• Preview k zápasu

• 19.02.2018

Poprvé v novém roce na Julisce

Prvním týmem, který se představí v roce 2018 na Julisce, bude Jablonec. Po podzimu osmí Severočeši, nově vedení zkušeným koučem Petrem Radou, se budou pokoušet napravit značně nepříznivou bilanci, kterou disponují v zápasech s Duklou.

Nejdůležitější změna se ve sklářském městě udála ještě před vánočními svátky. Po desetileté odmlce se na Střelnici vrátil Petr Rada. "V Jablonci jsem předtím působil necelé čtyři roky, takže na tu štaci vzpomínám jen v nejlepším. Poznal jsem v Jablonci dobré lidi, je to takový rodinný klub, kde se jeden s druhým respektují. Takže nejdu do něčeho neznámého. Vrátit se po deseti letech je pro mě příjemné. Nechci říct, že Jablonec hraje špatně, to vůbec ne! Ale důležité je, abychom navázali na cíle, které klub má," řekl devětapadesátiletý kouč při podpisu smlouvy.

Stěžejním úkolem pro nového trenéra bude vymyslet, jak nahradit 13 podzimních gólů, které odešly společně s ofenzivním duem Tecl (8 gólů), Mihálik (5 gólů). Prvně jmenovaného si stáhla mateřská Slavia a dvacetiletý talent zamířil do nizozemského Alkmaaru. Vzniklou díru v útoku by měl zacelit zkušený Jan Chramosta, který se na severu Čech bude snažit opět chytit drajv. A právě exmladoboleslavský kanonýr se stal ústřední postavou úvodního jarního kola, když v 87. minutě z penalty rozhodl o jabloneckém vítězství nad silnými Teplicemi. „Abych řekl pravdu, tak jsem si celý týden tuhle situaci představoval. O zápasech přemýšlím dopředu a říkal jsem si, že když bude penalta, tak ji budu kopat určitě proti Dívovi. Z Boleslavi se známe strašně dlouho a kopal jsem na něj už spoustu penalt. Do poslední chvíle jsem nevěděl, kam to dám, ale naštěstí jsem se rozhodl dobře. On mi po zápase říkal, že doufal, že mi ji chytí, ale ten šťastnější jsem byl já,“ popisoval své dojmy bezprostředně po skončení zápasu.

Stabilizace. To bylo slovo, které vévodilo přestupové politice Dukly v zimní přestávce. Po několika rušných přestupních obdobích nadešlo na Julisce to nejklidnější za poslední roky. Jedinou posilou se tak stal nadějný hráč z Pobřeží slonoviny Mohamed Doumbia. Naopak po skončení hostování zamířil zpět na Letnou Mustedanagič, Kovaľ byl zapůjčen na rodné Slovensko do Michalovců. „Stabilizace týmu je v souladu s celkovou strategií klubu. Po značné fluktuaci kádru v minulých letech se snažíme vydat se cestou větší kompaktnosti a dlouhodobější práce s týmem. Z toho důvodu nedošlo v zimě k výrazným pohybům v mužstvu. Týmu věříme a chceme mu poskytnout prostor pro dlouhodobou koncepční práci a rozvoj,“ popisoval strategii klubu Günter Bittengel na předjarní tiskové konferenci.

Dukla začala svoji jarní misi na půdě Zlína. V utkání hraném za mrazivého počasí se vše podstatné vešlo do druhého poločasu. Nejprve Filip Rada chytil Mešanovičovu penaltu. Zanedlouho poslal Duklu do vedení Tetour, ale konečnou podobu výsledku dal svojí hlavičkou Zlínský Hronek. Každý z týmů si tak připsal po jednom bodu. „Ve druhém poločase nám zatrnulo, když byla penalta, ale Filip Rada ji krásně chytil, nepamatuji si, kdy Radič naposledy chytil penaltu. V té chvíli jsem si říkal, že bychom to mohli zvládnout a využít toho, což se i stalo a dali jsme gól. Po té brance jsme ale zbytečně couvli a přistoupili jsme na hru Zlína. Dlouhé míče, standardky, ve kterých jsou obrovsky silní, ve finále jsme dostali vyrovnávací branku,“ hodnotil utkání na pozápasové tiskové konferenci trenér Jaroslav Hynek.

Pražané mají s Jabloncem značně pozitivní bilanci vzájemných zápasů. Doposud se na ligových trávnících potkaly oba týmy třináctkrát. V šesti případech slavila Dukla, pětkrát se body dělily a dvakrát zvítězil Jablonec. Když se oba celky potkají, bývá to záruka gólové podívané. Průměr na jedno utkání činí úctyhodných 3,8 branky. Dukelští pravděpodobně nejraději vzpomínají na střetnutí z 15. dubna 2016, po kterém se radovali z vysoké výhry 6:1. Podzimní duel v Jablonci vítěze neměl a skončil remízou 2:2.

V případě pátečního vítězství by se Dukla přiblížila k Jablonci na rozdíl jednoho bodu.