• 11.09.2017

Po dvou letech opět na Julisce proti Baníku

Přesně po dvou letech a jednom dni přijede na Julisku Baník Ostrava. Po roční pauze zaviněné sestupem o patro níž je tradiční klub zpět mezi elitou a bude chtít dát zapomenout na hrozivý ročník 2015/2016.

Velkou událostí ve slezské metropoli byl letní příchod Milana Baroše, který se definitivně vrátil do míst, kde s velkým fotbalem začínal. „Nesmírně si vážíme toho, že Milan opět spojil své jméno s Baníkem, získáváme ryzího ostravského patriota, který bude patřit ke klíčovým hráčům a lídrům týmu,“ uvedl při podpisu smlouvy sportovní ředitel Baníku Dušan Vrťo. Jeho slova potvrdila baníkovská legenda hned v prvním ligovém kole, kdy se dokázala prosadit coby střídající hráč a zajistila Ostravským premiérové tři body. Populární „Bary“ přidal ještě jednu přesnou trefu do sítě Slovácka a stal se tahounem týmu, avšak v posledním kole absentoval kvůli nedoléčenému zranění.

Ostravští fotbalisté vstoupili do ligové sezóny vítězstvím v Brně, ale od té doby si už žádnou výhru nepřipsali. Přesto zápasy Baníku baví a gólově chudé nebývají. Po bezbrankové remíze s pražskou Slavií se s divokými výsledky roztrhl pytel. Nejprve vysoká porážka 2:5 na půdě Slovácka, bláznivá remíza 3:3 doma proti Teplicím, trojka od rozjeté Plzně a nakonec dotažení dvoubrankové ztráty v zápase s Jabloncem. „My jsme se tam v první půli snažili prokombinovat středem, ale to nešlo. Ve druhé jsme to rozhodili více do stran a dostávali jsme se tam. Škoda, že jsme to neotočili. Bylo tam břevno, něco chytil gólman. Myslím, že jinak hrajeme dobrý fotbal, ale soupeři jsou hrozně efektivní,“ vracel se k poslednímu mači ostravský Robert Hrubý. Díky těmto výsledkům uhrál Baník 6 bodů a nachází se tak pouhý jeden bod za Duklou.

Dukla po posledním nepovedeném zápase v Jihlavě nutně potřebuje výsledkovou a bodovou injekci. Smolná koncovka nedělního utkání způsobila velké rozčarování. „My jsme přežili první poločas, který byl z naší strany hrůzostrašný. Hra Jihlavy byla kvalitní, to je potřeba vyzdvihnout, nebylo to jen o našich chybách. Museli jsme děkovat Filipu Radovi a jednou Ivanu Ostojičovi, že z prázdné brány vykopl balon. Chtěli jsme nechat za prvním poločasem tlustou čáru, řekli jsme si nějaké věci, které jsme chtěli dělat, a do druhého poločasu jsme vletěli velice dobře a dokázali jsme zápas otočit, což bylo skvělé. V ten moment Jihlavě došel dech a my jsme měli za stavu 2:1 zápas uhrát zkušeností, ale přišlo několik momentů, kdy jsme měli kvalitně získaný balon, zbytečně jsme ho odevzdali, dovolili soupeři se znovu dostat do hry a nakonec jsme to nedohráli. Soupeř měl velkou vůli, aby zápas zvládl – měl ji větší než my a proto vyhrál," hodnotil porážku bezprostředně po utkání trenér Jaroslav Hynek.

Počítáme-li pouze novodobou éru pražské Dukly, můžeme Baník směle zařadit mezi nejoblíbenější soupeře dejvického týmu. Z deseti dosavadních střetnutí získala Dukla všechny body šestkrát, třikrát skončil zápas smírně a pouze v jednom případě slavil vítězství Baník.

Naposledy, když Baník zavítal na Julisku, odvážel si tvrdý direkt v podobně porážky 1:4. Pamětníky toho vítězství na straně Dukly jsou Rada, Miloševič, Tetour a momentálně zraněný kapitán Hanousek. Kdyby se obdobný výsledek opakoval i o dva roky později, nikdo z výše zmíněných by pravděpodobně nic nenamítal.