• Klub

• 19.03.2014

Gambrinus liga poměří nejkreativnější hráče. Přichází Chance index

Vytvářejí pro své spoluhráče gólové příležitosti. Jsou jedním z faktorů, které rozhodují utkání. Jejich přínos pro tým je klíčový. Řeč je o tvořivých hráčích fotbalových celků. Gambrinus liga se společně se sázkovou kanceláří Chance, která je oficiálním sázkovým partnerem Gambrinus ligy, rozhodla pomocí statistik tyto fotbalisty poměřovat. Jako nástroj si k tomu vybrala rozšířené statistiky a nově vzniklý Chance index. Tedy název evokující „fotbalovou šanci“.

V čem je Chance index odlišný od statistik gólových asistencí?
Gólové asistence, které Gambrinus liga nově eviduje od letošního ročníku, měří pouze nahrávky na gól. Chance Index se zaměřuje na všechny přihrávky, které by ke vstřelení gólu mohly vést. Jestli z nich skutečně gól padne, to není pod kontrolou tvůrců šancí a tudíž to není předmětem zkoumaní Chance Indexu.

Které faktory tvoří Chance Index?
Tvorba indexu je jednoduchá. Vstupují do něj pouze 3 faktory, a to:
Přihrávka do gólové šance (váha 65%) - Přihrávka, díky níž se spoluhráč ocitne v brankové příležitosti.
Předfinální přihrávka (váha 30%) - Přihrávka, po které se spoluhráč v útočné fázi dostane do volného prostoru.
Přihrávka do šestnáctky (5%) - Přihrávka spoluhráči do prostoru pokutového území.

Vzorec Chance indexu
CHi = (0,65 x + 0,3 x + 0,05 x) x 10

Ukázkový výpočet
Marek Matějovský vs Plzeň (0x přihrávka do gólové šance + 3x předfinální přihrávka + 2x přihrávka do šestnáctky)
Výpočet: 0 x 0,65 + 3 x 0,3 + 2 x 0,05 = 1 x 10* = 10 (*koeficient sloužící k přepočtu na celá čísla).

Odkud se čerpají data pro Chance index?
Data vstupující do Chance indexu jsou přebírány od společnosti InStat, která tato data generuje prostřednictvím speciálních kamer rozmístěných kolem hřiště.

Jak se bude Chance index vyhodnocovat?
Průběžné pořadí se bude zveřejňovat po každém odehraném kole.

Jak bude Chance index publikován?
Fanouškům napřímo bude Chance index komunikován prostřednictvím oficiálních kanálů Gambrinus ligy na stránce www.gambrinusliga.cz/chanceindex

A jak dopadlo 20. kolo Gambrinus ligy z pohledu Chance indexu?
Pořadí Jméno Chance index
1. Nivaldo 16