Bačinským

Aktivněji do druhé půle vstoupila Plzeň. Ve 47. min. prudkou nebezpečnou střelu z 28 metrů z levé spojky od hostujícího středního záložníka Peška stačil vyrazit pozorný D. Spilka výtečně nad branku Dukly na roh..

V 52. min. střílel plzeňský Štauber z levé spojky ze 13 metrů z otočky metr vedle branky Dukly.

V 54. min. tísněný J. Hudec střílel z odraženého míče z 18 metrů z voleje dva metry nad hostující branku.

V 61. min. „zaujal“ faul vysokou nohou brankáře Daňka na J. Uhlíře, po dlouhém nákopu F. Matouška za linii obrany hostí. Z následného nepřímého volného kopu z pravé spojky z 23 metrů se dostal ke střele J. Hodek, jehož střelu z metrů tečovala obrana ve zdi na rohový kop.

V rozmezí mezi 66. a 80. minutou proběhly série tří střídání na každé straně a hra se odehrávala povětšinou uprostřed hřiště, mezi pokutovými územími.

V 79. min. obdržel jedinou žlutou kartu v zápase hostující stoper, kapitán č. 20 Čihák, kterému v poli unikal J. Hodek a tak si Čihák vypomohl v nouzi nejvyšší rukama.

V závěru utkání, v 87. minutě si Dukla připravila postupným útokem tlak a prostor k ohrožení hostující branky. Po kombinaci D. Čížek, Ch. Bačinský, N. Krenciv, F. Matoušek , R. Fojt, který našel na hranici pokutového území Ch. Bačinského, který z otočky přes bránícího protihráče z levé spojky z 15 metrů křížnou střelou vymetl pavučinku v pravém vinglu plzeňské branky, 2:1.

V závěrečném tříminutovém prodloužení hosté pak zahrávali dva rohové kopy, ale obrana Dukly pracovala spolehlivě a nepustila hosty do zakončení.

Hodnocení zápasu trenérem B-týmu Dukly A. Majerem:

„My jsme měli velmi dobrý vstup do utkání, škoda, že jsme tam nevyužili více brankových příležitostí a šli jsme do vedení jenom jedna nula. Potom, nešťastným vlastním gólem, Plzeň srovnala skóre a pak už se dá říct, že zápas byl vyrovnaný, nebylo moc brankových šancí na obou stranách. Tentokrát v závěru se k nám přiklonilo štěstí, na rozdíl od minulého zápasu, a strhli jsme vítězství na naši stranu.“